روش مطالعه حسابان دوازدهم کنکور + منابع

روش مطالعه حسابان دوازدهم کنکور ریاضی

ریاضی خواندن آسان نیست؛ دانش آموز‌های زیادی نسبت به ریاضی خواندن احساس خوبی ندارند و باعث می‌شود کمتر به ریاضی توجه کنند و یا به سختی یاد بگیرند. احتمالا برای شما هم سوال شده باشه که بهترین روش خواندن حسابان دوازدهم چیه؟ یا بهترین کتاب تست حسابان دوازدهم کدومه؟ یا اینکه تو کنکور چگونه حسابان را 100 بزنیم؟

اول از هر چیز لازم هست بدانیم که درس حسابان 2 خواندنی نیست، بلکه حل کردنی هست و لازم هست که روی مفاهیم آن فکر کنیم و یاد بگیریم، مثال‌ها و سوال‌ها رو حل کنیم؛ نه اینکه مثال‌ها رو نگاه کنیم و بخوانیم! در این مقاله می‌خواهیم درس حسابان دوازدهم را بررسی کنیم تا بدانیم چگونه می‌توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم. در ادامه می بینید که سرفصل های حسابان دوازدهم را بررسی می‌کنیم، بهترین روش مطالعه حسابان دوازدهم و کتاب های کمک درسی حسابان مناسب را معرفی می‌کنیم و به بررسی بودجه‌بندی و تاثیر آن بر تست های حسابان کنکور ریاضی و امتحان نهایی درس حسابان دوازدهم می‌پردازیم تا داوطلبان کنکور ریاضی بر اساس آن مطالعه خود را انجام دهند و به اهمیت هر مبحث توجه کنند.


کمپین کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

سرفصل های حسابان دوازدهم :

فصل اول حسابان دوازدهم: تابع

در فصل اول با نمودارهای تابع، تبدیل نمودارها، تابع درجه سوم، توابع یکنوا و توابع صعودی-نزولی، بخش‌پذیری و تقسیم آشنا می‌شویم. پیش‌نیاز مبحث تابع، فصل 3 و4 و 5 ریاضی دهم و فصل 2 و 3 حسابان یازدهم است.

فصل دوم حسابان دوازدهم: مثلثات

فصل دوم شامل تناوب و تانژانت، معادله‌های مثلثاتی است. پیش‌نیاز مبحث  مثلثات، فصل 2 و 4 ریاضی دهم و فصل 4 حسابان یازدهم و فصل 1 حسابان دوازدهم است.

فصل سوم حسابان دوازدهم: حد و پیوستگی

فصل سوم با حدهای نامتناهی، حد در بی‌نهایت آشنا می‌شویم. پیش‌نیاز فصل حد، فصل 5 حسابان یازدهم و فصل 1 و 2 حسابان دوازدهم است.

فصل چهارم حسابان دوازدهم: مشتق

فصل چهارم شامل مفهوم مشتق، مشتق‌پذیری و پیوستگی است. پیش نیاز مبحث مشتق فصل حد و پیوستگی است.

فصل پنجم حسابان دوازدهم: کاربردهای مشتق

فصل پنجم اکسترمم‌های یک تابع و توابع صعودی و نزولی، جهت تقعر نمودار یک تابع و نقطه عطف آن و رسم نمودار تابع را یاد می‌گیریم. پیش نیاز مبحث کاربردهای مشتق، فصل مشتق است.

بهترین روش مطالعه حسابان دوازدهم

بهترین روش خواندن حسابان دوازدهم

برای یادگیری حسابان دوازدهم، در مرحله اول، خوب گوش کردن سر کلاس باعث میشه شما مفاهیم و نکات اولیه رو به خوبی یاد بگیرید و برای مطالعه زمان کمتری رو اختصاص بدید. سر کلاس وقتی که دبیر قصد حل کردن سوالی رو داره و یا زمان میده تا سوالی رو حل کنید، خودتون رو درگیر حل کردن سوال‌ها کنید تا اگر با اشکالی رو به رو شدید، بتونید سر کلاس از دبیر بپرسید.

در واقع برای یادگیری حسابان دوازدهم، تمام توجهتون سر کلاس باید به استاد باشه. فقط نوشته های روی تخته مهم نیستند، بلکه تک تک کلمات استاد هم مهم هستند و به شما کمک می کنند. نوع نگاه استاد در مورد حل سوالات رو یاد بگیرید. نکته مهم دیگه اینه که مثلا وقتی استاد داره یک سوال حد و پیوستگی حل می کنه، دلایل راه‌حل استاد رو بنویسید؛ ببینید از کجا شروع می کنه؛ یعنی به جز راه‌حل دبیر، شما توضیحات لازم رو هم یادداشت کنید، اینطوری وقتی بعدها دارید اون سوال رو حل می‌کنید، اگر به مشکلی خوردید، توضیحات رو می خونید و انگار دبیرتون کنارتون هست و یک بار دیگر آن سوال رو براتون توضیح داده. مشکل بیشتر دانش آموزان اینه که وقتی استاد داره سوال حل می کنه، سرشون پایینه و منتظرند تا سوال تموم شه و بعد از روی تخته کپی کنند که این بدترین نوع استفاده از کلاس ریاضی هست!

چگونه فیزیک را یاد بگیریم ؟
تو این مقاله می تونید جواب این سوال رو پیدا کنید.

بعد از تدریس دبیر برای مطالعه جزوه حسابان زمان بگذارید و مفاهیم رو مرور کنید و در برخورد با سوال‌ها و مثال‌های جزوه باید اونارو رو حل کنیم. یعنی جوابشون رو بپوشانیم و بعد از حل اونها، حل خودمون رو با راه حلی که دبیر سر کلاس انجام داده مقایسه کنیم و در صورت مشکل مجدداً بررسی کنیم.
بعد از این مرحله پس از آنکه روی جزوه دبیر تسلط پیدا کردید، سراغ تست‌های آموزشی برید. در ضمن نیازی نیست بر اساس زمان تست‌ ها را پاسخ دهید.

معمولا ما به دانش‌آموزان خود توصیه می‌کنیم تست های کتاب تست حسابان دوازدهم خود را به صورت مضربی بزنند، به علت اینکه هر فصل از کتاب تست تعداد تست های زیادی دارد و در یک مرحله فرصت نمی‌شود تمام تست‌ها زده شود. پس مضربی زدن تست‌ها کمک می‌کند هر بار تعداد مناسبی تست زده شود و از مباحث مختلف فصل تست زده می‌شود و در چند بخش تست‌ها تکمیل می‌شوند. البته فقط تست زدن کافی نیست، شما باید تست ‌ها را به خوبی رفع‌ اشکال کنید تا نکات را به خوبی یاد بگیرید و اشکالتان برطرف شود.
پیشنهاد می‌شود بعد از زدن 10 تست، به سراغ پاسخنامه بروید و جواب‌های خود را چک کنید و حتما پاسخ سوالات غلط و نزده خود را با پاسخنامه تشریحی چک کنید و نکات جدیدی که یاد گرفته‌اید را به جزوه خود اضافه کنید؛ تا دفعات بعدی که جزوه را می خوانید؛ این نکات را هم مرور کنید و می توان گفت که این روش مرور درس ها بسیار موثر هست و نقاط ضعف شما را پوشش خواهد داد.

مشاوره تحصیلی خصوصی
اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!! 

آیا نیاز به مطالعه کتاب درسی حسابان هست؟

وقتی جزوه خوبی دارید، نیازی به خواندن کامل کتاب حسابان نیست. اما از آنجایی که در سال دوازدهم، امتحان نهایی حسابان دوازدهم دارید، روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی این هست که تمرین های کتاب را بررسی کنید تا تسلط‌ بهتری برای امتحان داشته باشید. حالا شاید بپرسید که اگر دبیر خوبی ندارم و جزوه‌ام کامل نیست چیکار کنم؟ اگر مفاهیم اولیه را به خوبی یاد نگرفتم، آموزش حسابان رو چطوری جلو ببرم؟ نحوه مطالعه حسابان دوازدهم بدون استفاده از دبیر چجوریه؟

باید بگم که می‌تونید از  کتاب‌های کمک درسی حسابان، فیلم آموزشی یا معلم خصوصی کمک بگیرید.

بهترین روش مطالعه حسابان کنکور

درسنامه کتاب‌های تست حسابان خلاصه است و کافی نیست. برای یادگرفتن نیاز به درسنامه کتاب های کمک آموزشی حسابان دارید که با جزئیات کامل توضیحات لازم را داده باشد. کتاب کمک درسی حسابان سیرتاپیاز، درسنامه مناسبی دارد و توضیحات لازم را آورده است و شامل سوالات تشریحی و مثال‌های آموزشی است تا بهتر یاد بگیرید.

فیلم های آموزشی مناسبی را انتخاب کنید و دوره تان را کامل کنید. برای اینکه بهتر یاد بگیرید، باید هنگام مشاهده فیلم آموزشی جزوه بنویسید و مثل اینکه سر کلاس درس هستید، تمرین‌ها را حل کنید.

داشتن معلم خصوصی هم یکی از راه‌ های خوب جهت تکمیل کردن آموزش شما هست، بعد از اینکه روی فصل مورد نظر مطالعه داشتید و اشکالات خود را پیدا کردید، با دبیر رفع اشکال کنید و به تسلط برسید.

در تست های حسابان دوازدهم زمان را در نظر بگیرم؟

روش یادگیری حسابان دوازدهم

برای مطالعه حسابان دوازدهم، در دفعات اولی که مبحث جدیدی را تست می زنید، نیازی به رعایت کردن زمان نیست. بهتر است به خود فرصت فکر کردن و حل کردن تست‌ها را بدهید؛ به جای اینکه درگیر زمان باشید. بعد از فکر کردن روی سوال، اگر نتوانستید آن را حل کنید از "رفع‌ اشکال پلکانی" استفاده کنید، یعنی به سراغ پاسخنامه بروید ولی تمام راه‌حل را نخوانید، بلکه فقط راه‌حل مرحله اول را بررسی کنید و ایده بگیرید و برگردید به سوال و ادامه راه را بروید و خودتان حل کنید. این نحوه مطالعه حسابان دوازدهم، یکی از بهترین روش های مطالعه حسابان کنکور هست که شما رو به تسلط بالایی می رسونه.

نکته مهمی که لازم است در نظر بگیرید، این است که اگر در برخورد با تست‌های ابتدایی و ساده به مشکل خوردید، نشان دهنده آن است که هنوز به جزوه و مبحث خود مسلط نیستید و آمادگی تست زدن ندارید. پس نیاز است زمان بیشتری برای یادگیری آن مبحث بگذارید.

بعد از چند بار تست زدن و تسلط پیداکردن روی مبحثی، می توانید خود را در شرایط آزمون بسنجید. قبل از آن نکات خود را مرور کنید و بعد طبق زمان بندی لازم بر اساس تعداد تست هایی که مشخص کردید پیش بروید. این کار به شما کمک می کند تا اطلاعات خود را در شرایط آزمون و محدود کردن خود به زمان بسنجید تا اشکالات لازم را برطرف کنید و برای آزمون اصلی خود آمادگی بیشتری داشته باشید.

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم ؟
جواب دقیق این سوال رو می تونید تو این مقاله پیدا کنید.

بهترین کتاب های تست حسابان دوازدهم کنکور ریاضی

بهترین کتاب تست حسابان دوازدهم

کتاب کمک درسی حسابان برای سطح متوسط

  • کتاب تست حسابان جامع خیلی سبز:

قالب کلی کتاب این گونه است که هر فصل شامل چند درس است که نام آنها بسیار شبیه به عناوین درس های کتاب درسی است.پاسخ تشریحی تست ها نیز در جلد دوم کتاب قرار گرفته اند. جلد اول دارای حجم 466 صفحه و جلد دوم 397 صفحه است. کتاب در مجموع دارای 2676 تا تست است. بعد از درسنامه هر درس، تست های آن آمده اند. البته پاسخ کلیدی تست ها در انتهای جلد اول قرار گرفته است. کتاب حسابان جامع تست خیلی سبز با داشتن درسنامه هایی کم حجم و تست های زیاد در حجم خوبی تالیف شده است و در طول سال تحصیلی موازی با تدریس معلم یا طبق برنامه آزمون های آزمایشی به عنوان یک منبع تستی قابل استفاده است.

بهترین کتاب کمک درسی حسابان دوازدهم

  • کتاب تست حسابان آبی قلم چی: 

منابع حسابان قلمچی در سری های متفاوتی نشر شده اند که مجموعه کتاب های آبی، یکی از بهترین منابع کنکور برای دانش آموزانی با سطح معمولی به حساب می آیند. کتاب آبی قلم چی حسابان برای کنکور ریاضی به دو صورت جداگانه، یکی برای دهم ویازدهم و یکی برای دوازدهم به صورت جداگانه به چاپ رسیده است. کتاب دوازدهم حسابان قلمچی دارای 285 تست از کنکور های سراسری  - 259 تست از آزمون های کانون و 256 تست طراحی شده درسی می باشد. اکثر سوال های کتاب به صورت پیمانه های 20 سوالی است. 5 آزمون جمع بندی، در پایان هر فصل یک آزمون جمع بندی 20 سوالی ارائه شده است. کتاب ریاضیات دهم و یازدهم هم حاوی 87 بسته ی مطالعاتی است که هر بسته مطالعاتی شامل یک درس نامه و چندین پیمانه سوال است. در مجموع در این کتاب 66 پیمانه 20 سوالی و 34 پیمانه ی 10 سوالی وجود دارد که می توان از این کتاب به عنوان یکی از بهترین کتاب های تست کنکور برای تست های طبقه بندی شده نام برد.

بهترین منابع حسابان دوازدهم

  • کتاب تست حسابان دوازدهم مهروماه

شامل 3 قسمت درسنامه مفهومی و کاربردی همراه با تست های آموزشی و تمرینی، تست های چهار گزینه ای تکمیلی و پاسخنامه کلیدی و تشریحی می باشد. این کتاب می تواند بهترین و کامل ترین منبع ریاضی کنکور نظام جدید برای دانش آموزان رشته ریاضی باشد.

بهترین کتاب تست حسابان دوازدهم

 کتاب کمک درسی حسابان برای سطح پیشرفته 

  • کتاب تست حسابان نردبام:

کتاب حسابان و ریاضیات پایه جامع پیشرفته نردبام خیلی سبز از سری نردبام با توجه به حجم کم درسنامه ها و تعداد 1862 تست در حجم کمی ارائه شده است و این موضوع آن را برای دانش آموزان قابل هضم تر می کند. این کتاب 606 صفحه است. غلط های املایی و نگارشی خاصی در کتاب دیده نمی شود. دانش آموزان قوی به عنوان منبع مکمل برای تست زنی و دانش آموزان متوسط به عنوان تنها منبع تست زنی خود می توانند از این کتاب استفاده کنند

بهترین منبع حسابان کنکور

 کتاب های جمع بندی حسابان دوازدهم

  • کتاب سه سطحی حسابان دوازدهم قلم چی:

این کتاب شامل آزمون های سطح بندی شامل سطح نسبتا دشوار، دشوار و دشوارتر است  که بعد از تسلط بر تست های آموزشی پیشنهاد میشود سراغ آزمون‌های مبحث مورد نظر بروید و طبق زمان‌بندی آزمون پیش بروید.

  • کتاب موج آزمون ریاضی، انتشارات نشرالگو:

بسیار کتاب خوبی برای جمعبندی ریاضی و حسابان دانش آموزان ریاضی هست شامل آزمون‌های مبحثی و جامع و پاسخ‌های تشریحی است. از ویژگی‌های این کتاب می شود به مواردی که در ادامه گفته می شود، اشاره کرد: ۱۷۵ آزمون مبحثی و جامع از کتاب‌های ریاضی۱، حسابان۱ و حسابان۲؛ شبیه‌ساز آزمون‌های آزمایشی و سراسری؛ پاسخ‌های کاملاً تشریحی برای همه آزمون‌ها؛ کتابی کامل و جامع برای مرور مطالب ریاضی.

بهترین کتاب تست حسابان کنکور

آیا به چند منبع تست حسابان برای تست زدن نیاز هست؟

فقط برای دانش آموزان قوی دو منبع لازم است. دانش آموزان متوسط و ضعیف بعید است در طول سال تحصیلی برای درس حسابان به قدری وقت گذاشته باشند که کتاب تست اولشان را کامل حل کنند. حتی اگر دانش آموزان متوسط توانسته اند کتاب تستشان را تمام بکنند، زدن تست های آن به شکل تکراری و تصادفی (یا مضربی) بسیار کار خوبی است.
دانش آموزان قوی‌تر طی سال می توانند از کتاب های آزمون محور در کنار یک منبع اولیه تست بزنند. به صورت کلی پیشنهاد میشود برای جمع بندی حسابان دوازدهم با زدن آزمون در زمان مشخص، جمع بندی خود را کامل کنید. کتاب‌های مناسب جمع بندی معرفی شدند. مثل کتاب سه سطحی قلمچی و کتاب موج آزمون ریاضی. حالا ممکن است برایتان سوال شود که چه کارهایی بکنم تا آموزش و مهارتی که برای هر بخش این درس به دست آورده ام را فراموش نکنم؟ خلاصه نویسی حسابان دوازدهم لازم هست؟

باید بگویم که یکی از تکنیک های بهترین روش یادگیری ریاضی، خلاصه نویسی هست. در حسابان هم خلاصه نویسی مهم است. حتماً بعد از مطالعه کامل یک فصل (مثل تابع) آن را نهایتاً در یک برگه (پشت و رو) خلاصه کنید. از نمودارهای درختی برای خلاصه نویسی استفاده کنید و فقط مفاهیم و فرمول های مهم را یادداشت کنید. و خلاصه خود را قبل از زدن تست‌ها مرور کنید.

مقاله روش خلاصه نویسی برای کنکور می تونه راهنمایی های بیشتری به شما بده.

بارم بندی امتحانات نهایی حسابان دوازدهم

بارم بندی امتحانات حسابان دواردهم

فصلنوبت اولنوبت دومشهریور و دی
172.53.5
2623
372.53
4-76
5-64.5
جمع202020

بودجه بندی حسابان دوازدهم در کنکور ریاضی

بودجه بندی کنکور ریاضی درباره سوالات کنکور ریاضی به شما تصویری کلی می دهد و اهمیت بعضی مباحث در کنکور ریاضی را به داوطلبان کنکور ریاضی نشان می دهد. با وجود این، انتخاب منابع کنکور ریاضی و اختصاص وقت برای درس خواندن و آمادگی برای کنکور ریاضی به کمک مشاور تخصصی کنکور ریاضی ایمن ترین راه برای رسیدن به موفقیت در کنکور سراسری ریاضی است.

فصل اول حسابان دوازدهم (تابع): 2 تست

فصل دوم حسابان دوازدهم (مثلثات): 4 تست

فصل سوم حسابان دوازدهم (حد و پیوستگی): 4 تست

فصل چهارم و پنجم حسابان دوازدهم (مشتق و کاربرد): در مجموع 6 تست

کتاب سیزده

اطلاعات کلی در مورد ریاضیات کنکور ریاضی فیزیک

داوطلبان باید به درس ریاضی در کنکور ریاضی به عنوان اولین درس در دفترچه تخصصی پاسخ دهند. تعداد سوالات ریاضی در کنکور 55 سوال است و داوطلبان باید به سوالات از شماره 101 الی شماره 155 در دفترچه تخصصی پاسخ دهند. مدت زمان پاسخگویی به سوالات ریاضی 85 دقیقه است. این بدین معنی است که داوطلبان برای پاسخگویی به هر سوال تنها 90 ثانیه زمان دارند.

چهار مبحث با اهمیت ریاضی کنکور

داوطلبان کنکور ریاضی می‌توانند با توجه به بودجه بندی ریاضی مباحث پر اهمیت و کم اهمیت را اولویت‌بندی کنند. اگر می‌خواهید مطالعه خود را از مباحث دشوار شروع کنید بهتر است مباحث زیر را مطالعه کنید که جزو مباحث تست خیز ریاضی کنکور محسوب می‌شوند:

بخش مشتق: 5 سوال

حد و پیوستگی: 4 سوال

نظریه اعداد: 4 سوال

ترکیبات: 4 سوال

داوطلبان می‌توانند با مطالعه و تسلط بر این 4 مبحث ریاضی حداقل به 17 سوال ریاضی در کنکور سراسری پاسخ دهند.

ضریب درس ریاضی در کنکور

همان طور که می‌دانید داوطلبان برای قبولی در رشته‌های گروه ریاضی باید یکی از رشته‌های 3 زیر گروه ریاضی را انتخاب کنند. هر زیر گروه برای درس ریاضی ضریب متفاوتی دارد. داوطلبان باید با توجه به ضرایب زیر درس ریاضی را برای زیرگروه‌های مختلف مطالعه کنند:

زیرگروه 1زیرگروه 2زیرگروه 3
443

امیدوارم که تونسته باشیم که شما رو برای پیشرفت بیشتر راهنمایی کنیم و با بهترین روش خواندن حسابان دوازدهم آشناتون کنیم. اگر سوالی در مورد نحوه خواندن و مطالعه حسابان کنکور دارید، می تونید تو بخش نظرات، بپرسید تا مشاورین ما بتونن تو کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ بدن. در ضمن، اگر فکر می کنید که این مقاله راهنمای خوبی بوده، این مقاله رو برای باقی دوستانتون هم ارسال کنید تا به پیشرفت دوستانتون هم کمک کنید. ممنون که تا اینجا با ما بودید. : ))

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید.
یا عدد
 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.