شنوایی سنجی | آینده شغلی و بازار کار

 رشته شنوایی سنجی

شنوایی سنجی تقریبا رشته جدید و نوپایی است و فقط چند سال است که در ایران وجود دارد. کارشناس این رشته برای پیشگیری و شناسایی اختلالات شنوایی، از درمان با تمرینات ورزشی و بازتوانی حس تعادلی استفاده می‌کنند.

تعریف شنوایی سنجی

شنوایی سنجی یک کلمه پزشکی است که به معنی آزمودن شنوایی است. در شنوایی سنجی بررسی می شودکه مشکلی در مکانیسم های مختلف که به ما امکان شنیدن صدا ها را میدهند وجود دارد یا خیر. پس می توانیم بگوییم که شنوایی سنجی عملکرد گوش خارجی تا عصب شنوایی را  شامل می شود.

انتخاب رشته کنکور 1400

کار کارشناس رشته شنوایی سنجی چیست؟

کار اصلی کارشناس رشته شنوایی سنجی آموزش دادن و مشاوره به خانواده ها و فرد دارای مشکل شنوایی است. طراحی و اجرای برنامه های حفاظت شنوایی برای کارخانه ها و مراکز صنعتی و اجرای برنامه های غربالگری نوزادان و دانش آموزان. کارشناس شنوایی سنجی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، روانشناس، متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال و گفتار درمانگر از نظر کاری ارتباط دارد.

مقاطع تحصیلی شنوایی سنجی

امکان ادامه تحصیل برای رشته شنوایی سنجی تا مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.
اگر کسی می خواهد خودش مستقل کار کند می تواند مجوز تاسیس دفترکار شنوایی سنجی بگیرد. نیاز نیست حتما ادامه تحصیل بدید برای گرفتن مجوز برخلاف بعضی رشته ها که به لیسانس مجوز نمی دهند.

فرصت های شغلی در شنوایی سنجی

شنوایی سنجی می تواند در بیمارستان های دولتی و خصوصی، درمانگاه ها، کلینیک های خصوصی، مراکز ارزیابی شنوایی سنجی خصوصی، مراکز بهزیستی، مدارس، پزشکی قانونی، مرکزهای نظامی، کارخونه ها، شرکت های واردکننده سمعک و تجهیزات شنوایی شناسی کار کند. اگر سرمایه داشته باشید می توانید دفترکار هم تاسیس کنید. برای تاسیس دفترکار  شنوایی  سنجی باید سابقه کار هم داشته باشید. برای تاسیس دفترکار شنوایی سنجی، سرمایه اولیه می خواهید که یک مکان را اجاره کنید یا بخرید. بعضی دستگاه های ضروری هم لازم است که اول کار بخرید. هزینه راه اندازی دفتر نسبت به هزینه هایی که رشته هایی مثل رادیولوژی، علوم آزمایشگاهی و … نیاز دارند خیلی کمتر است و با سرمایه کمتر هم می شود دستگاه ها را خریداری کنید و کار را شروع کرد.

مشاوره تحصیلی خصوصی

کدام دانشگاه ها رشته شنوایی سنجی دارند؟

شنوایی سنجی فقط و فقط در دانشگاه های دولتی دانشجو می پذیرد دانشگاه های آزاد رشته شنوایی سنجی را ندارند.
دانشگاه های علوم پزشکی
 تهران
 شهید بهشتی
 اصفهان
 جندی شاپور
 همدان
 اراک
 زاهدان

واحد های درسی شنوایی سنجی

دوره کارشناسی رشته شنوایی سنجی 4 ساله است.
تعداد کل واحد ها: 130 واحد
دروس عمومی: 22 واحد
دروس اختصاصی: 62 واحد
دروس پایه: 24 واحد  

نظر دانشجو رشته شنوایی سنجی

نظر اعظم چراکار دانشجو رشته شنوایی سنجی شهید بهشتی
یک پزشک برای تشخیص و درمان بیماری فقط نمی‌تواند به معاینه سطحی بیمار متکی باشد بلکه بیشتر اوقات نیازمند ابزارهای مختلفی مثل رادیوگرافی، تکنیک‌های آزمایشگاهی و یا تکنیک‌های شنوایی‌شناسی است. چرا که یک پزشک با معاینه سطحی گوش بیمار تنها می‌تواند، سطح پرده گوش را بررسی کند اما ورای پرده را نمی‌تواند ببیند یعنی برای اطلاع از وضعیت گوش میانی، گوش داخلی، عصب و مراکز شنوایی مرکزی باید از ابزارهای شنوایی‌شناسی و متخصصان این رشته کمک بگیرد .

توانایی های لازم برای رشته شنوایی سنجی

دقت و توجه به جزئیات - مهارت های ارتباطی خوب - مهارت انجام کار های تیمی مشاوره خوب - توانایی ایجاد انگیزه در بیماران برای دنبال کردن برنامه توانبخشی - رازداری - حفظ آرامش در شرایط بحرانی - تسلط به زبان انگلیسی
نکته مهم این است که هر بیماری که مشکل شنوایی دارد و به شنوایی سنج مراجعه می کند تیپ های شخصیتی مختلفی دارند. پزشک باید سعی کند که شخصیت بیمار را شناسایی کند.
باید ارزش ها، علایق ها، مهارت ها، شرایط خانوادگی و شرایط جامعه برای هر فرد در نظر گرفته شود.

کارنامه قبولی رشته شنوایی سنجی

کارنامه قبولی رشته شنوایی سنجی دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی

شنوایی سنجی

کارنامه قبولی رشته شنوایی سنجی دانشجوی دانشگاه جندی شاپور

شنوایی سنجی

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد 66 را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.