رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ ها و اختلالات عصبی - ماهیچه‌ ای - اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روش‌ ها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌ شود. فیزیوتراپی حیطه‌ ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ ها، درمان، توان‌ بخشی، بالا بردن سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد است.

تعریف رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از رشته های توانبخشیه. توانبخشی مجموعه کارهایی هست که برای یه فرد معلول یا بیمار انجام می شه. کلمه فیزیوتراپی از دو بخش تشکیل شده : فیزیو به معنی عوامل فیزیکی و تراپی به معنی درمان است

کار کارشناس رشته فیزیوتراپی چیست؟

بسیاری از اتفاقات و حوادث باعث می شود که یک سری از اندام های حرکتی انسان از حرکت بایستند. فیزیوتراپ با انجام حرکت هایی که مبنای علمی دارد و استفاده از وسیله هایی که جریان حرکت را بهتر می کند، به کمک این افراد می آید. یک فیزیوتراپیست باید  شنونده خوبی باشد و صبر داشته باشد. چون در نهایت با بیماران مختلفی از جمله کسانی که دچار سکته مغزی شدند یا عقب ماندگی ذهنی دارند سر و کار دارد و نتیجه کار کم کم ظاهر می شود.

مقاطع تحصیلی رشته فیزیوتراپی

امکان ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی تا دکتری وجود دارد. ولی فقط هفت دانشگاه دانشجوی دکتری فیزیوتراپی را می گیرند و پارسال فقط سی نفر از کل کشور دانشجوی دکتری فیزیوتراپی گرفتند.

بازار کار و درآمد رشته فیزیوتراپی

بازار کار رشته فیزیوتراپی در حال حاضر خیلی خوب است. چون جمعیت کشور به سمت پیری میرود و کار فیزیوتراپیست ها رونق می گیرد. درآمد رشته فیزیوتراپی می تواند متفاوت باشد. چون بستگی به یک سری از عوامل دارد. مثل این که فیزیوتراپیست کجا کار کند، چقدر کار کند، چه کارهایی انجام دهد، اخلاق و برخوردش با بیمارها و مراجعه کننده ها چطور باشد، اگر کلینیک شخصی داشته باشند با پزشک های زیادی قرارداد ببندند که بیمار های بیشتری برای او بفرستند و ارتباط  و لینک خوبی مخصوصا با پزشک های ارتوپدی و جراح مغز و اعصاب داشته باشند. چون لینک داشتن در هر کاری، در موفقیت و پیشرفت آن کار خیلی موثر است. البته مهم ترین عامل درآمد داشتن مهارت بالا در کار است.

بیشتر بخوانید رشته پزشکی

فرصت های شغلی رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها در بیمارستان ها، درمانگاه ها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مراکز سالمندان، باشگاه های ورزشی، حتی فیزیوتراپیست مدرسه، در منزل کسانی که جابجایی آن ها سخت هست و سازمان های مربوط به توانبخشی می توانند کار کنند. کسانی که چند سال سابقه کار دارند، می توانند کلینیک خصوصی فیزیوتراپی هم تاسیس کنند که برای مراکز استان ها ۶ سال سابقه کار و برای شهرهای دیگر ۳ سال سابقه کار لازم است.

مشاوره تحصیلی خصوصی

کدام دانشگاه ها رشته فیزیوتراپی دارند؟

به این نکته توجه کنید که رشته فیزیوتراپی فقط در دانشگاه های دولتی دانشجو می پذیرد.

 دانشگاه های علوم پزشکی

 تهران
 ایران
 اصفهان
 جندی شاپور
 بابل
 تبریز
 بهزیستی و توانبخشی تهران
 شهید بهشتی
 شیراز
 مشهد
 سمنان
 گیلان
 همدان
 کرمان
 زاهدان

واحد های درسی رشته فیزیوتراپی

دوره کارشناسی رشته فیزیوتراپی  4 سال است. تعداد کل واحد های درسی 135 است.
درس های عمومی: 20 واحد
درس های تخصصی: 44 واحد
درس های پایه: 47 واحد
کارآموزی: 24 واحد

نظر دانشجوی رشته فیزیوتراپی

نظر حمید رضا میرعالی لو دانشجوی شهید بهشتی
این رشته برای کمک به افراد معلول است تا بهبود یابند یا اعضای ازکارافتاده‌ی آن‌ها دوباره حرکت کنند، معلولیت ممکن است بر اثر حوادث طبیعی از قبیل زلزله، سیل و آتش‌‌سوزی یا سوانح رانندگی یا جنگ پدید آید. هدف این رشته کمک به این قشر از جامعه است. محل کار فیزیوتراپیست کلینیک‌های خصوصی، مراکز ورزشی، مراکز صنعتی، منزل، مدارس و بیمارستان‌هاست. فرد در این رشته به عنوان پزشک و درمانگر شناخته می‌شود. دانش فیزیوتراپیست بر اساس شناخت آناتومی بدن و فیزیولوژی و پاتولوژی حرکت است .
فیزیوتراپیست به عنوان یک پزشک بالینی با استفاده از امکاناتی مانند مدالیته‌ها، درمان‌های دستی و تمرینات بدنی، گروه‌های گوناگون بیماری و ناتوانی‌ها را درمان می‌کند. این رشته هم‌چنین با شناسایی گروه‌های خاص افراد اقدام به پیشگیری از بیماری‌ها و غربال‌گری ناتوانی‌ها می‌کند.

توانایی های لازم برای رشته فیزیوتراپی

یک دانشجوی رشته ی فیزیوتراپی باید صبور باشد چون در نهایت با بیماران مختلفی از جمله کسانی که دچار سکته مغزی شدند یا عقب ماندگی ذهنی دارند سر و کار دارد و نتیجه ی کار کم کم ظاهر می شود. دانشجوی رشته فیزیوتراپی باید در درس فیزیک قوی باشد چون با دستگاه های الکتریکی کار می کنند و در درس زیست شناسی هم باید قوی باشند.
در مورد تیپ شخصیتی باید بگم که بهتر است یک تست شخصیت شناسی معتبر بدید که ببینید چه تیپ شخصیتی دارید. ۱۶ تیپ شخصیتی مختلف در آدم های مختلف وجود دارد. مثلا تیپ های شخصیتی زیر  میتوانند برای یک فیزیوتراپی موفق تر باشند.
ENFP – ISFP –ESFP –ESFJ –INFP

کارنامه قبولی رشته فیزیوتراپی

کارنامه قبولی رشته فیزیوتراپی دانشجوی علوم پزشکی تهران

فیزیوتراپی

کارنامه ی قبولی  دانشجو رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فیزیوتراپی

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
(
 مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد ۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن

آزمون ورودی دبیرستان مدبران


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

رتبه های برتر بارسامهدی دارابی (رتبه ۴۶ کنکور) : تو هم با نظارت بیشتر، بهتر درس می خونی؟ برای استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی بارسا عدد ۶ رو به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ بفرستید.مشاهده

پکیج کامل انتخاب رشته کنکور

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره پکیج کامل انتخاب رشته کنکور کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.