چجوری استرسمو کنترل کنم؟

کنترل استرس

ریچارد لازاروس (Richard Lazarus) : « استرس شرایط یا احساسی است که در آن، فرد از لحاظ ادراکی بر این باور است که مجموع خواسته ها و انتظاراتی که از او وجود دارد فراتر از منابع، امکانات و توانمندی های در اختیار اوست.»
تاحالا شده به این فکر کنی که اگر استرسی وجود نداشت چی میشد؟ و آیا داشتن استرس فوائدی هم داره؟

به طرز ساده تری میتونیم استرس رو به 2 بخش تقسیم کنیم :

1. استرس مثبت:
 

این استرس عامل پیشرفت هاست. زمانی که یک کار بزرگ پیش رو داریم و نگرانیم که چیزی رو برای عالی شدنش از قلم نندازیم یا بابت زحمت هایی که کشیدیم یه اتفاق ناگهانی اون رو خراب نکنه، البته در همین مثال هم اگر استرسمون مانع از کار کردنمون بشه دیگه اسرس مثبت نیست و در یک کلام کار این نوع استرس بهتر کردن کارمون و دقت به جزئیاتییه که ممکن بود در حالت عادی بهش توجه نکنیم.

2. استرس منفی: 

این نوع از استرس عامل حرکتی رو از ما میگیره. زمانی که باید یک کار مهم رو انجام بدیم اما این حجم از حس بد حتی اجازه ی تفکر هم بهمون نمیده و همه چیز رو مختل میکنه ما نه قادر به فکر کردنیم و نه قادر به اقدام کردن، در این مواقع بهتراست حتما به مشاور مراجعه کنیم.

کنترل استرس در درس

توی مواقعی که امتحان یا پرسش داریم هم ممکنه به هر دو نوع استرس بالا دچار بشیم، اما علت اصلی اون نگرانی از بازتاب ندادن اطلاعاتی است که مطالعه کردیم و یا حتی نکردیم. در هر دو صورت ما از کمبود اطلاعاتمون احساس ترس مداومی رو تجربه میکنیم. در واقع اگر ما به مطلب امتحان تسلط کامل داشته باشیم و درس رو بلد باشیم دچار استرس نمیشیم. یه بار امتحان کنید. همین الان تصور کنید اگر تفنگی روی سر شما بذارن و فریاد بزنن که اسمتون رو بگید ممکنه یکم بترسید اما از بلد نبودن اسمتون دچار استرس نمیشید.
در یک کلام استرس در درس ناشی از بلد نبودن ماست.

راه حل های کنترل استرس :

1. راه حل اول کنترل استرس | غرق شدن توی استرس: 

در این حالت انقدر به استرس داشتنمون دامن میزنیم و به همه هم اعلام میکنیم که ما استرس داریم که درواقع بازهم عامل های حرکتی رو از خودمون میگیریم.


2.راه حل دوم کنترل استرس | انکار استرس:

در این حالت سعی میکنیم باور نکنیم که دچار استرس شدیم و ازش فرار میکنیم.  ممکنه بگیم بیخیال امتحان؛ اصلا نمیخونمش، یا بریم با دوستامون بیرون و ... اما ما با اینکار عامل استرس زا رو از بین نبردیم و فقط زمان مواجه شدن باهاش رو به تعویق انداختیم.


3. راه حل سوم کنترل استرس | پذیرش استرس:

در این حالت ما میدونیم که به استرس دچار میشیم و ازش فرار نمیکنیم؛ بلکه اون رو به عنوان یک عامل منطقی تو زندگیمون مثل گشنگی و تشنگی قبول میکنیم. بنابراین قبل از اینکه بهش دچار بشیم ممکنه کارهایی بکنیم که از میزان استرسمون کم کنه. مثلا در زمان دوره کردن درس هامون به جای اینکه دوباره و دوباره از روش بخونیم سعی میکنیم خودمون رو در شرایط امتحان بذاریم و از پیش اون حالت رو امتحان کنیم؛ هم میتونیم از خودپرسشی استفاده کنیم و هم نمونه سوال های کتبی حل کنیم .

بیشتر بخوانید: چرا باید مشاور تحصیلی داشته باشم؟

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.