افزایش تمرکز برای موفقیت در امتحانات

افزایش تمرکز در امتحان

فرآیند آزمون فقط شامل ساعت هایی که ما سر جلسه حضور داریم نمیشه و جوانب مختلفی داره. برای موفقیت تو آزمون، باید مهارت هایی رو بلد باشیم تا بتونیم به بهترین شکل از اون آزمون عبور کنیم و نتیجه دلخواهمون رو بگیریم. کنترل و افزایش تمرکز در مطالعه و جلسه امتحان یکی از این مهارت هاست که تو جلسه امتحان به شدت میتونه روی نتیجه ما تاثیر بذاره. عدم تمرکز در امتحان دادن میتونه تاثیر خیلی بدی رو روی نتیجه شما بذاره و تلاش های شما رو به باد بده.


افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

بعضی از ما موقع مطالعه درگیر کلیات مهم نمیشیم و به جای توجه به مطالب اصلی، درگیر جزئیاتی میشیم که لزوما به فهم کاملمون کمک نمیکنه. تاحالا شده شروع کنی و از خودت تیترهای کتاب رو بپرسی؟ تا حالا شده حداقل چند دقیقه درباره ی سرفصل کتاب فکر کنی؟ برای فهم بهتر مطالب ما اول باید مفهوم کلی هر فصل و هر پاراگراف رو بدونیم و این کار باعث افزایش تسلط ما روی مطلبی که میخونیم میشه و این تسلط باعث افزایش تمرکز و دقت در آزمون میشه و حتی وقتی جزئیات و کلمه های عین کتاب رو به یاد نمیاریم بتونیم مفهوم رو با زبان خودمون منتقل کنیم. پس یکی از دلایلی که نتایج بدی تو آزمونا می گیریم، میتونه عدم تمرکز موقع مطالعه باشه. شما تو مقاله تمرکز هنگام مطالعه ، می تونید از روش های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن مطلع بشید.

کار های قبل آزمون برای افزایش تمرکز

مسلما خواب کافی، غذای مناسب، نداشتن هر گونه حس منفی از جمله مشاجره و ... باعث افزایش تمرکز و دقت ما در جلسه امتحان میشه. شما فکر کن وقتی که خوابت میاد چه قدر از زمان آزمونت میتونی استفاده کنی و به جز آزمون به چیز دیگه ای فکر نکنی؟ حتی وقتی به اندازه کافی غذا نخوردی چطور ممکنه روی امتحان متمرکز بشی. البته ممکنه سر جلسه امتحان نیز به خاطر استرس، گرسنه بشید که باعث عدم تمرکز در جلسه امتحان میشه و ذهنتون رو درگیر می کنه، بنابراین توصیه میشه برای امتحان های طولانی، چند خوراکی کوچک و بدون سر و صدا رو با خودتون به جلسه ببرید تا مشکلی از این بابت براتون پیش نیاد. البته حواستون باشه که تعداد و مقدار این خوراکی ها زیاد نباشه که بخش زیادی از وقت امتحانتون صرف خوردن خوراکی ها بشه.
دوره کردن مطالب خط کشی شده ی خودتون میتونه خیلی کمک کننده باشه و بهتره زیاد از حد هم درگیر سوال هایی که یهو بچه ها براشون پیش میاد نشین. چون در اون لحظه بابت چیزهایی که ممکنه بپرسن و شما بلد نباشید، بیشتر دچار استرس میشید و باعث عدم تمرکز و دقت شما میشه. وقتی هم که برگه رو تحویل میگیرید نمیتونید روحیه تون رو حفظ کنید و مطالبی هم که بلدید ممکنه به درستی و کامل در برگه وارد نکنید. در حالی که همون سوالی که به ظاهر بلد نبودید شاید اگر سر فرصت و آروم در لحظه ی خود امتحان باهاش روبرو میشدید با یکمی فکر به یاد میاوردید. پس برای افزایش تمرکز در جلسه امتحان، بهتره که قبل امتحان از هر موقعیت استرس زایی دوری کنید.

 نقشه راهت و گم کردی؟ 
 دیگه هیچ انگیزه ای واسه درس خوندن نداری؟ 
 اصلا چرا باید درس بخونی؟ 
جواب همه سوالات توی وبینار نقطه سر خط هست.

وبینار نقطه سر خط

افزایش تمرکز در جلسه امتحان

برای افزایش دقت و تمرکزتون در جلسه امتحان، راه های مختلفی وجود داره که با رعایت کردن هر چه بیشتر اونا، میتونید نتیجه بهتری رو برای خودتون تضمین کنید.

  • خود آگاهی و هوشیاری در جلسه امتحان

خیلی خودتون رو درگیر جای نشستن و اینکه من خیلی جای بدی دارم یا بغل دستیم فلانه یا مراقبم فلانه و در کل عوامل خارجی که بیرون از اراده شماست نکنید چونکه باعث عدم تمرکز شما در جلسه امتحان میشه و عملکردتون رو ضعیف میکنه. سعی کنید طرز برخوردتون با همه سوالا یکی باشه. یعنی اینکه اگه سوالی به ظاهر ساده به نظر اومد، به راحتی از روی اون سوال عبور نکنید و با دقت تمام مسئله رو بررسی کنید. اگر هم سوالی سخت به نظر اومد، نا امید نشید و سعی کنید اون مسئله رو از زوایای مختلف بررسی کنید. به این مسئله باور داشته باشید که شما اگر درس رو مطالعه کرده اید، پس میتونید از پس هر سوالی بربیاید. نفس عمیق به افزایش خودآگاهی و آرامش شما در جلسه کمک خواهد کرد و این خود آگاهی باعث افزایش تمرکز و دقت شما میشه. همچنین ما خیلی راحت در زمان هایی که با خودمون صحبت میکنیم (self-talk) میتونیم با خودآگاهی ای که به دست میاریم از اشتباهات حین آزمون جلوگیری کنیم و کنترل ذهن و تمرکز خودمون رو به دست بگیریم.

  • دقیق فهمیدن سوال

قبل از امتحان حتما از خودتون قول بگیرید که سوالات رو کامل بخونید. برای اینکه به همه جزئیات توجه کنید، میتونید با استفاده از مداد یا خودکارتون، سوال رو خط بری کنید و زیر جزئیات و نکات مهم صورت مسئله خط بکشید. این مسئله باعث افزایش تمرکز شما روی جزئیات ضروری سوال میشه و با دقت بیشتری می تونید سوالات رو حل کنید. لابد شنیدید که میگن فهمیدن سوال، خودش نصف جوابه. عدم تمرکز شما روی جزئیات ضروری سوال میتونه شما رو کلا از راه حل دور بکنه.

  • آزمون خانگی مشابه

برای تسلط و افزایش تمرکز در جلسه امتحان، بعد از اینکه همه مطالب رو کامل خوندید، سعی کنید تو یه مکان مشابه جلسه امتحان، یه آزمون مشابه با آزمونی که دارید رو برای خودتون حل کنید. با این کار با ساختار امتحان و ترتیب سوالات آشنا می شید که موجب کاهش استرس شما میشه. خب طبیعتا هر چقدر که استرس تون کمتر باشه، دقت و تمرکزتون بیشتر میشه. این تجربه مشابه با تجربه امتحان، به شما کمک می کنه که با دقت و تمرکز و اعتماد به نفس بیشتری امتحان بدید و قطعا روی نتیجه شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

  • استرس و اضطراب امتحان

اضطراب مانع افزایش تمرکز

اضطراب و استرس امتحان از مهم ترین دلیل هایی هست که بیشتر دانش آموزان ازش گله دارند. البته استرس میتونه مفید باشه و باعث حرکت و پیشرفت شما بشه. برای اینکه بدونید که چطور، بهتون پیشنهاد می کنیم تفاوت استرس و اضطراب رو تو این مقاله مطالعه کنید. در واقع اضطراب نقش مخرب رو در نتایج ما ایفا می کنه. منشا این اضطراب ممکنه فشار خارجی ای باشه که از طرف پدر و مادر، معلم و ... روی دانش آموز هست و باعث عدم تمرکز در جلسه امتحان میشه. شما باید قبل از جلسه امتحان از تمام افراد و مسائلی که اضطراب شما رو افزایش میده، دوری کنید. همچنین فکر به نتیجه امتحان یعنی فکر به آینده ای که هنوز نیومده، اضطراب شما رو افزایش میده و میتونه روی نتیجه شما تاثیر بدی بذاره. بنابراین از هر نوع منفی بافی دوری کنید و سعی کنید با روحیه ای باز و امیدوارانه به امتحان فکر کنید. برای افزایش تمرکز درجلسه امتحان هم، همونطور که گفتیم میتونید با استفاده از (self-talk) به خودمون یادآور بشیم که شرایط کاملا تحت کنترله و ما قراره با موفقیت از جلسه امتحان بیرون بیایم. البته این ترفند باید از قبل تو آزمون های آزمایشی و امتحانات کوچک تمرین بشه تا بتونید به راحتی از پس اضطراب امتحان بر بیایید. برای اینکه بدونید کدوم آزمون های آزمایشی میتونه کمکتون کنه، مطالعه  مقاله بهترین آزمون آزمایشی رو بهتون پیشنهاد می کنیم.

  • بررسی سوالاتی که بلدیم

برای اینکه زمان مفید امتحان رو از دست ندید و با تمرکز و دقت بیشتری سوالات رو حل کنید، بهتره که ابتدا سوالاتی که بلدیم رو مشخص کنیم و روی اون سوال ها تمرکز کنیم. کنترل و مدیریت زمان در حین امتحان، از مهم ترین عامل ها برای گرفتن یه نتیجه مناسبه، بنابراین باید از این زمان ارزشمند به درستی استفاده کرد. توصیه می کنیم که ابتدا به صورت کلی، به سوالات نگاه کنید و سوالاتی که بلدید رو مشخص کنید، بعد سراغ حل اون سوال ها برید و در مرحله آخر، اگر وقت داشتید، سوالات سخت رو حل کنید. این دسته بندی موجب تقویت و افزایش تمرکز شما، حتی تو جلسه کنکور میشه و میتونه روی مدیریت زمان، خیلی کمکتون کنه.

  • شرایط روز امتحان

سعی کنید با لباس راحت برای جلسه امتحان حاضر بشید. پوشیدن لباس های بیش از حد تنگ یا بیش از حد گشاد، بخشی از ذهن شما رو درگیر میکنه و موجب عدم تمرکز شما میشه. بنابراین سعی کنید لباس مناسبی رو از روز قبل امتحان برای خودتون انتخاب کنید تا تاثیری روی تمرکز و عملکرد شما تو جلسه امتحان نذاره.

افزایش تمرکز در جلسه امتحان، به این بستگی داره که چه تعداد از موارد بالا رو در نظر بگیرید و انجام بدید. هر چقدر که بیشتر به این موارد پایبند باشید، طبیعتاً دقت و تمرکز شما در جلسه امتحان بیشتر میشه و میتونید نتیجه بهتری از اون آزمون بگیرید. البته یادتون نره؛ اول باید درس رو بلد باشید تا بتونید یه نمره و نتیجه خوب بگیرید. پس سعی کنید قبل امتحان خوب مطالعه کنید و درس بخونید. شما میتونید از مقالات روش مطالعه دروس استفاده کنید تا بتونید به بهترین شکل دروس مختلف رو مطالعه کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.