رشته دامپزشکی

رشته دامپزشکی

دامپزشکی دانشی تجربی است که به شناخت و درمان و پیشگیری می پردازد. دامپزشکی در کنار پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی جزء محبوب ترین رشته های علوم پزشکی می باشد.

تعریف رشته دامپزشکی

دامپزشکان مراقب سلامت حیوانات هستند. دامپزشکی دانشی تجربی است که به شناخت، درمان و پیشگیری بیماری های حیوانات، به غیر از انسان می‌ پردازد. در این رشته همچنین به بیماری های مشترک انسان و دام نیز پرداخته می‌ شود.

انتخاب رشته کنکور 1400

کار دامپزشک چیست؟

  • دامپزشک با حیوانات سر و کار دارد، اگر از حیوانات می ترسید، به هیچ عنوان در این رشته موفق نمی شوید.

  • دامپزشک برای تشخیص بیماری های حیوانات، باید آزمایش هایی را برای دام انجام دهد تا نوع بیماری مشخص شود. درمان حیوانات بیمار یا زخمی با تجویز دارو، آتل بندی، پانسمان زخم یا جراحی انجام می شود.

  • نمونه گیری از بافت ها، فضولات، خون، ادرار یا دیگر مایعات بدن برای آزمایش و تحلیل از دیگر وظایف یک دامپزشک است

  • کار دیگه یک دامپزشک، واکسینه کردن حیوانات در مقابل بیماری های مختلف مثل هاری هست.

مقاطع تحصیلی رشته دامپزشکی

امکان ادامه تحصیل در رشته دامپزشکی تا مقطع دکتری وجود دارد.

کسانی که دکتری عمومی دامپزشکی دارند، برای ادامه تحصیل می توانند در ۲۶ رشته دکتری تخصصی شرکت کنند. یک سری رشته ها هستند که فقط و فقط بچه های دکتری عمومی دامپزشکی می توانند شرکت کنند. مانند جراحی دامپزشکی، مامایی و بیماری های تولید مثل دام، بیماری های داخلی دام، رادیولوژی دامپزشکی، بیماری های پرندگان و بیماری های آبزیان.

بازار کار رشته دامپزشکی

بازار کار در همه جا  فرق دارد. اما در کل چند سال است که تعداد فارغ التحصیل های رشته دامپزشکی زیاد شده و بازار کار در رشته دامپزشکی اشباع شده؛ ولی در بعضی شهرهای کوچک هنوز کمبود دامپزشک داریم. تو خیلی از کشورها درآمد عمده دامپزشک ها از حیوانات خانگی هست که الان تو ایران این هم کم کم رواج پیدا می کند و فرصت شغلی بهتری رو می تواند برای بعضی دامپزشک ها به وجود بیارورد.

فرصت های شغلی رشته دامپزشکی

یک دامپزشک می تواند در وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، مرکز بهداشتی درمانی دولتی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات کشاورزی، موسسه سرم و واکسن سازی رازی، سازمان دامپزشکی و جاهای دیگر استخدام شوند. دامپزشک حتی می تواند مجوز بگیرد و خودش مطب بزند. کسانی هم که دکتری تخصصی می خوانند، بعد از دکتری عمومی می توانند به عنوان پژوهشگر یا هیات علمی یعنی استاد دانشگاه کار کنند.

مشاوره تحصیلی خصوصی

کدام دانشگاه ها رشته دامپزشکی دارند؟

دانشگاه های

 تهران
 تبریز
 ارومیه
 کرمانشاه
 زابل
 سمنان
 شهرکرد
 شهید با هنر کرمان
 شهید چمران اهواز  
 شیراز
 مشهد
 خرم آباد

واحد های درسی رشته دامپزشکی

تعداد کل واحد های درسی: 224 واحد
دروس عمومی: 20 واحد
دروس تخصصی: 49 واحد
دروس پایه: 24 واحد
دروس اصلی: 89 واحد
دروس بالینی دامپزشکی: 10 واحد
کارآموزی در روستا: 6 واحد
کارآموزی انترنی: 20 واحد   
 پایان نامه: 6 واحد

با رشته بیوتکنولوژی بیشتر آشنا شوید.

نظر دانشجوی رشته دامپزشکی

پریسا خداقلی، دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه تبریز

کار با دام، محدودیت های کار با انسان را ندارد. یعنی می شود بر روی تعداد زیادی از حیوان با وجود احتمال بیماری یا مرگ آزمایش نمود. کاری که در علوم میکروبیولوژی، فارموکولوژی و فیزیولوژی انجام می گیرد و از سوی دیگر یک دامپزشک دید وسیع‌ تری درباره حیوانات دارد و می تواند بر روی حیوانات مختلف تحقیق کند.
یک دامپزشک وظیفه مبارزه با بیش از 400 بیماری مشترک بین انسان و حیوان را دارد. بیماری هایی که به صورت مستقیم (تماس با دام آلوده) و غیر مستقیم (استفاده از تولیدات یا فراورده های دامی) به انسان منتقل شده و حیات او را به مخاطره می اندازد و بالاخره دامپزشکان در حفظ محیط زیست نقش به سزایی دارند. چرا که به مبارزه با بیماری های وحوش و هم‌ چنین بیماری‌ های مشترک بین انسان و وحوش می پردازند که البته در کشور ما کمتر به این نقش توجه شده است.

توانایی های لازم برای رشته دامپزشکی

دانشجوی رشته دامپزشکی باید توانایی استدلال کردن را داشته باشد، باید جستجوگر و واقعگرا باشد و در درس زیست شناسی و زبان انگلیسی و ریاضی قوی باشد.

کارنامه قبولی رشته دامپزشکی

کارنامه قبولی رشته دامپزشکی دانشجوی دانشگاه سمنان

کارنامه قبولی رشته دامپزشکی

کارنامه قبولی رشته دامپزشکی دانشجوی دانشگاه مشهد

 کارنامه قبولی رشته دامپزشکی

.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد 66 را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
M

کارنامه قبولی فوق برای دامپزشکی خیلی خیلی قدیمه و الان بالای رتبه ۴۰۰۰ تو سراسری قبول نمیشه

4 0

مدير سيستم

با سلام
کارنامه های فوق مربوط به رتبه های برتر پذیرفته شده در رشته دامپزشکی نیستد.
بر اساس آخرین آمار قبولی های کنکور امکان پذیرش در دانشگاه های دولتی در رشته دامپزشکی تا رتبه ده هزار هم وجود داره (البته در دانشگاه های شهرستان ها)
با آرزوی موفقیت

2 0

دکتر نسیم

من و دوستانم که رنج رتبه ۸ هزار منطقه ۲ هستیم همگی ورودی ۹۶ دانشگاه ازاد تبریز هستیم و هیچ دانشگاه سراسری ای پذیرفته نشدیم با این رتبه! حتی دوستانی در کلاس ما هستند که با رتبه ۳۸۰۰ منطقه ۲؛ ۴۵۰۰ منطقه ۲؛ ۵۰۰۰ منطقه ۲ هستند که سراسری نیاوردن! .پذیرش دانشجوی دکترای دامپزشکی با رتبه بالاتر از ۱۰ هزار در سال ۹۷ اتفاق افتاد که بلافاصله توسط سازمان دامپزشکی و سنجش جلوش گرفته شد و از ۹۷ به بعد رنج رتبه ها به زیر ۶ هزار رسیده . ورودی های ۹۸ ما دانشجویی با رتبه ۳۰۰۰ و دیگری ۲۵۰۰ هستند و این نشون میده روند پذیرش بسیار سخت تر از قبل شده و با سالهای گذشته متفاوته.

4 3

مدير سيستم

ممنون از اطلاعات خوبی که دادید
همونطور که تو کارنامه های قبولی هم می بینید قبولی های دانشگاه سراسری رشته دامپزشکی با رتبه های بالای ده هزار صورت گرفته.
با آرزوی موفقیت

1 3

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.