تاثیر معدل در کنکور 99

تاثیر معدل در کنکور 99

نحوه و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در سال های گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است. از جمله این تغییرات می توان به تغییر میزان سوابق تحصیلی از 15 به 25 و سپس 30 درصد و همچنین تغییر در قطعی یا مثبت بودن تاثیر معدل اشاره کرد. با توجه به تغییرات در نحوه برگزاری کنکور در دو سال اخیر و چالش های نحوه اعمال سوابق تحصیلی و از آنجایی که داوطلبان برای برنامه ریزی کنکور 99 باید از نحوه تاثیر معدل آگاهی یابند در این مقاله به تاثیر معدل در کنکور ۹۹ و ارائه راهکار می پردازیم.

این سال ها داوطلبان و خانواده ها گلایه ها و سوالات فراوانی در خصوص تاثیر معدل در کنکور ۹۹ دارند. سوالی است که نگرانی فراوانی برای داوطلبان کنکور به وجود آورده است. آن دسته از ديپلمه‌ های رياضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی كه ديپلم خود را سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را سال 91 به بعد دریافت کرده اند، مشمول اعمال سوابق تحصيلی به ميزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره‌ كل نهایی آنان لحاظ ­می ‌شود.

همانند سال های گذشته در کنکور 99 هم بخشی از نمره نهایی هر داوطلب را تاثیر سوابق تحصیلی او تشکیل می دهد. ظرفیتی که برای پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده است، معادل 85 درصد می باشد. موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری بحث تازه ای نیست و چندین سال است که به اصرار آموزش پرورش و برای حذف تدریجی کنکور سراسری تاثیر نمرات نهایی امتحانات دو سال پایانی دانش آموزان در دبیرستان بصورت مستقیم در نتیجه کنکور داوطلبان تاثیر گذار بوده است.

بررسی درس به درس دفترچه کنکور 98 برای تمامی رشته ها

کنکور تجربی 99 ، کنکور ریاضی 99 ، کنکور انسانی 99


اما نحوه و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در سال های گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است. از جمله این تغییرات می توان به تغییر میزان سوابق تحصیلی از 15 به 25 و سپس 30 درصد و همچنین تغییر در قطعی یا مثبت بودن اثر معدل اشاره کرد.

کسب معدل بالای 14 هم به معنی جلو بودن از بیش از نیمی از داوطلبان کنکور سراسری است

نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 99

میزان تاثیر معدل در کنکور 99 توسط سازمان سنجش آموزش در دفترچه کنکور سراسری و توسط وب سایت رسمی آن اعلام می شود. سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۹ را مشابه کنکور 98 اعلام کرد که مطابق این اطلاعیه میزان اثر معدل کتبی امتحانات نهایی 25 درصد و به صورت تاثیر مثبت برای شرکت کنندگانی که از سال 1384 به بعد مدرک دیپلم خود را دریافت کردند، می باشد. اثر معدل دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی افرادی که از سال 1391 به بعد مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ کردند نیز حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصيلی موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره‌ كل نهايی آنان لحاظ می شود.

تاثیر-معدل-در-کنکور-99

چه کسانی باید از قطعی بودن تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نگران شوند؟

همانطور که همه می دانیم، رقابت در کنکور سراسری خیلی سنگین تر از امتحانات نهایی است. به طوری که هر سال داوطلبان زیادی هستند که در دروس مختلف امتحانات نهایی نمره 20 آوردند، ولی داوطلبان خیلی کمی هستند که می توانند به 100 درصد سوالات یک درس در کنکور سراسری جواب درست بدهند.
از آن جایی که در کنکور سراسری برای هر داوطلب نمره تراز شده محاسبه می شود، پس معدل 20 در امتحانات نهایی به معنی تضمین موفقیت داوطلب در کنکور نیست. همچنین طبق آمار منتشر شده از طرف آموزش پرورش میانگین معدل امتحانای نهایی حدود 12.5 تا 14.5 در رشته ریاضی، 11.5 تا 13.5 در تجربی و 8.5 تا 11.5 در رشته انسانی است، پس داشتن معدل بالای 14 هم به معنی جلو افتادن از تقریبا نصف داوطلبای کنکور سراسری می باشد، البته اگه به تاثیر 70 درصدی دروس کنکور در نمره نهایی آزمون سراسری ( تقریبا 2.5 برابر تاثیر معدل ) و میانگین درصد دروس در کنکور سراسری که عموما زیر 20 درصد است توجه کنیم باز هم، داوطلبانی که برای درصد بالای 50 در درس های عمومی و بالای 40 درصد در دروس اختصاصی کنکور سراسری برنامه ریزی می کنند، بنابراین بهتر است برای تاثیر قطعی معدل، دنبال راهکارهای افزایش معدل باشند.

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش تاثیر معدل در کنکور 99 برای همه داوطلبان ( نظام قدیم و نظام جدید ) مثبت اعلام شد.

مشمولان تاثیر مثبت 5 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 99

چنانچه داوطلبان مدرک پیش دانشگاهی خود را در هر یک از رشته های ریاضی، انسانی، تجربی و معارف اسلامی از سال 1390 – 1391 به بعد دریافت نموده باشند، در صورتی که یک یا چند درس از دروس پیش دانشگاهی خود را به صورت نهایی (کشوری) گذرانده باشند، مشمول اعمال 5 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می شوند. به عبارت دیگر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی این داوطلبان به میزان 5 درصد به صورت مثبت بر رتبه فرد اثر گذار خواهد بود.

مشمولان تاثیر مثبت 25 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 99 

داوطلبانی که دیپلم نظام قدیم خود را در رشته های ریاضی، انسانی، تجربی و علوم معارف اسلامی از سال 1384 تا 1397 اخذ نموده و یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی (کشوری) برگزار شده باشد، مشمول اعمال 25 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری خود می شوند. یعنی سوابق تحصیلی این افراد به میزان 25 درصد و به صورت مثبت بر رتبه داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

مشمولان تاثیر مثبت 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 99

اگر داوطلبی یک یا چند درس خود را هم در مقطع دیپلم و هم در مقطع پیش دانشگاهی به صورت نهایی گذرانده باشد و درواقع شرایط هر دو گروه فوق را داشته باشد، مشمول تاثیر حداکثر 30 درصدی می باشد که این تاثیر به صورت مثبت بر رتبه وی موثر خواهد بود. هم چنین آن دسته از داوطلبانی که دیپلم هر یک از رشته های ریاضی، انسانی، تجربی و علوم معارف اسلامی خود را در نظام آموزشی جدید دریافت نموده باشند و یک یا چند درس از دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی و کشوری برگزار شده باشد، سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها به میزان 30 درصد مثبت بر نمره کل نهایی تاثیر خواهد داشت.

مشاوره تحصیلی

تاثیر معدل برای دیپلمه های غیر مرتبط

گروهی از داوطلبان هستند که قصد شرکت در آزمون سراسری رشته ای غیر از رشته مرتبط با مدرک دیپلم خود را دارند. به عنوان مثال با داشتن دیپلم رشته تجربی در کنکور انسانی 99 شرکت می کنند. تاثیر معدل برای این افراد، تنها بر روی دروس مشترک بین دو رشته که شامل دروس عمومی می شود، خواهد بود.

تاثیر معدل برای دیپلمه های فنی حرفه ای

داوطلبانی که با مدرک فنی حرفه ای خود قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند باید بدانند که تاثیر معدل، چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، بر روی تراز و رتبه آن ها اعمال نمی شود.

 داوطلبی که برای کسب درصد بالای 50 در دروس عمومی و بالای 40 در دروس اختصاصی کنکور سراسری برنامه ریزی می کند اصلا نباید نگران تاثیر قطعی معدل باشد. 

مشمولان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99

داوطلبان شرکت کننده در کنکور 99 شامل دو دسته می شوند:
دسته اول داوطلبان نظام قدیم هستند. یعنی افرادی که قبل از سال تحصیلی 97 - 98 فارغ التحصیل شده اند. از بین این داوطلبان صرفا افرادی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد گرفته اند مشمول تاثیر 25 درصدی سوابق تحصیلی دیپلم شده و افرادی که پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد گرفته اند مشمول تاثیر 5 درصدی سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی ( چهارم دبیرستان ) می شوند.
دسته دوم داوطلبان نظام جدید هستند. که اولین سری از فارغ التحصیلان آن در ثبت نام کنکور 98 شرکت می کنند. از آنجایی که برای این دسته از داوطلبان امتحانات نهایی پایه یازدهم برگزار نشد لذا تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی صرفا شامل نمرات امتحان نهایی پایه دوازدهم خواهد شد.

نکته مهم 1 : تاثیر کامل سوابق تحصیلی ( مانند حالات ذکر شده در بالا ) تنها برای داوطلبانی خواهد بود که در رشته تحصیلی خود در دبیرستان کنکور می دهند. در صورت تغییر رشته تاثیر سوابق تحصیلی کمتر شده و برای دیپلمه های فنی و کاردانش تاثیر صفر درصدی سوابق تحصیلی داریم.

نکته مهم 2 : طبق شرایط ثبت نام کنکور 99، کلیه داوطلبان سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران 25 درصدی و سهمیه ایثارگران 5 درصدی مطابق فرمول فوق مشمول سوابق تحصیلی خواهند بود.

بنابراین متوجه شدیم که تاثیر معدل در کنکور، برای تمام شرکت کنندگان آن حداکثر تا 30 درصد و به صورت مثبت می باشد. بنابراین اگر به هر دلیلی موفق به کسب معدل مناسب در دوره متوسطه نشده اید، نگرانی به خود راه ندهید. هم چنین اگر معدل خود را به اشتباه وارد کرده اید و یا به دلیلی قصد تغییر آن را دارید، شرایط ترمیم معدل را به دقت مطالعه نمایید.

 بهترین منابع کنکور هنر 99 

شرایط ترمیم معدل در کنکور سراسری 98

تاثیر سوابق تحصیلی بر روی نتایج کنکور صرفا برای دارندگان مدرک دیپلم از سال 84 به بعد اعمال می شود، بنابراین آن دسته از داوطلبان کنکور سراسری که دیپلم خود را از این سال به بعد کسب کرده اند می توانند معدل خود را ترمیم کنند. طرح ترمیم معدل در کنکور 98 نیز اجرا می شود. این طرح در مجلس به تصویب رسیده و داوطلبان مجاز به شرکت در طرح ترمیم معدل، می توانند در سه نوبت امتحانات نهایی خرداد، دی و یا شهریور شرکت کنند.

 • داوطلبان باید تمام دروسی که قصد دارند نمراتشان را ترمیم کنند در یکی از نوبت های خرداد، شهریور و یا دی امتحان دهند. به این معنی که نمی توانند به طور مثال یکی از دروس را دی ماه و درس دیگری را خرداد ماه امتحان دهند.

 • متقاضیان شرکت در امتحانات نهایی ترمیم می بایست بین 30 تا 45 روز پیش از امتحانات به مدارس بزرگسالان منطقه ی خود مراجعه کرده و در امتحانات ترمیم ثبت نام به عمل آورند.

 • در ترمیم معدل، تمامی افراد با نمره ی کمتر از 20 می توانند شرکت کنند، خواه نمره ی آن ها 19.75 باشد یا 10، بنابراین فرصت بهبود نمرات امتحانات نهایی به همه ی افراد 1 بار داده می شود.

 • تنها داوطلبینی که دیپلم خود را پیش از سال 84 دریافت کرده اند نمی توانند از ترمیم معدل استفاده کنند.

 • دانش آموزان و داوطلبان می توانند در تمامی دروسی که به صورت نهایی برگزار شده، در امتحانات ترمیم شرکت کنند و از لحاظ تعداد دروس هیچ محدودیتی ندارند.

 • داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم می توانند علاوه بر دروس نهایی سال سوم دبیرستان، نمرات دروسی را که در پیش دانشگاهی به صورت نهایی برگزار شده را نیز ترمیم کنند.

 • از شرایط مهم شرکت در این طرح، داشتن مدرک دیپلم می باشد، بنابراین افرادی که هنوز مدرک دیپلم نگرفته اند و یا درسی از سال دهم یا یازدهم را پاس نکرده اند، مجاز به شرکت در امتحانات نهایی ترمیم نمی باشند.

 • نمرات کسب شده در امتحانات نهایی ترمیم، تاثیری بر روی معدل دیپلم شما نخواهد داشت. این نمرات برای سازمان سنجش ارسال می شود و صرفا در اعمال سوابق تحصیلی موثر است.

 • ممکن است داوطلبی در امتحان ترمیم نمره ای کمتر از نمره ی قبلی خود کسب کند، در این صورت جای هیچ گونه نگرانی نیست، زیرا از بین دو نمره ی داوطلب، بالاترین نمره برای وی لحاظ خواهد شد.

 • شرکت در این امتحانات هزینه ای را نیز در بر دارد، مبلغ قابل پرداخت جهت شرکت در امتحان هر درس نهایی حدود 20 هزار تومان است که باتوجه به منطقه ی زندگی داوطلبان قابل تغییر می باشد.

 • همچنین مانند کنکور که در آن دو نوع سوال طرح می شود، در امتحانات نهایی ترمیم نیز دو دسته سوال برای نظام آموزشی قدیم و جدید طراحی می شود.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
(
 مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد ۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.