۵ قدم کلیدی افزایش عزت نفس دانش آموزان

عزت نفس

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که قبل از انجام کاری، فکر کنید که در آن کار ضعف دارید و به مشکل بر خواهید خورد. یا با کوچک ترین بحثی، ناراحت شوید و کنترل خودتان را از دست بدهید. یا در هیچ جمعی نتوانید ایده و نظر خودتان را بیان کنید. یا در کلاس مدرسه با اینکه می دانید جواب شما صحیح است، باز از گفتن آن خودداری کنید. تمامی این موقعیت ها، اهمیت عزت نفس در دانش آموزان را نشان می دهند.
حالا احتمالا می خواهید بدانید راه های افزایش عزت نفس دانش آموزان چیستند؟ چه راه هایی برای بالا بردن عزت نفس دانش آموزان وجود دارد؟
در این مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ تک تک این سوالات بپردازیم. ضمنا در انتهای همین مقاله عزت نفس، پیشنهاد خیلی ویژه ای برای شما داریم تا بتوانید برای همیشه با کمبود عزت نفس خداحافظی کنید و از احساس ارزشمندی در تمام موقعیت های زندگی از جمله تحصیل، لذت ببرید.


مشاوره تحصیلی خصوصی
جهت ثبت نام در مشاوره تحصیلی به سبک علی میرصادقی، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

عزت نفس چیست؟

قبل از این که راه های بالا بردن عزت نفس را یاد بگیریم اول باید بدانیم عزت نفس چیست. همه ما زمان هایی در خلوت و تنهایی خود به کارها، توانایی ها و رفتارهای خودمان فکر می کنیم. بعد از آن یا احساس خوب یا بدی نسبت به خودمان داریم. در واقع ما در حال ارزیابی و بررسی رفتارهای خودمان هستیم؛ مثلا فکر کنید بعد از یک  امتحان سخت به فکر فرو می روید و رفتارهای خودتان را ارزیابی می کنید. اینکه چقدر فرصت تقلب کردن داشتید اما این کار را انجام ندادید، و یا می توانستید کتابتان را باز کنید، یا از دوستتان کمک بگیرید؛ اما این کار را نکردید و الان که فکر می کنید احساس خوبی به شما دست می دهد. یا مثلا تصور کنید قرار هست در مدرسه بین شما و دوستتان یک نفر را به عنوان مجری برنامه اول سال انتخاب کنند؛ اما شما با تقلب نمی گذارید دوستتان انتخاب شود. هرچند می دانید او برای این کار بهتر است. بعد از اینکه انتخاب شدید قطعا احساس بدی نسبت به خودتان دارید؛ زیرا بخاطر حسودی، یک رقابت ناعادلانه را به وجود آوردید. اگر احساسمان نسبت به خودمان خوب باشد و این ادامه دار باشد؛ در نتیجه عزت نفس فرد بالا می رود و این احساس خوب در زمینه های دیگر زندگی فرد هم تاثیر می گذارد. اما اگر احساس بد و منفی درونی نسبت به خودمان و کارهایی که انجام داده ایم در ما زیاد شود، مشکل عزت نفس پایین در ما ایجاد می شود که در آن صورت باید برای ایجاد عزت نفس بالا تلاش کرد.

                                       عزت نفس پایین دانش آموزان

در دبیرستان دخترانه مدبران بارسا، عزت نفس دانش آموزان مورد توجه و رشد قرار میگیرد.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس دانش آموزان

آیا تا بحال شده وقتی می خواهید کاری را انجام دهید احساس کنید شما از عهده آن کار برنمی آیید؟ یا تا به حال شده احساس کنید فرد بی ارزشی هستید و لیاقت و شایستگی انجام دادن کاری را ندارید؟ بگذارید برای مثال وقتی حرف از حل کردن مسئله های ریاضی می شود خیلی از افراد احساس می کنند نمی توانند از عهده آن بربیایند؛ اما وقتی صحبت از حفظ کردن اشعار حافظ می شود، همین افراد خیلی با قدرت آن را انجام می دهند. یا مثلا فردی که احساس می کند اصلا از عهده هیچ کاری برنمی آید؛ نه ریاضی و نه حفظ کردن اشعار ادبی، زیرا او یک فرد احمق و کم توان است. این دو مثال نشانه های دو ویژگی مهم است. اعتماد به نفس و عزت نفس. در مثال اول درباره اعتماد به نفس پایین و بالا افراد صحبت کردیم و در مثال دوم درباره عزت نفس پایین. این دو مفهوم کاملا جدا از یکدیگر هستند که می خواهیم آن ها را تفکیک و بررسی کنیم.

در مثال اول فردی که در زنگ ریاضی احساس خوبی ندارد را در نظر بگیرید. این فرد بخاطر عدم موفقیت در درس ریاضی یا دلایل دیگر، اعتماد به نفس پایینی در این درس دارد و زمانی که با مسئله ای مواجه می شود، این افکار به سراغش می آید که من نمی توانم آن ها را حل کنم. اما همین فرد در زنگ ادبیات با علاقه به نقد و بررسی اشعار می پردازد و احساس خوبی دارد و در مواقع جواب دادن به سوالات ادبیات با اعتماد به نفس بالایی به آن ها پاسخ می دهد. در واقع اعتماد به نفس مربوط به یک موقعیت خاص است که ما در آن خودمان را ارزیابی می کنیم و شناختی است که ما نسبت به خودمان و توانایی هایمان داریم. در مثال دوم فردی که حاضر است برای رسیدن به موفقیت هرکاری انجام دهد مثل دزدی ،دروغ، تقلب. این فرد اعتماد به نفس بالایی دارد؛ اما عزت نفس پایین، در واقع عزت نفس احساس ارزشمندیست که ما نسبت به خودمان داریم و یک باور فردی است. احساسی که به ما اجازه نمی دهد خیلی از کارهای غیر اخلاقی را انجام بدهیم؛ زیرا شان و منزلت خودمان را آن قدر بالا می دانیم که برای رسیدن به چیزی حاضر نیستیم آن را از دست بدهیم. اگر عزت نفس بالا برود، اعتماد به نفس هم بالا می رود اما وجود اعتماد به نفس بالا لزوما با عزت نفس بالا همراه نیست. خیلی از افراد هستند که اعتماد به نفس بالایی دارند اما عزت نفس پایین. اعتماد به نفس پایین محصول عزت نفس پایین است.

مشاوره روانشناسی و تحصیلی برای حل مشکلات خانوادگی

اهمیت عزت نفس دانش آموزان

همه ما در طول روز بارها با خودمان صحبت می کنیم یک گفتگوی درونی و پنهان از خودمان سوالاتی می پرسیم که جواب خیلی از آن ها را می دانیم و سریع به نتیجه می رسیم و درباره برخی دیگر فکر می کنیم و اگر توانسته باشیم مهارت هایی مثل تفکر نقاد، حل مسئله و.. را یاد گرفته باشیم، به راحتی به آن ها پاسخ می دهیم.

خیلی وقت ها در ذهنمان به خودمان دستور می دهیم. مثلا نترس تو می تونی، بس کن تو عمرا از پسش بر نمیای، آنقدر احمق نباش، مادرت درست میگه تو واقعا بی عرضه ای پس دنبالش نرو ... این افکار ناخودآگاه بر رفتارهای بیرونی ما تاثیر می گذارند، پس خیلی مهم است برای اینکه رفتارهای ما درست شود، افکارمان را درست کنیم تا احساس درونی مان نسبت خودمان خوب شود. در نتیجه عملکرد خوبی داشته باشیم. اگر شما عزت نفس بالایی داشته باشید، رفتارهایتان نیز تغییر می کند. افراد دارای عزت نفس بالا حاضر نیستند هر کاری را انجام دهند و برای خودشان چارچوب و قواعد خاص رفتاری دارند. شکل گیری عزت نفس از دوران کودکی است. تجربیاتی که کسب می کنیم، بازخودهایی که می گیریم، همه این ها تاثیر زیادی بر عزت نفس ما دارند. عزت نفس در سبک زندگی ما تاثیر زیادی دارد. افرادی که حاضر نیستند وقت و فرصت زندگی کردنشان را هدر بدهند، عزت نفس بالایی دارند. پس وجود عزت نفس در همه ما بسیار مهم و ضروری است و باید به افزایش عزت نفس توجه ویژه ای داشته باشید. به صدای درونتان گوش بدید و ببینید به شما چه میگوید.

کتاب سیزده

راه های افزایش عزت نفس دانش آموزان

راه حل اول
برای افزایش عزت نفس، سعی کنید کارهایی که در آن ها مهارت دارید را پیدا کنید. می توانید لیستی تهیه کنید و آن ها را بنویسید. هر وقت احساس خوبی نسبت به خودتان نداشتید، به سراغ لیستتان بروید و کارهایی که در آن مهارت دارید را انجام بدین.

راه حل دوم
قاطع و جسور باشید، اگر تصمیم به انجام کاری دارید، حتما آن کار را انجام دهید. اگر می خواهید در درس شیمی پیشرفت کنید، راههای کسب موفقیت و مطالعه صحیح را یاد بگیرید و اقدام کنید.

افزایش عزت نفس دانش آموزان

راه حل سوم
یکی دیگر از راه های افزایش عزت نفس این است که نه گفتن را بیاموزید، خیلی مهم است که برای وقتتان ارزش قائل باشید و اگر از عهده کاری برنمیاید "نه" بگویید. مثلا اگر فرصت بیرون رفتن با دوستتان را ندارید و قرار است در آن زمان تکالیف عقب افتاده هندسه را حل کنید، برای خودتان و وقتتان ارزش قائل باشید و مودبانه از دوستتان عذرخواهی کنید و به کارهای خودتان برسید.

راه حل چهارم
خودتان را دوست داشته باشید، برای خودتان هدیه بخرید، برای خودتان وقت بگذارید، برای استراحت و تفریحتان وقت بگذارید. جسم و چهره خودتان را همانطور که هست بپذیرید و با خودتان مهربان باشید تا به مرور زمان عزت نفس پایین شما بهبود پیدا کند.

راه حل پنجم
یکی دیگر از روش های تقویت عزت نفس دانش آموزان این است که کارهایی که مخالف نظام ارزشیتان هست انجام ندهید. ارزشها و باورهایتان را بشناسید و بر اساس آن ها رفتار کنید. اگر تقلب و دزدی در ارزشها و باورهای شما کاری ناپسند است، هرگز آن را انجام ندهید. توهین و بی ادبی کردن به افرادی که از شما بزرگتر هستند، قطعا کار ناشایستی است پس سعی کنید همیشه احترام افراد بزرگتر را داشته باشید.

راه های تقویت عزت نفس دانش آموزان

سخن آخر 

اگر همه این کارها را انجام دادید و احساس درونی شما همچنان منفی و بد بود؛ برای درمان عزت نفس پایین پیشنهاد می کنم از یک مشاور و متخصص کمک بگیرید تا بتوانید این احساس را تغییر دهید؛ زیرا احساس ارزشنمدی در تمام حیطه های زندگی شما تاثیر می گذارد . شما باید علل کمبود عزت نفس را در خودتان جستجو کنید و برای حل این مشکل، دنبال راه حل باشید و برای اینکه آینده خوبی پیش رو داشته باشید باید از امروز به فکر آن باشید.

اهمیت تفکر نقاد در زندگی نوجوانان چیست؟

 پیشنهاد ویژه برای افزایش عزت نفس دانش آموزان 

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، پیشنهاد متفاوتی برای شما داریم تا بتوانید از مانع فرسودگی درسی و تحصیلی عبور کنید. بالا تر اشاره کردیم که یکی از عوامل فرسودگی، عزت نفس پایین می باشد و نقش عزت نفس در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان بسیار قابل توجه است.  تحقیقات زیادی هم به رابطه فرسودگی تحصیلی و عزت نفس پایین تاکید دارند.
کارگاه افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس دانش آموزان که با مربی گری علی میرصادقی برگزار می شود، راه حل های دقیق و کاربردی ای برای افزایش عزت نفس و در نتیجه درمان فرسودگی تحصیلی به شما پیشنهاد می دهد که با تمرین این تکنیک ها و کمی صبر، تاثیرات بی نظیر آموزش های این کارگاه را در روند پیشرفت تحصیلی خود مشاهده خواهید کرد. برای اطلاعات بیشتر از این دوره، روی عکس زیر کلیک کنید.

دوره آنلاین افزایش اعتماد به نفس نوجوانان


امیدوارم که با راه های افزایش عزت نفس به خوبی آشنا شده باشید و بتونید از این روش ها در زندگی و تحصیل استفاده کنید. باید بدانید که افزایش عزت نفس یک شبه ممکن نیست و باید با تمرین و پیگیری مداوم انجام شود تا نتیجه دهد. در انتها اگر سوالی درباره این تکنیک ها و راه های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس داشتید، می توانید در بخش نظرات بپرسید تا مشاورین ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند. این مقاله را هم برای هر کدام از دوستانتان که فکر می کنید به راه های تقویت عزت نفس احتیاج داشته باشند، بفرستید تا در موفقیت دوستانتان هم سهیم باشید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا

مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید

یا عدد 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.