فاجعه تقلب در امتحان | چرا تقلب نکنیم؟

تقلب در آزمون ها

وقتی ناصرالدین شاه به ضرب گلوله میرزا رضای کرمانی کشته شد، امین السلطان که صدر اعظم وقت ناصرالدین شاه بود او را روی صندلی کالسکه گذاشت و دستش را توی آستین شاه شهید (به قول خود قاجارها) کرد و با دست شاه برای مردم دست تکان داد. بعدها وقتی از امین السلطان درباره راز این تقلب عجیبش پرسیدند گفت: اگر من این کار را نمی کردم رعیت خیال می کردند مملکت شاه ندارد و هر کاری بخواهند می توانند بکنند.
تقلب یعنی موضوعی اشتباه را به جای موضوع اصلی و صحیح ارائه کردن. اما خب واقعا چرا تقلب بد است؟ تقلب در آزمون و امتحان چه نتایج بدی دارد؟ چگونه تقلب را ترک کنیم؟ تا انتهای این مقاله به این سوالات پاسخ خواهم داد و شما رو برای پیشرفت بیشتر راهنمایی خواهم کرد. در ضمن یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم تا بتوانید در آزمون های بهترین عملکرد خودتون رو نمایش بدید و نتایج بهتری نسبت به قبل بگیرید. 


آیا می دانستید همین الان پاسخ بسیاری از تکلیف ها و کلید تست هایی که با آن ها سر و کار دارید و احیانا با آن ها کلنجار می روید، در همین اینترنت وجود دارد و با کمی سرچ می توانید آن ها را پیدا کنید؟ شاید اگر معلمین یا مسئولین مدرسه بدانند که من این ها را برای شما گفتم از دست من کلی ناراحت شوند؛ ولی این یک واقعیت است. اگر شما همیشه فکرهایی برای تقلب کردن یا دور زدن واقعیت و عدم استفاده از راه صحیح را داشته باشید؛ احتمالا راهش را هم پیدا خواهید کرد. حتی اگر بسیار سخت یا اصلا نشدنی به نظر بیاید. در ادامه با ارائه استدلال به شما خواهم گفت که چرا نباید تقلب کنیم و چگونه تقلب را ترک کنیم. ابتدا می خواهم اینجا تعریفی از تقلب کردن را به شما معرفی کنم و بعد از شما دعوت کنم تا ببینید آیا این تعریف درست است؟ همونطور که گفتم تقلب یعنی موضوعی اشتباه را به جای موضوع اصلی و صحیح ارائه کردن. با این تعریف چه قدر موافق هستید؟

مشاوره تحصیلی خصوصی
اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

اگر کمی این تعریف را گنگ می دانید، اجازه دهید چند مثال بزنم. تا به حال کلمه کالای تقلبی را شنیده اید؟ مثلا اگر به بازارچه های مرزی رفته باشید، شاید کالاهایی با برندهای samsunng به جای samsung یا Nookia به جای Nokia دیده باشید که از نظر طراحی و بسته بندی دقیقا مشابه اصلی ها هستند؛ اما هرگز کیفیت و کارآیی مورد انتظار را ندارند. این نوعی تقلب در فضای تجارت و کسب و کار است که تولیدکننده و تاجر و فروشنده، مشتری را فریب می دهند تا به جای کالای اصلی، کالای تقلبی را بخرد.
یا شاید در اخبار شنیده باشید که مامور پلیس قلابی دستگیر شد. مامور پلیس قلابی هم کسی است که بدون داشتن صلاحیت های لازم و ماموریتی مشخص با اهداف سودجویانه لباس پلیس می پوشد و خود را پلیس معرفی می کند تا مردم را فریب دهد. یا احیانا (می‌دانم که شما در عمرتان ندیده اید!) دانش آموز یا دانشجویی که در امتحان تقلب می‌کند و اطلاعات شخصی دیگر را به عنوان اطلاعات خودش در برگه امتحان می نویسد. خواه از روی اطلاعات شخص دیگری، خواه از روی اطلاعات کتاب یا جزوه. مطمئن باشید که تقلب در امتحان و دروس هم مانند تقلب کردن در فضای تجارت و جامعه و ... بد است و باید تلاش کنیم تا تقلب را ترک کنیم.

با تعریفی که من از تقلب ارائه دادم چقدر موافقید؟ فکر می کنید ابعاد مختلف این عمل فریبکارانه و غیراخلاقی روشن شده است و متوجه شدید که چرا تقلب بد است؟ 

تقلب

استرس امتحانات کلافه تون کرده؟

مقاله راه های کنترل استرس امتحان می تونه راهنمای خوبی برای شما باشه.

تقلب در امتحان و تکالیف

تقلب درسی چه در حوزه امتحانات و آزمون های مختلف باشد و چه در حوزه حل تمرین های کلاسی یا تکالیف درسی منزل، به نوعی وابسته به همین تعریف است. یعنی از شما خواسته شده است که اطلاعات خودتان را درباره موضوعی که مورد سوال واقع شده است بنویسید و شما به جای آن که اطلاعاتی که در ذهن خودتان موجود است را بنویسید؛ متکی به اطلاعاتی باشید که در ذهن شما وجود ندارد یا توان تجزیه و تحلیل و در نهایت استخراج آن را از دورن خود ندارید. همچنین تمرین های کلاسی برای این طرح می شود که موضوع تدریس شده در ذهن شما تثبیت شود و روند یادگیری شما شکل صحیحی یابد. حالا شما به جای آن که شجاعانه آن چیزی که برداشت و دریافت خودتان از مباحث درسی مطرح شده در کلاس است را بنویسید و ارائه دهید؛ می روید سراغ کتاب های حل المسائل، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی و پاسخ این سوالات را پیدا می کنید. در ادامه خواهم گفت که نتایج بدی از این مسئله بر زندگی ما تاثیر خواهد گذاشت و متوجه می شویم که چگونه تقلب نکنیم تا به طور کلی زندگی بهتری داشته باشیم.

وبینار پدر و مادر آنلاین

انگیزه تقلب درسی

بیایید یک قدم به عقب برگردیم و ببینیم انگیزه از تقلب چیست و چرا تقلب می کنیم؟ ما ممکن است برای حفظ آبرو، وقتی معلم سوالی می پرسد، یواشکی کتاب را باز کنیم و تقلب بکنیم، ممکن است در یک امتحان خیلی مهم که معلم بد اخلاق و سخت گیری دارد و از ترس عواقب احتمالی تقلب بکنیم، ممکن است در نوشتن تکالیف یا حاضر کردن مباحث درسی مان تقلب بکنیم و...

حالا باز هم از شما دعوت می کنم که یک قدم به عقب تر برگردیم. چرا یک معلم از ما می خواهد که تکالیف مان را انجام دهیم؛ یا چرا او از ما امتحان می گیرد؛ یا چرا یک مسابقه علمی به اسم کنکور و مسابقات تدارکاتی ای به اسم آزمون های آزمایشی کنکور برگزار می شود؟ برای اینکه ما دروس مختلف را یاد بگیریم، بر آن ها مسلط شویم و تسلط خودمان را هم اثبات کنیم. ما به دلایل مختلف ممکن است درسی را نفهمیده باشیم، یا آن را مطالعه نکرده باشیم، بر آن مسلط نباشیم و یا حتی نتوانیم آن را ارائه کنیم. این ها مهارت هایی است که ما به خاطرشان به مدرسه یا دانشگاه می رویم. شما قصد دیگری از مدرسه رفتن دارید؟ اگر قصد دیگری دارید، خیلی جدی باید به شما بگویم که دارید وقت خودتان را با این کار تلف می کنید. در مدرسه هیچ خبر خاصی نیست جز درس و تحصیل! حالا به شما خواهم گفت که چرا تقلب نکنیم...

چطور در جهت تغییر عادت های بد تلاش کنیم؟

چگونه تقلب نکنیم؟

چرا تقلب نکنیم ...؟

این مهارت ها به ما کمک می‌کند تا بعدا بتوانیم با به کارگیری آن ها، تحصیل موفق تر، شغل بهتر و در نتیجه موفقیت بیشتری داشته باشیم. پس مسلم است که هدف ما از مدرسه رفتن و این همه وقتی که می گذاریم، یا هزینه ای که صرف می کنیم، دریافت این مهارت ها به بهترین شکل است. اگر یکی از این مهارت ها را نداشته باشیم یا خیلی در آن خبره نباشیم، معلم و پدر و مادر و مسئولین مدرسه انرژی و وقت بیشتری برای ما می گذارند، برای ما برنامه ریزی بهتر می کنند و یا شاید حتی در نهایت متوجه شوند که ما بستر و توانایی اولیه لازم برای تحصیل را نداریم و ما را راهنمایی کنند تا مسیر دیگری بیابیم.
مگر وظیفه ذاتی معلم و مشاور یا پدر و مادر این نیست که ما را راهنمایی کنند و ایرادهای ما را رفع کند یا مسیر درست را به ما نشان دهد؟ خب وقتی ما تقلب بکنیم در واقع چه کسی را فریب می‌دهیم؟ ظاهرش این است که معلم را فریب دادیم. ولی واقعیت چیست؟ آیا معلم ها با درس خواندن یا نخواندن ما آینده شان دستخوش تغییر می شود؟ آیا ممکن است اگر ما نمره بالایی در آزمون بیاوریم یا نمره پایینی کسب کنیم مسیر زندگی شان عوض شود؟ مهم ترین آدم زندگی ما خودمان هستیم یا معلم مان؟ وقتی ما تقلب می‌کنیم خودمان را گول زده ایم؛ فرصت آزمایش جدی را از خودمان گرفته ایم. باعث شده ایم کسانی که ما را دوست دارند و می خواهند و می توانند به ما کمک کنند، ما را بی نیاز از هر کمکی بدانند و در نتیجه هیچ چیزی عوض نمی شود. اگر شما یک ماشین خراب را ۱۰۰۰ کیلومتر با جرثقیل بکشید و طوری وانمود کنید که این ماشین هیچ مشکلی ندارد، پس هیچ وقت تعمیر هم نمی شود. در شرایط آموزش آنلاین هم که تقلب در امتحانات مجازی بسیار ساده و راحت هست، به نفع خود شماست که تقلب نکنید و مسیر موفقیت تان را از بین نبرید.

درس خوندن به چه دردی می خوره؟
مقاله فواید درس خواندن جواب این سوال رو میده.

اگر استدلال من را دوست نداشتید و فکر کردید که باید هنوز برگه های میکرو و نانوی تقلبتان را در دستکش و جوراب و زیر ساعت مچی جاساز کنید؛ یا هنوز معتقدید با تلسکوپ نگاه کردن جواب ها از روی برگه میز کناری بهتر است؛ یا کش رفتن سوال ها را آسان تر از درس خواندن می دانید که هیچ. اما اگر متوجه شدید که ارزش آینده تان از قضاوت معلم و پدر و مادر بیشتر است و خودتان را مهم ترین آدم زندگی خودتان می دانید، همین امروز بی خیال تقلب بشوید.

 فرصت بی نظیر برای آزمون دادن به سبک حرفه ای ها 

شاید تا به حال نمی دانستید که آزمون و امتحان دادن هم مهارت خاص خودش را دارد که اگر شما این تکنیک ها و روش ها را بلد باشید، به مرور نتایج بهتری از این آزمون ها خواهید گرفت. شاید برایتان سوال باشد که این مهارت ها را چگونه باید یاد بگیرید. فقط کافیست که در دوره غیر حضوری مدیریت آزمون شرکت کنید. در این دوره یکی از بهترین مشاورین کنکور، تمام نکاتی که لازم است برای شرکت در آزمون ها و امتحان دادن بدانید را فقط در دو ساعت به شما آموزش می دهد. به تمرین نکاتی که در این کارگاه به شما گفته می شود، می توانید بهترین خودتان را در هر آزمون نشان دهید و تمامی چیز هایی که می دانید را در امتحان استفاده کنید.

دوره آفلاین مدیریت آزمون


در این مقاله تلاش کردم تا شما را از فاجعه تقلب کردن آگاه کنم و بگویم که چرا تقلب نکنیم و این عادت بد را ترک کنیم. امیدوارم که راهنمایی های مفیدی را به شما داده باشم و لتوانید از آنها استفاده کنید. در ضمن هر سوالی که داشتید، می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا مشاوران ما پاسخ شما را بدهند. اگر هم فکر می کنید این مقاله می تواند دوستانتون رو راهنمایی کنه، این مقاله رو براشون بفرستید تا متوجه شوند چرا تقلب نکنیم و این عادت بد رو از بین ببرند.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظرات کاربران
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.