عادت های بد خود را کنار بگذاریم

تغییر عادت های بد

بیشتر زندگی ما رو عادت هامون تشکیل میدن. از عادت مسواک زدن تا بیدار بودن زیاد در شب، از عادت مطالعه تا عادت به سیگار کشیدن! عادت ها موضوع مهمی در زندگی ما هستن، ما از لحظه ای که بیدار میشیم تا زمانی که می خوابیم به طور خودکار درگیر بسیاری از عادت هامون هستیم.

گاهی عادتهامون ما رو به سمت موفقیت میبرن و باعث پیشرفت ما میشن مثل عادت مطالعه، ورزش کردن، خوردن مواد غذایی سالم و گاهی عادت ها باعث میشن ما در گیر مشکلاتی بشیم و از موفقیت دور شیم، مثل استفاده بیش از حد اینترنت، استفاده زیاد از تلفن همراه. به این ترتیب ما دو نوع عادت داریم، اول اون هایی که به نفع ما عمل می کنن و دوم اون هایی که به ضرر ما هستند. ما خیلی کاری به عادت هایی که به نفع ما عمل می کنن نداریم، اما مسئله ی اصلی عادت هایی هستن که به ما ضرر می رسونن و باید برای تغییر اون ها تلاش کنیم.

وبینار آفلاین نقطه سر خط

عادت چیست؟

عادت ها رفتارهای ناخوداگاهی هستن که در یک موقعیت خاص انجام میشن. مثلا وقتی می خوایم غذا بخوریم، به صورت ناخودآگاه و بدون فکر کردن قاشق رو برمی داریم و در دهان می گذاریم، هر لحظه به اون فکر نمی کنیم که جای بردن قاشق در دهان اونو رو به چشممون نزنیم. در واقع ما برای انجام این کار دیگه نیازی به تمرکز و خودباوری نداریم. یا مثلا زمانی که می خوایم بند کفشمون رو ببندیم، اینکار رو به صورت ناخوداگاه انجام میدیم، بهش فکر نمی کنیم و هر لحظه حواسمون رو جمع نمی کنیم که بند کفشمون رو به جای دیگه ایی گره نزنیم! ما در رفتارهایی که به صورت عادت انجام می دیم به تمرکز و خودآگاهی نیازی نداریم، به محض پوشیدن کفش و قرار گرفتن در موقعیت مربوط به اون با کمترین خودآگاهی و تمرکز عمل بستن بند کفش رو انجام می دیم.

آشنایی با عادت های بد

همه ما می خوایم که زندگی بهتری داشته باشیم، هدف هامون رو مشخص می کنیم و براشون برنامه ریزی می کنیم و تلاش می کنیم که زندگی بهتری برای خودمون درست کنیم. اما اگر در این مسیر از عادت هامون غافل بشیم در مسیرمون دچار مشکل می شیم. 

مثلا صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب، با گوشی کار کردن و سر زدن به فضای مجازی یک عادته، که شاید در نگاه اول خیلی به ما ضرر نمی رسونه و تقریبا در خیلی از ما این عادت وجود دارد. اما وقتی ما هر روز اون رو تکرار می کنیم در نهایت می بینیم که تنها صبح ها نیست که ما این کار رو انجام میدیم بلکه قبل از رفتن به مدرسه یا سر کار، بعد از آن، عصر ها، شب ها قبل از خواب و... ما این کار رو تکرار می کنیم. 

پس در واقع ما زمان زیادی رو که می تونستیم برای کارهای دیگه استفاده کنیم از دست دادیم. اینجاست که قضیه مهم میشه. این عادت، مثلا در دانش آموزان کنکوری میتونه فرصت هایی رو که می تونن برای کسب نتیجه بهتر استفاده کنن رو هدر بده. یا در زندگی روزمره به جای اینکه ساعتی رو مطالعه کنیم و ساعتی رو ورزش، مدام یکجا می شنیم و سرمون رو با گوشی گرم می کنیم و با اینکار هم از کیفیت زندگیمون کم می کنیم و هم سلامتی مون رو به خطر می اندازیم. پس آشنایی با عادت ها می تونه ما رو به مسیری برسونه که با ایجاد عادت های خوب در خودمون به سمت دستیابی به اهداف مون حرکت کنیم.

عادت های مفید و عادت های مضر

عادت ها چطور ایجاد می شوند؟

اگر خیلی ساده بخوایم توضیح بدیم که عادت ها چطور شکل می گیرند، باید بگیم که مغز ما از سلول های زیادی تشکیل شده است. این سلول ها برای یادگرفتن انجام رفتاری مسیرهایی رو در مغز ما می سازند. مثلا وقتی ما می خوایم شروع به خواندن زبان انگلیسی کنیم، یک مسیر باریک در مغز ما ایجاد می شود. با تمرین و تکرار این مسیر ضخیم تر میشه و با ادامه دادن این روند مسیر مشخصی برای اون در مغز ما شکل می گیره. بنابراین اگر در ابتدا انرژی زیادی برای خواندن یک متن انگلیسی صرف می کردیم، حالا دیگه این کار رو با سرعت و با راحتی بیشتری انجام میدیم.

نکته مهم در شکل گیری عادت ها این است که، این اتفاق در مورد تمام یادگیری ها و رفتارهای ما می افتد چه آن ها مطلوب و مفید باشند و چه نامطلوب و مضر. پس برای مغز ما چندان تفاوتی ندارد که ما چه چیزی رو می خوایم یاد بگیریم. شکل گیری عادت ها تقریبا دو ماه طول می کشد، یعنی برای تبدیل شدن رفتاری به عادت تقریبا دو ماه باید اون رفتار تکرار بشه. این زمان ممکنه برای ما طولانی به نظر بیاد اما برای ایجاد تغییر در زندگی مون نیاز داریم که برخی از عادت های خودمون رو تغییر بدیم یا عادت جدیدی در خودمون ایجاد کنیم. اجازه ندهید که عادت ها باعث محدودیت در زندگی شما بشه.

تغییر عادت های بد

باید بدونید که عادت ها از بین نمیرن بلکه با عادت دیگه ای جایگزین میشن. پس اگر ما می خوایم یک عادت نامطلوب رو تغییر بدیم باید اون رو با یک عادت مطلوب جایگزین کنیم. اما خب ذهن و بدن ما در برابر تغییر مقاوم است و به راحتی به ما اجازه نمی ده که عادتی رو جایگزین عادت دیگه کنیم. برای مقابله با این مسئله کافیه که ما راه جایگزینی عادت ها رو در خودمون پیدا کنیم. در این راه باید صبور باشیم و پایداری داشته باشیم و به خودمون اجازه ندیم که دلسرد بشیم. برای تغییر عادت ها در خودمون می تونیم اون رو به چند مرحله تقسیم کنیم.

شناخت عادت ها

باید عادتی رو که می خوایم تغییر بدیم بشناسیم و مشخص کنیم. مثلا استفاده ی زیاد از گوشی همراه می تونه عادتی باشه که ما می خوایم تغییرش بدیم. در هر عادتی برای ما یک محرک و کار تکراری و یک پاداش وجود دارد، که باید اون ها رو هم بشناسیم. در مثال استفاده از گوشی، محرک: دیدن گوشی، کار تکراری: باز کردن گوشی و سر زدن به صفحات مجازی، و پاداش: دیدن پست ها و عکس ها و خبرها. با تکرار این چرخه زمان زیادی از ما هدر میره.

چرخه محرک کار تکراری پاداش عادت

تغییر کار تکراری

 پس تغییر عادت به دلیل فراهم بودن محرک و پاداش برای ما سخت میشه، چون هر زمان که اون ها فراهم باشند ما بازهم اون رو انجام میدیم. در این جا باید برای تغییر عادت مون، کار تکراری رو عوض کنیم. در مثال بالا گفتیم کار تکراری باز کردن گوشی و سر زدن به صفحات مجازی است، به جای اون ما می تونیم مطالب درسی یا کتاب های دیگه رو تو گوشی داشته باشیم و هر بار که گوشی رو باز می کنیم به سراغ اون ها بریم. در این جا ما با عوض کردن کار تکراری می تونیم، عادتمون رو تغییر بدیم و با خواندن کتاب و یا مطالب درسیمون پاداش دریافت کنیم.

آیا می دانید چرا اهمال کاری می کنیم؟

ادامه بدین!

وقتی ما می خوایم یک عادت رو تغییر بدیم ممکن است در ابتدا نتونیم به نتیجه ی دلخواه برسیم، در این مرحله نباید ناامید شد و باید راه رو ادامه داد. یادمون باشه که یک عادت تقریبا دوماه طول میکشه که درست بشه پس در زمان کوتاه عوض نمیشه. سه مورد محرک، کار تکراری و پاداش رو یادتون نره، برای هر عادتی باید اون ها رو مشخص کنیم تا بتونیم برای تغییر عادت خودمون رو برنامه ریزی کنیم. 

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.