اهمیت ورزش در مدرسه + تاثیر ورزش بر یادگیری و سلامتی

نقش ورزش در سلامتی دانش آموزان

ممکنه شما به خاطر یه تحقیق دانش آموزی درباره ی ورزش سراغ این مطلب اومده باشین. شاید هم یک دفعه یاد اهمیت ورزش خصوصا در دوران کودکی و نوجوانی افتادید. احتمال هم داره چون معلمتون از تاثیر ورزش در یادگیری باهاتون صحبت کرده باشه و شما راغب شده باشید که تحقیق کنید و ببینید واقعا صحتون این موضوع چقدره و بخواید تصمیم بگیرید که یه ورزش جذاب و باحال رو انتخاب کنید تا به عنوان یه سرگرمی مفید بهش بپردازید. با هر کدوم از این اهداف سراغ این مقاله اومدید، کار درستی کردید. همراهمون باشید.


اهمیت ورزش در سلامتی و یادگیری دانش آموزان

 ورزش کردن در دنیای امروز که تکنولوژی های کامپیوتری جدید، زمان زیادی از وقت ما رو می گیرند و فعالیت بدنی ما رو کمتر می کنند، و ضرورت ورزش در یادگیری و سلامت دانش آموزان اهمیت بیشتری پیدا می کنه. اما در بیشتر مواقع، ما از اهمیت فعالیت بدنی در یادگیری و سلامت دانش آموزان غافل می شیم، حتی گاهی متاسفانه ورزش در مدارس هم نادیده گرفته میشه و زنگ ورزش حذف میشه یا تبدیل به زمانی برای جبران عقب افتادگی درس های دیگه میشه. بعضی از اوقات هم معلمها سر و ته درس ورزش رو با یه موضوع تحقیق ورزشی برای مدرسه هم میارن. البته در دبیرستان دخترانه مدبران بارسا ما اهمیت خیلی زیادی برای فعالیت های جسمانی قائل میشیم و کلاس های ورزشی گوناگونی برگزار میکنیم. 

همونطور که میدونید، ورزش و فعالیت بدنی برای جلوگیری از اضافه وزن، بی خوابی، استرس و... مفید و موثره و حتی تاثیر ورزش تو یادگیری و بهبود عملکرد در مدرسه هم برای پژوهشگران اثبات شده. پس حتی اگر ورزش در مدرسه تون جدی گرفته نمیشه، لطفا خودتون از چنین فعالین مهم و در عین حال لذتبخشی غافل نشید. 

پیشرفت تحصیلی و رهایی از تنبلی و اهمال

تاثیر ورزش در یادگیری و سلامت دانش آموزان

می خواهیم با هم تعدادی از فواید و اهمیت ورزش در سلامتی و یادگیری دانش آموزان ( خصوصا نقش ورزش در یادگیری دانش آموزان ) که این همه تو همه جای دنیا روش تاکید میشه رو بررسی کنیم و تا حدودی به گستردگی و کارایی این علم پی ببریم

 • اولین مزیت ورزش در یادگیری و سلامت دانش آموزان اینه که در روحیه دانش آموزان تاثیر مثبت می گذاره و روحیه اون ها رو تقویت می کنه. این مسئله، از نظر روانی سلامت دانش آموزان رو تحت تاثیر قرار میده و بهتر میکنه. خود این مسئله باعث عملکرد بهتر و افزایش یادگیری دانش آموزان در مدرسه میشه.

 • یکی دیگه از  مزیت های ورزش در یادگیری و سلامت دانش آموزان اینه که باعث کاهش استرس میشه. بسیاری از والدین مخصوصا در فصل امتحانات با این دلیل که الان موقع درس خوندن هست و همه وقت دانش آموز باید به درس خوندن اختصاص پیدا کنه، از ورزش کردن دانش آموزان جلوگیری می کنند. اما حتی در این زمان ورزش باعث کاهش استرس دانش آموز و ایجاد روحیه ای شاداب و سرزنده در او میشه و می تونه بهش کمک کنه تا آمادگی بهتری برای امتحانات داشته باشه. این نکته که سلامت دانش آموزان اهمیت بسیار زیادی داره، نباید برای خانواده ها کم ارزش باشه؛ چرا که همونطور که گفته شد، عقل سالم در بدن سالمه.

اهمیت فعالیت بدنی در یادگیری و سلامت دانش آموزان

 • ورزش برای رشد کارکردهای مغزی بسیار مهم است. دویدن ، شنا کردن و سایر ورزش ها اکسیژن زیادی رو به مغز می رسونند. حتی گفته میشه که با انجام ورزش هایی مثل پیاده روی یا حرکات کششی می تونیم میزان یادگیری دانش آموزان در دروس مختلف رو بیشتر کنیم.

 • ورزش نکردن باعث رخوت جسمی میشه و ذهن فرد رو به سمت خستگی و ناتوانی می بره. و این دانش آموزی که از نظر ذهنی خسته است سعی می کنه با انواع روش های یادگیری و فشار آوردن به خودش یا حتی مصرف دارو های مضر، این مشکل رو رفع کنه. این رفع مشکل ممکنه تاثیر مخربی روی سلامت دانش آموزان بذاره و عملکرد و یادگیری دانش آموزان رو ضعیف کنه. در حالی که با ورزش کردن در مدرسه، هم فرد سلامتی خودش رو حفظ می کنه، هم فعالیت ذهنی او بیشتر میشه و هم بدنش سرحال تر میشه و دانش آموز می تونه بهتر درس بخونه.

 • ورزش کردن یه فعالیت انگیزشی به حساب میاد که پس از مدتی، به خاطر حس نشاطی که در ایجاد میکنه، دانش آموز نوعی اعتیاد سالم به ورزش پیدا میکنه و با هربارتمرین منظم، احساس شادابی و هدفمندی بهش دست میده. بنابراین نقش ورزش در سلامتی روانی رو هم نباید دست کم گرفت.

 • یکی دیگه از فواید ورزش در یادگیری و سلامت نوجوانان اینه که  باعث به وجود اومدن سلول های عصبی جدید در مغز میشه. ایجاد سلول های عصبی جدید در مغز کار یادگیری رو برای ما راحت تر می کنه.

 • فعالیت های ورزشی موجب سلامتی قلب و عروق میشه، احتمال سکته قلبی و مغزی رو کاهش میده و علاوه بر سلامتی باعث تناسب اندام در ما میشه و ما رو از خیلی از مشکلات مثل چاقی و... نجات میده. تو این مورد، تاثیر ورزش کردن برای همه معلومه و خیلیا دنبال تناسب اندام هستند.

کتاب برنامه ریزی با دوربین مداربسته

در کنار ورزش بخونید راجع به اهمیت تغذیه سالم برای دانش آموزان
 

 • ورزش کردن و انجام بازی های ورزشی توانمندی های افراد رو زیاد می کنه و در یک محیط رقابتی سالم می تونه از طریق سرزندگی و شادابی که ایجاد می کنه، توانایی تصمیم گیری افراد رو تقویت کنه.

 • یکی دیگه از مزیت های ورزش در یادگیری و سلامت کودکان و تقویت مهارت مدیریت زمان نباید غافل شد. وقتی به ورزش کردن متعهد می شیم، این تعهد باعث میشه در یک زمان و مکان خاص برای ورزش حاضر بشیم و کارهامون رو جوری برنامه ریزی کنیم که جایی برای فعالیت بدنی در اون باشه.

 • صبر و تحمل از جمله مواردی است که در ورزش به افراد آموزش داده میشه و همچنین افراد در ورزش کردن به دلیل رعایت قوانین، قانونمند تر میشن.

 • در ورزش های گروهی افراد و مخصوصا کودکان می تونند توانایی رهبری و کار تیمی رو یاد بگیرند. تاثیر ورزش در زندگی اجتماعی افراد به طور چشمگیری می تونه معلوم بشه.

 • افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان از جمله موارد تاثیر گذار ورزش بر افراد هست. موفقیت در ورزش و کسب نتیجه از تلاش های فرد می تونه باعث افزایش باور فرد به خودش و توانایی هاش بشه و از نظر روحی سلامت دانش آموزان رو بهبود بده.

 • رشد و نمو استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان از اثرات ورزش در سن نوجوانی هست که برای این هدف باید با اطلاع و آگاهی پیش برید.

 • انجام فعالیت های بدنی یکی از راه های مبارزه با هیجان هایی هست که برامون ایجاد مشکل می کنند. همچنین ورزش کردن در بهبود افسردگی و اضطراب به ما کمک می کنه و با تقویت کارایی مغز، تمرکز و یادگیری دانش آموزان رو افزایش میده.

کتاب درس نخون

چرا ورزش کردن برامون سخته؟

همه ما معمولا بهانه هایی برای ورزش نکردن داریم. نداشتن وقت، نبود شرایط و... واقعا چرا برای ما ورزش کردن این قدر سخته؟ یکی از دلایل می تونه این باشه که ما به این کار عادت نداریم. وقتی کاری برای ما تبدیل به عادت نشه، انجامش برای ما سخت میشه و ما از انجامش خودداری می کنیم. و اهمیت ورزش در یادگیری و سلامت نوجوانان را نمی دانیم. اما اگه در انجام کاری پایداری کنیم و اون رو تبدیل به یک عادت برای خودمون بکنیم و اثرات مثبتش رو در زندگی مون ببینیم، دیگه به دنبال بهانه برای انجام ندادنش نخواهیم بود. در این صورت در مغز ما یک مسیر عصبی برای ورزش ایجاد میشه که این مسیر عصبی با مرور زمان قوی تر میشه و زمانی که این اتفاق میافته، انجام اون فعالیت دیگه به تلاش زیادی نیاز نخواهد داشت و به یک عادت تبدیل میشه و ما از انجام اون لذت می بریم و به مرور تاثیر ورزش کردن رو می تونیم تو زندگیمون ببینیم.

دلایل و راه های مقابله با اهمال کاری دانش آموزان : چرا اهمال کاری می کنیم ؟

تاثیر ورزش بر یادگیری دانش آموزان در چه سنی بیشتره؟

طبق نظر محققان حوزه ورزش و سلامتی، بهترین دوره برای آموزش حرفه ای ورزش بین سنین 6 تا 14 سال است. البته برای ورزش کردن هیچ وقت دیر نیست؛ اما عادت به فعالیت های بدنی هرچه از سنین پایین تر شروع بشه بهتره و تاثیر بیشتری روی سلامتی کودکان و نوجوانان داره.

چقدر ورزش برای یادگیری و سلامت دانش آموزان خوبه؟

تاثیر ورزش در یادگیری دروس

معمولا گفته میشه که انجام ورزش دو یا سه بار در هفته بسیار مفید و مناسبه. در زمان مطالعه مدت زیادی رو ننشینید و بعد از هر یک یا دو ساعت درس خواندن 10 دقیقه تحرک داشته باشید و حرکات کششی انجام بدید. این کار برای افزایش تمرکز و قدرت یادگیری دانش آموزان خوبه و باعث خون رسانی بیشتر به مغز میشه و در نتیجه بازدهی تون در یادگیری دروس رو بیشتر می کنه.

یک پیام ورزشی برای دانش آموزان و والدین

پدر و مادرهای عزیز! شما می تونید نقش مشوق رو برای ورزش کردن فرزندان ایفا کنید. می تونید با شرکت دادن فرزندانتون در فعالیت های بدنی و اختیار دادن به اون ها برای ورزشی که بهش علاقه مند هستند، اون ها رو در عادت به انجام فعالیت های ورزشی مرتب همراهی کنید. همین طور می تونید در کارهای منزل مثل شستن ماشین، تمیز کردن خانه و یا کار در باغچه فرزندان رو درگیر کنید و در مسیرهای کوتاه از ماشین استفاده نکنید و به جای اون پیاده روی کنید. نکته مهم دیگه اینه که ساعات استفاده از تلویزیون و کامپیوتر باید محدود باشند تا زمان زیادی از وقت دانش آموزان رو نگیرند.

دوره مجازی مدیریت آزمون

مسئولان مدارس هم نقش مهمی در ایجاد انگیزه در ورزش کردن دانش آموزان دارند. دانش آموزان در مدارس می تونند با ورزش های گوناگون آشنا شوند و بفهمند که چه ورزشی مناسب اون هاست و به چه رشته ورزشی علاقه دارند. همچنین یکی از بهترین شرایط ورزش، در زمان صبح است که در مدارس با انجام ورزش صبحگاهی، می تونند دانش آموزان رو برای حضور در کلاس آماده کنند. ورزش صبحگاهی باعث آرامش و کاهش فشارهای عصبی میشه و همونطور که گفته شد روحیه و قدرت یادگیری دانش آموزان رو تقویت می کنه.

با توجه به مطالبی که گفتیم، لازم است که والدین و مسئولان مدارس حتما از تاثیر ورزش در سلامتی دانش آموزان آگاه باشند و شرایطی رو به وجود بیارند که در اون دانش آموزان به ورزش کردن تشویق بشن. رفتن دانش آموزان به سمت فعالیت های ورزشی می تونه از بار تحصیلی سنگین بر ذهنشون کم کنه و رسیدن به نتیجه دلخواه رو براشون آسون تر کنه. دانش آموزان در این راه می تونند استعدادهای خودشون رو پیدا کنند و در راه تقویت اون استعدادها قدم بردارند. در همین زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله اسعداد مهم تر است یا تلاش رو که در موسسه آموزشی بارسا تهیه شده مطالعه بفرمایید.


ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. در این مقاله به بررسی نقش ورزش در یادگیری و سلامت دانش آموزان و ضرورت ورزش در یادگیری و سلامت دانش آموزان پرداختیم. امیدوارم این مطالب برای شما مفید بوده تا با اهمیت ورزش در یادگیری و سلامت دانش آموزان و تاثیر ورزش در یادگیری و سلامت دانش آموزان آشنا شده باشید. شما می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید مشاورین ما به ان ها پاسخ می دهند. مارا به دوستان خود معرفی کنید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
Mrs.

عالی بود و من برای یک تحقیق ازش استفاده کردم

20 3

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.