اعتیاد در نوجوانان : علائم ، علل و پیشگیری

اعتیاد نوجوانان

آرش ۱۷ سالشه و مثل سایر همسالان امسال براش سال مهمیه چون باید برای کنکور آماده بشه. آرش در مدرسه دانش آموز خوبیه و وظایفش رو درست انجام میده. اما جدیدا در درس هاش افت کرده و نمره هاش اصلا خوب نیست، اغلب دیر میاد سر کلاس و زیاد غیبت می کنه، دور چشم هاش سیاه اند و انگار زیاد سرما می خوره، با دوستان سابقش دیگه چندان ارتباط نداره. تو خونه زیاد با دیگران دعوا می کنه، انگار همیشه بی پوله و از پدر و مادرش همه اش پول می خواد، اتاقش همش بهم ریخته است و درش همیشه بسته است. معلوم نیس کی میاد و کی از خونه میره بیرون، پدرش اون رو در حال حرف زدن با کسی دیده که آدم مناسبی به نظر نمی رسه. این نشونه ها باعث نگرانی هر پدر و مادری میشه و این سوال براشون پیش میاد که فرزندشون دچار چه مشکلی شده؟

این علامت ها به علاوه نشانه های دیگر اهمیت زیادی دارند. چون می توانند علامت گرفتاری یک نوجوان به اعتیاد باشند. پس پدر و مادرها باید خیلی مراقب باشند و به نشانه ها و علائم اعتیاد توجه کنند. همچنین خود نوجوان هم باید با مواد مخدر و اثرات آن آشنا باشد تا درگیر این مسئله نشود.

چرا نوجوانان راحت تر دچار اعتیاد می شوند؟

 نوجوانی دوره مهمی هست و یکی از خصوصیات این دوره اینه که نوجوان ها دوست دارند چیزهای جدید رو تجربه کنند، کشف کنند و ممکنه کارهایی رو انجام بدهند که خطرناک هستند و به سمت افرادی بروند که اون ها رو به سمت اعتیاد بکشانند. و همین طور باید توجه کنیم که در دنیای امروز متاسفانه نوجوان ها دسترسی راحتی به مواد مخدر دارند! قبل از این که به دلایل اعتیاد در نوجوانان بپردازیم، بیاییم اصطلاحات رو مقداری دقیق تر بخونیم:

مواد مخدر چه موادی هستند؟

مواد مخدر ترکیباتی شیمیایی هستند که در عملکرد مغز و هوشیاری افراد تغییراتی ایجاد می کنند. این تغییرات می تونند طولانی مدت و مخرب باشند و باعث اعتیاد نوجوانان و رفتارهای آسیب زننده شوند.

اعتیاد به چه معناست؟

اعتیاد در واقع مانند یک بیماری است. اعتیاد یک بیماری مغزی پیش رونده و عود کننده است که ساختار مغز و عملکرد اون رو تغییر میده و باعث میشه که فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن و مصرف مواد مخدر خودش رو به هر دری بزنه. حتی با وجود این که می دونه چه آسیبی بهش وارد میشه. البته توجه به این نکته هم ضروریه که اعتیاد در نوجوانان فقط شامل اعتیاد به مواد مخدر نمی شود. اعتیاد رفتاری نیز نوع دیگری از اعتیاده که ما در مقاله اعتیاد رفتاری درباره نشانه ها و انواعش صحبت کردیم.

علائم اعتیاد نوجوانان

توجه داشته باشید که هر ماده مخدری علامت های خودش رو داره. اما برخی ویژگی ها در بین افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، مشترک است که ما بهشون می پردازیم:

 1. علائم اعتیاد در نوجوانان که در مدرسه دیده می شوند: غیبت های مکرر از مدرسه، دیر اومدن به کلاس، افت تحصیلی ، انجام رفتارهای بزهکارانه و ضد اجتماعی در مدرسه

 2. علائم جسمی اعتیاد نوجوانان : سرماخوردگی زیاد و خون دماغ شدن، کاهش وزن و اشتها، گشادی مردمک چشم، قرمز شدن چشم ها، خشک شدن دهان، سیاه شدن دور چشم ها، عوض شدن رنگ صورت، فعالیت زیاد و بیش فعالی در مورد برخی مواد اعتیاد آور

 3. علامت هایی که در رفتار نوجوان دیده می شوند: کاهش ارتباط با اعضای خانواده و دعوا و درگیری با اون ها، درخواست پول به دفعات از پدر و مادر، زیاد بیمار شدن، پرحرفی یا گوشه گیری، عوض شدن خلق و خو، تحریک پذیری، دروغگویی زیاد، اضطراب، درگیر شدن با علائم افسردگی، تغییر دادن دوستان، رابطه با افراد دچار اعتیاد ، بی نظمی در ساعات ورود و خروج به خانه

علت اعتیاد نوجوانان

دلایل اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر چیست؟

 • فشار همسالان: احتملا این جمله که "رفیق ناباب باعث شد به این روز بیافتم" رو زیاد شنیده اید. در دوره نوجوانی، نوجوانان وقت زیادی رو با همسالان خود می گذرونند و میل زیادی به تقلید از هم و پذیرفته شدن در بین همسالان رو دارند. بنابراین اگه این همسالان، افراد مناسبی نباشند می توونند نوجوان رو به سمت مصرف مواد ببرند. و باعث اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر بشن.

 • کسب لذت و کنجکاوی: شاید این مورد دلیل مهمی برای اعتیاد در نوجوانان به نظر نیاد. اما یکی از مهم ترین دلایل اعتیاد نوجوانان همین مورد است. مواد مخدر تبدیل به یکی از راه های گذروندن وقت در نوجوانان شده است.

 • مشکلات تحصیلی: گاهی اوقات به خصوص در زمان هایی که نوجوان احساس می کنه پیشرفت درسی نداره، فکر می کنه برای پیشرفت و فهم بهتر درس لازمه چیزی مصرف کنه و ممکنه به سمت اعتیاد برای افزایش تمرکز کشیده بشه.

 • زمینه اعتیاد در خانواده: بچه ها از والدین خود الگو می گیرند. بنابراین اگه فردی در خانواده درگیر اعتیاد باشه، احتمال اعتیاد نوجوانان هم بیشتر میشه.

 • نداشتن مهارت نه گفتن و خجالتی بودن: اگه نوجوان شما آموزش ندیده باشه که در مقابل پیشنهادات و خواسته های دیگران بایسته و به اون ها نه بگه و یا خجالت بکشه، در جمع دوستان و افرادی که به او مواد مخدر تعارف می کنند به دام اعتیاد میافته.

 • بیماری و مشکلات جسمانی: ممکنه نوجوان به دلیل تسکین درد یا کنترل بیماری جسمانی در معرض وابستگی به مواد اعتیاد آور قرار بگیره.

 • فشار های عصبی و اضطراب و استرس: اگه به طور دائم نوجوان در شرایط استرس زا و تحت فشار باشه، مثل دوران کنکور ، از دست دادن یک عزیز، شکست عشقی و... و راه های مقابله با این شرایط رو ندونه، برای رسیدن به آرامش ممکنه به اعتیاد و مواد مخدر رو بیاره.

 • پرخاشگری: یکی از دلایل مهم اعتیاد نوجوانان ، کنترل خشم و پرخاشگری است. اگه نوجوانان آموزش ندیده باشند که چطور خشم خودشون رو کنترل کنند و به چیزی یا کسی آسیب نزنند، با داشتن این خصوصیت ممکنه جذب گروه هایی شوند که درگیر بزهکاری و مواد مخدر هستند و به اعتیاد رو بیاورند.

با روش های کنترل خشم و عصبانیت آشنا شوید.

 • ناآگاهی از خطرات و آسیب های مصرف مواد مخدر: شاید عجیب به نظر بیاد. اما خیلی از نوجوانان واقعا نمی دونند که مصرف یک ماده مخدر می تونه اعتیاد آور باشه و مشکلاتی رو برای اون ها و در بدنشون ایجاد می کنه و همین نا آگاهی باعث اعتیاد نوجوانان می شود.

 • اعتماد به نفس پایین در نوجوانان: نداشتن اعتماد به نفس کافی در نوجوان باعث میشه که او برای جبران کمبودهاش به مواد مخدر رو بیاره. همچنین تغییرات ظاهری و فیزیکی ممکنه در اعتماد به نفس نوجوان اثر بگذاره و او برای کم کردن فشار روانی خود مصرف مواد مخدر رو شروع کنه.

 • اعتماد به نفس بالا: برعکس مورد بالا، افرادی هستند که اعتماد به نفس بالایی دارند و فکر می کنند هیچ وابستگی به مواد اعتیاد آور پیدا نمی کنند. در حالی که این دسته از نوجوانان بیشتر در خطر ابتلا به بیماری اعتیاد هستند.

درباره اعتماد به نفس دانش آموزان و عوامل موثر بر آن بیشتر بخوانید.

تاثیر مواد مخدر بر مغز

زمانی که مواد مخدر وارد بدن ما میشن ماموریتشون رو شروع می کنند؛ تغییر آرایش شیمیایی مغز ما. این مواد شیمیایی می تونند به دو صورت بر مغز ما تاثیر بگذارند؛
1. مواد مخدر می تونند از مواد شیمیایی طبیعی در مغز تقلید کنند و بدن رو هدایت کنند. مثلا اگه این مواد از سرتونین که در بدن ما وجود داره تقلید کنند، باعث عکس العمل خوشحالی در بدن ما می شوند.
2. این مواد می تونند بخشی از مغز رو تحریک کنند که تحریک اون بخش به صورت طبیعی باعث احساس خوب در ما میشه. پس اگه ما از چنین موادی استفاده کنیم، دوست داریم که بازم این کار رو انجام بدیم.

راه درمان اعتیاد نوجوانان

به همین دلیل مغز ما زمانی که متوجه میشه که این مواد احساس خوبی در ما ایجاد می کنند، یاد می گیره که بیشتر از این مواد بخواد. میزان مصرفی قبلی دیگه به همون اندازه احساس خوب به فرد نمیده و مصرف به مرور زمان بیشتر و بیشتر میشه. مغز در هنگام سوء مصرف مواد دچار تغییرات بلند مدت میشه و قدرت تصمیم گیری، حافظه، توانایی یادگیری و قدرت قضاوت فرد مبتلا به اعتیاد از شرایط و افراد رو مختل می کنه. همچنین مواد مخدر بدن رو نابود می کنه. از جمله آسیب های جسمانی ناشی از اعتیاد نوجوانان می توان به: آسیب به کبد، حمله قلبی، بیماری های کلیوی، مشکلات ریوی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و حتی به کما رفتن اشاره کرد.

این آسیب ها فقط شامل جسم ما نمیشه؛ بلکه ذهن و روان ما رو هم درگیر می کنه. علائمی مانند افسردگی، بی قراری، اضطراب ، تنش، تحریک پذیری عصبانیت و... طبیعیه که روابط اجتماعی، روند زندگی و دستاورد های فرد مبتلا به اعتیاد هم دچار آسیب می شوند. پس لازمه که مسئله اعتیاد در نوجوانان جدی گرفته بشه.

روش های پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان

همیشه گفتن ، پیشگیری بهتر از درمانه. پس ما باید حواسمون باشه که قبل از درگیر شدن فرزندانمون با اعتیاد به فکر باشیم و جلوی وابستگی اونها به هر نوع ماده مخدری رو بگیریم.

دادن آگاهی و اطلاعات به نوجوانان در مورد مواد مخدر: باید اطلاعات جامع و کاملی در اختیار نوجوانان قرار بگیره. گفتیم که عدم داشتن اطلاعات باعث اعتیاد در نوجوانان میشه. بسیاری از نوجوانان فکر می کنند که ماده مخدر گل یا همون ماری جوانا اعتیاد نمیاره و یا تریاک فقط خاصیت دارویی داره. در صورتی که از عوارض جبران ناپذیر این مواد مخدر اطلاعی ندارند. هم چنین به عنوان یک کار موثر، نوجوانان باید نتیجه اوضاع افراد مبتلا به اعتیاد مواد مخدر  رو ببینند تا خطرات ناشی از مصرف مواد رو بیشتر و جدی تر درک کنند.

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان: با درست رفتار کردن با نوجوانان و آموزش مهارت هایی برای افزایش اعتماد به نفس در اون ها می توان خطر ابتلا به اعتیاد نوجوانان رو کاهش داد. نقش والدین در این دوره بسیار مهم است. والدین باید برای رفتار مناسب با نوجوان آموزش ببینند و رفتار های خودشون رو طبق اصول انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: دلیل مشکلات والدین با فرزندان در دوره نوجوانی چیست

ایجاد مسئولیت پذیری در نوجوانان: اگه به نوجوان مسئولیت هایی مناسب با شرایطش بدیم و او رو مسئولیت پذیر کنیم، می تونه بفهمه که هر کاری نتیجه ای داره. هم چنین این مسئولیت ها باعث می شوند زندگی نوجوان یکنواخت نباشه تا برای تغییر زندگی به سمت مواد مخدر بره.

داشتن رابطه صیمیمی با نوجوان: ارتباط درست و نزدیک بین والدین و نوجوانان ، اون ها رو از بسیاری از مشکلات دور می کنه. حمایت های خانواده و آموزش مهارت ها و رفتارهای مناسب به نوجوانان باعث میشه که اون ها در هنگام رو به رو شدن با مشکل به مواد مخدر رو نبرند.

کتاب چرا نمی ذاری بچه ات درس بخونه

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 6 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.