چگونه هنگام درس خواندن تمرکز کنیم

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز کنیم ؟

اگر شما هم جزء کسانی هستید که هنگام درس خواندن نمی توانند تمرکز داشته باشند، نیازی ندارد که نگران باشید. چراکه پرت شدن حواس و عدم تمرکز هنگام درس خواندن مسئله طبیعی است که حتی برای بهترین دانش آموزان هم اتفاق می افتد. برای این که بتوانید هنگام درس خواندن تمرکز حواس داشته باشید، تنها لازم است که الگوهای مطالعاتی خود را کمی دگرگون کنید.

در محیط آرام تری درس بخوانید که در آن چیزی حواس شما را پرت نمی کند، روش مطالعه جدیدی را امتحان کنید و یا برنامه مطالعاتی را در پیش بگیرید که به ذهن شما به میزانی که نیاز دارد، استراحت بدهد. شما باید این روش ها را آزمایش کنید تا روش مطالعه ای را پیدا کنید که برای شما کارساز بوده و به کمک آن بتوانید تمرکز خود را هنگام درس خواندن افزایش دهید.

در ادامه به معرفی و بررسی روش هایی برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن می پردازیم.

روش های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

1 - برای درس خواندن برنامه داشته باشید

اگر قرار است در طول روز به مدت طولانی درس بخوانید (مثلا بیش از ساعت) ، یک برنامه زمانی برای خودتان تهیه کنید. بازه های درس خواندن خود را بین  60 – 75 دقیقه تنظیم کنید و بین آن ها زمان های استراحت 10 -15 دقیقه ای داشته باشید. ذهن شما نیاز به استراحت دارد تا تغذیه شده و دوباره متمرکز و آماده درس خواندن شود.

هم چنین برای افزایش تمرکز سعی کنید هر بار پس از استراحت، موضوع درسی خود را تغییر دهید تا از خستگی ذهن خود جلوگیری کنید. انتخاب یک درس جدید باعث هوشیار شدن ذهن شما و باانگیزه شدن خود شما می شود که برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن مفید می باشد.

2 – زمانی را به فکر کردن درباره مسائل غیردرسی اختصاص دهید

گاهی اوقات مسائل غیردرسی و اتفاقات روزمره به ذهن ما فشار می آورند و ناخودآگاه ما را به حدی مشغول می کنند که مانع تمرکز کردن و درس خواندن می شوند. مهم نیست این مسائل خوب و شیرین باشند، یا بد و ناراحت کننده. ما تصور می کنیم که بر افکارمان کنترل و تسلط نداریم، درحالی که این تصور اشتباه می باشد و ما قادر هستیم افکارمان را کنترل کنیم. در همان لحظه که موضوع غیرمرتبطی به ذهنتان خطور کرد و مانع تمرکز کردن شما شد، در همان لحظه فکر کردن به آن موضوع را متوقف کنید. لحظه ای صبر کنید، فکر کردن به آن موضوع را متوقف کنید و دوباره تمرکز کرده و به درس خواندن ادامه دهید. شما رهبر و کنترل کننده افکارتان هستید. همانطور که به آن موضوعات اجازه دادید وارد ذهن شما شوند، آن ها را از ذهنتان بیرون کنید.

بیشتر بخوانید: تکنیک های تست زنی

برای غلبه بر این افکار مزاحم و افزایش تمرکز هنگام درس خواندن ، به خودتان بگویید که پس از اتمام مطالعه به موضوع مورد نظر فکر می کنید. بهتر است یک تکه کاغذ کنار دستتان داشته باشید و موضوعات غیردرسی که هنگام درس خواندن به ذهنتان می رسد را روی آن بنویسید تا مطمئن شوید پس از اتمام مطالعه درباره آن موضوع فکر می کنید هنگامی که شما مطمئن باشید که در نهایت و پس از پایان درس خواندن به آن موضوع فکر خواهید کرد، ذهن شما مقداری آرام می شود و می توانید بیشتر روی درس خواندن تمرکز کنید. در نهایت نیز پس از این که زمان درس خواندن شما به پایان رسید، در زمان استراحت به مسائلی که روی کاغذ نوشته بودید رسیدگی کنید.

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز کنیم

3 – پس از یک مطالعه متمرکز به خودتان پاداش بدهید

گاهی اوقات برای ادامه دادن و بهتر شدن نیاز به انگیزه و تشویق شدن دارید. هر چند، اگر هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشید، مطالب را بهتر یاد می گیرید و نمرات بهتری کسب می کنید و این خودش بهترین پاداش شماست. اما می توانید به خودتان قول بدهید درصورتی که موفق شوید هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشید و حواستان کمتر پرت شود، به خودتان پاداش دهید. مثلا 5 - 10 دقیقه بیشتر استراحت کنید، خوراکی که دوست دارید را برای خودتان تهیه کنید یا هر نوع پاداش دیگری که باعث خوشحالی شما می شود و به شما انگیزه می دهد برای این که هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشید، بیشتر تلاش کنید.

با 20 روش برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن آشنا شوید.

4 – برای افزایش تمرکز ، فعال تر درس بخوانید

درس خواندن و مطالعه کردن در عین این که می تواند هیجان انگیز و نشاط آور باشد، گاهی هم می تواند کسل کننده شود؛ خصوصا زمانی که درسی را می خوانید که آن را دوست ندارید و از مطالعه آن لذت نمی برید. برای این که فرآیند درس خواندن شما هیجان انگیزتر و پویاتر باشد و درنتیجه تمرکز بیشتری داشته باشید، از روش های درس خواندن فعال بهره ببرید. مثلا مدام درباره موضوعی که می خوانید از خود سوال بپرسید و به دنبال یافتن جواب آن باشید. یا بعد از خواندن هر 2 یا 3 پاراگراف، سر خود را از روی کتاب بلند کنید، رو به رو را نگاه کنید و مطالبی که خوانده اید را به طور خلاصه برای خود بازگو کنید.

انجام این تکنیک ها باعث می شود ذهن شما آشفته، خسته، سرگردان و بدون هدف نباشد و در نتیجه می توانید هنگام درس خواندن تمرکز بیشتری داشته باشید.

5 – هنگام درس خواندن یادداشت برداری کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشید

هنگام درس خواندن مقداری کاغذ یا یک دفترچه کنار دستتان داشته باشید و در آن درباره مفاهیم، نمودارها، شخصیت ها، حوادث و ... یادداشت برداری کنید. سعی کنید یادداشت برداری شما تا حد ممکن کوتاه و خلاصه باشد. از مثال ها و عبارات کوتاه استفاده کنید تا مطالبی که آموخته اید را به صورت کاملا خلاصه و کوتاه برای خودتان و با زبان خودتان بنویسید.

اگر فکر می کنید هنگام مرور کردن این یادداشت برداری ها لازم است به متن اصلی آن نگاهی بیندازید، شماره صفحه یا نام تیتر پاراگراف مورد نظر را بنویسید تا بعدا به راحتی به مطلب مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

یک روش دیگر که می تواند به افزایش تمرکز شما هنگام درس خواندن کمک شایانی کند این است که هنگام یادداشت برداری ، برای خودتان چند سوال مفهومی طراحی کنید و بعدا سعی کنید به آن سوال ها پاسخ دهید. در این صورت برای این که بعدا بتوانید به این سوال ها پاسخ دهید، مجبور می شوید هنگام درس خواندن و طراحی سوال، مطلب مورد نظر را با تمرکز و دقت بیشتری مطالعه کنید.

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز کنیم

6 – برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن ، به مفاهیم پایه توجه داشته باشید

حتما تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده است که هنگام درس خواندن ناگهان به خودتان می آیید و متوجه می شوید که حواستان پرت شده است و تمرکز خود را از دست داده اید و اگرچه مشغول خواندن کلمات کتاب هستید، اما چیزی متوجه نشده اید. یکی از دلایل این اتفاق این است که گاهی اوقات درسی که در حال مطالعه آن هستیم وارد مبحثی می شود که با آن آشنایی نداریم و ذهنمان با مفاهیم پایه ای آن مبحث ناآشناست. در چنین شرایطی چون مفاهیم پایه را بلد نیستید، محتوای این مبحث را نیز درک نمی کنید و رفته رفته حواستان پرت می شود و تمرکز خود را از دست می دهید.

بیشتر بخوانید: روش های تندخوانی برای کنکور

راه حل این مشکل این است که به محض این که متوجه شدید مبحثی برای شما ناآشناست و محتوای یک جمله یا پاراگراف را متوجه نمی شوید، مقداری به عقب برگردید و مطالب مرتبط قبلی را در ذهنتان مرور کنید. تا زمانی که مطالب اساسی و پایه را متوجه نشده باشید نمی توانید محتوای جدید را با تمرکز کافی مطالعه کنید. چرا که ذهن شما به صورت ناخودآگاه مشغول فکر کردن به موضوعات پایه ای و مفهوم اصلی می باشد.

برای مثال، فرض کنید در درس شیمی مطلبی را می خوانید که درباره واکنشی است که در آن از اکسیژن به عنوان کاتالیزگز استفاده شده است. اگرچه محتوای پاراگراف درباره چگونگی انجام آن واکنش می باشد، اما درصورتی که مفهوم کاتالیزگر را به خاطر نداشته باشید، نمی توانید چگونگی انجام واکنش را به درستی درک کنید. پس قبل از ادامه دادن مطلب، ابتدا از خودتان بپرسید کاتالیزگر چه ویژگی هایی دارد؟ سپس با یادآوری مفاهیم اصلی کاتالیزگر، می توانید روی درک چگونگی انجام واکنش تمرکز کنید.

.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 6 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.