معرفی رشته مدیریت | گرایش ها و بازار کار

رشته مدیریت

مدیریت اساس و زیربنای تمام موفقیت های بشری است و در تمام حوزه ها کاربرد دارد. ابتدایی ترین نوع مدیریت ، وابسته به خود فرد خواهد بود. اگر کسی بتواند خودش را درست مدیریت کند، می تواند به موفقیت‌ های بسیار زیادی دست پیدا کند.

مشاوره تحصیلی خصوصی

اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

با استفاده از مقالات زیر، می تونید تا حد زیادی با رشته های دانشگاهی آشنا بشید.
معرفی رشته های دانشگاهی ایران

مدیریت خانواده نیز اهمیت زیادی داشته و پدر و مادر باید بتوانند خانواده خود را به خوبی مدیریت کنند تا به سمت راه درست حرکت کرده و نیازهای مختلف اعضای خانواده به خوبی تأمین شود.

البته امروزه علم مدیریت به این دو حوزه فرد و خانواده نیز ورود کرده و کلاس های مختلفی پیرامون مدیریت فردی و مدیریت خانواده برگزار می شود که می تواند برای هر فردی مفید واقع شود. در سال های اخیر تلاش زیادی شده که برای این دو حوزه نیز رشته دانشگاهی تعیین شود و افراد علاقه مند به صورت آکادمیک این دو مبحث را فرا گیرند؛ ولی هنوز این دو رشته در کشور ما به صورت آکادمیک وجود ندارد.

مدیریت در هر کار و صنفی بسیار حیاتی و لازم بوده و به همین منظور اقدام به راه اندازی رشته مدیریت در حوزه های گوناگون کرده اند که هر بخش می تواند در تربیت و پرورش مدیران مؤثر برای آن حوزه اقدام کند. بنابراین در ادامه به بررسی رشته مدیریت در حوزه های مختلف می پردازیم.

معرفی رشته مدیریت بازرگانی:

بررسی رشته مدیریت بازرگانی: رشته مدیریت بازرگانی از مهمترین بخش های مدیریت شرکت های تجاری است. زمانی یک شرکت می تواند بین خود، مشتریان و خریدارانش ارتباط تجاری خوبی برقرار کند که یک مدیر بازرگانی موفق داشته باشد. فردی که مدیریت بازرگانی یک بنگاه اقتصادی را به عهده می گیرد، در جذب مشتریان و عرضه و معرفی صحیح و اصولی محصول یا خدمات یک شرکت تلاش می کند و به طور طبیعی مدیر بازرگانی فردی است که نقش اساسی در سود و زیان شرکت‌ ها دارد. دوره کارشناسی مدیریت بازرگانی یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از تشکیل این دوره، آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمان‌ ها، اداره‌ ها، موسسه‌ ها و شرکت‌ های دولتی و خصوصی در زمینه بازرگانی با وظایف و هدف‌ های گوناگون در سطوح کارشناسی می باشد.

فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی با تسلط بر مباحث مربوط به بازار، مباحث تدوین استراتژی های سازمانی، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط با آن ها، شناخت فرایندهای فروش، بازاریابی و خدمات به مشتریان، زمینه لازم جهت استخدام در واحدهای بازرگانی سازمان ها را داشته و نسبت به سایر گرایش های مدیریت ، با توجه به نبود رشته ای جایگزین، از بازار کار مناسبی برخوردارند. ضمن اینکه دانشجویان این رشته با توجه به شناخت کافی از کسب و کار و نحوه ایجاد تجارت موفق، شانس زیادی برای موفقیت در حیطه کارآفرینی و تشکیل کسب و کار جدید دارند. فارغ التحصیلان رشته مدیریت بلزرگانی به خوبی می توانند در سطح مدیران اجرایی در سازمان های بازرگانی ، صنعتی و دولتی به کار اشتغال ورزند و یا در سمت مشاور مدیریت انجام وظیفه نمایند.

بررسی رشته مدیریت مالی:

هدف از تشکیل این دوره، آموزش نیروی انسانی متخصص شرکت های دولتی و خصوصی است. در این دوره دانشجویان با تئوری های نوین مدیریت مالی و کاربرد آن آشنا خواهند شد. شرکت کنندگان در این دوره، علاوه بر آشنایی با مسائل نظری رشته مدیریت مالی ، با زمینه های نوین در این رشته و جایگاه آن در عرصه عمل آشنا خواهند شد. افزایش قدرت تحلیل امور کاربردی با استفاده از یافته های کاربردی از ویژگی های این رشته می باشد.

معرفی رشته مدیریت صنعتی:

یکی‌ از علل‌ عدم‌ موفقیت‌ صنایع‌ ما این‌ است‌ که‌ اکثر مسؤولین‌ واحدهای‌ صنعتی‌، فارغ‌التحصیل‌ رشته مدیریت‌ صنعتی‌ نیستند. حضور یک‌ کارشناس‌ مدیریت‌ صنعتی‌ که‌ مسؤولیت‌ نیروی‌ انسانی‌ را بر عهده‌ بگیرد، در هر واحد صنعتی‌ ضروری‌ است‌ تا بتواند با استفاده‌ از دانش‌ خویش‌، مشارکت‌، مهارت‌ و انگیزه‌ نیروی‌ انسانی‌ واحد صنعتی‌ مورد نظر را افزایش‌ دهد. رشته مدیریت‌ صنعتی‌ دارای‌ سه‌ بعد اصلی‌ فنی‌ و تکنیکی‌، مالی‌ و رفتاری‌ و اجتماعی‌ است. در رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ دانشجویان‌ بیشتر به‌ مطالعه‌ بعد فنی‌ و تکنیکی‌ صنایع‌ می‌ پردازند. اما رشته‌ مدیریت‌ صنعتی‌ بر دو بعد مالی‌ و رفتاری‌ صنایع‌ تأکید بیشتری‌ دارد.

با رشته مهندسی صنایع بیشتر آشنا شوید.

تعریف رشته مدیریت بیمه:

بیمه یکی از شاخص‌ های توسعه در کشورهای پیشرفته است. چون هر سرمایه داری که بخواهد در کشوری سرمایه‌ گذاری کند، باید اطمینان داشته باشد که در صورت بروز هرگونه حادثه یا خطری، سرمایه‌ وی مصون خواهد بود. از همین‌ رو در کشورهای پیشرفته از بیمه به عنوان صنعت بیمه یاد می‌ کنند. به این معنی که همزمان با توسعه صنعت، بیمه نیز توسعه خواهد یافت و همچنین بر این اعتقادند که هر فردی نمی‌ تواند وارد این صنعت شود، بلکه باید متخصص و دانش‌آموخته این صنعت باشد. در کشور ما نیز دانشجوی‌ رشته مدیریت‌ بیمه‌ نحوه‌ اداره‌ سازمان‌ های‌ بیمه‌ و چگونگی‌ رفتار با بیمه‌ گذارها را فرا می‌ گیرد تا بتواند آن ها را به‌ بیمه‌ گذاری‌ ترغیب‌ و تشویق‌ کند. همچنین‌ دانشجوی این‌ رشته درباره‌ انواع‌ فعالیت‌ های‌ بیمه‌ مثل‌ بیمه‌ عمر، ماشین‌، خدمات‌ درمانی‌ و ... اطلاعات‌ لازم‌ را کسب‌ کرده‌ و چگونگی‌ فعالیت‌ دراین‌ زمینه‌ ها را براساس‌ پایه‌ و مبانی‌ مدیریتی‌ فرا می‌ گیرد.

رشته مدیریت بیمه

معرفی رشته مدیریت دولتی:

هدف از این رشته عبارت است از آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمان ها، اداره ها و شرکت های دولتی و خصوصی و نیز آشنایی دانشجویان با کاربرد روش های علمی در رشته مدیریت. در این دوره دانشجویان با فراگیری نظریه های نوین رشته مدیریت دولتی قادر خواهند شد تا به منزله پژوهشگر به مطالعه پرداخته و با تجزیه و تحلیل تخصصی مسائل مدیریتی به اداره موفقیت آمیز سازمان های دولتی کمک نمایند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند مشاغلی از قبیل کارشناس اداری، امور کارکنان، تشکیلات و روش ها، تحول اداری، طبقه بندی مشاغل، حقوق و دستمزد، برنامه ریزی پرسنلی، ارزیابی عملکرد و نظایر آن و قبول مسئولیت در سمت مدیران سطوح میانی و سرپرستی واحدهای اداری و خدماتی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و شهرداری ها را عهده دار شوند.

بیشتر بخوانید: رشته تحصیلی ثروتمندترین افراد دنیا


رشته مدیریت دولتی به دلیل برخورداری از گرایش‌ ها و زیرمجموعه‌ های گوناگون، دارای بازار کار وسیع در بخش‌ های دولتی و خصوصی می‌ باشد. فارغ التحصیلان این رشته همچنین در زمینه‌ های تشکیلات سازمانی، منابع انسانی، سیستم‌ های اطلاعاتی و دیگر مباحث مطرح در مدیریت در سطوح کارشناسی و مدیریتی در بخش خصوصی و دولتی قادر به فعالیت می‌ باشند. همچنین این فارغ التحصیلان به عنوان مشاور یا مجری در زمینه سیاست‌ گذاری‌ های بخش دولتی می‌ توانند فعالیت کنند.

رشته مدیریت فناوری اطلاعات

هزاره سوم به زعم صاحب نظران، عصر اطلاعات و به تبع آن فناوری اطلاعات است. حرکت جوامع صنعتی به سوی جامعه اطلاعاتی سال هاست که آغاز گشته و از اوایل دهه ۹۰ به بعد، شتابی فزاینده یافته است. به گونه ای که سرعت این حرکت در کشورهای کمتر توسعه یافته، من جمله ایران، به خوبی حس می گردد. چنین چشم اندازی سبب می شود که لزوم حرکت سریع و چابک کشورهایی نظیر کشور ما در عرصه فناوری اطلاعات به خوبی احساس گردد. اما لازمه هر برنامه توسعه و تحول, ایجاد بستر مناسب برای جذب, گوارش و به کارگیری فناوری است. فناوری اطلاعات نیز دربند این لزوم بوده و برای جذب و به کارگیری آن، نیاز به برنامه ریزی کلان و استراتژیک می باشد.

با خدمات  انتخاب رشته کنکور به سبک علی میرصادقی بیشتر آشنا شوید.

هدف از رشته مدیریت فناوری اطلاعات عبارت است از تربیت کادر متخصص جهت ایجاد پایگاه اطلاعات در سازمان که به تصمیم گیری بهتر مدیران منتهی می شود. فارغ التحصیلان رشته مدیریت فناوری و اطلاعات با تسلط بر مباحث تئوری مدیریت و منابع انسانی، و همچنین با فراگیری مباحث تخصصی و آشنایی با دروس کامپیوتر و IT، امکان برقراری ارتباط با سطوح عملیاتی و هدایت موسسات تولید کننده نرم افزار یا واحدهای نرم افزاری از سازمان‌ های بزرگ را خواهند داشت.

رشته مدیریت فناوری اطالاعات

رشته مدیریت کارآفرینی

کارآفرینی عبارت است از مجموعه‌ ای از نظریه ها، فنون و روش‌ های هدایت اثربخش فعالیت‌های کارآفرینی. هدف از اجرای دوره کارشناسی کارآفرینی تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز مدیریت فعالیت‌ های کارآفرینی در بخش خصوصی دولت و بخش عمومی، تربیت سیاست‌ گذاران و کارشناسان کارآفرینی و مشاورین راه‌اندازی و توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌ باشد. دانش آموختگان رشته مدیریت کارآفرینی به عنوان مدرس، مدیران موسسات، پژوهشگران و متخصصین مدیریت کارآفرینی با دانش و مهارت و نگرش کارآفرینی وارد عرصه های اقتصادی - اجتماعی کشور شده و به تسریع روند توسعه پایدار ملی کمک می نمایند. رشته مدیریت کارآفرینی با خلاقیت و نوآوری گره خورده است.

کارآفرینی به عنوان گرایشی از رشته های مدیریت کسب و کار ( MBA ) و همچنین مدیریت بازرگانی نیز تصویب و بعضا اجرا شده است که با رشته کارافرینی متفاوت می باشد.

معرفی رشته مدیریت منابع انسانی

هدف از این رشته آشنایی افراد با مبانی و امور منابع انسانی در سازمان هاست. با توجه به اهمیت و نقش نیروی انسانی در سازمان ها، لازم است که این رشته علمی به کلیه اموری که مربوط به انسان ها و افراد در سازمان هاست بپردازد. امروزه به دلیل نقش انسان ها که به آن ها سرمایه های انسانی می گویند، به چشم مهم ترین منابع و سرمایه های هر سازمانی نگریسته می‌ شود. رشته مدیریت منابع انسانی در سازمان ها شامل حقوق و دستمزد نیروی انسانی، ارزیابی عملکرد، آموزش، کارمندیابی و استخدام، ایمنی و بهداشت و ... می باشد و به طور کلی به کلیه جنبه هایی که به نوعی با انسان و فعالیت های آن گره خورده است مربوط می باشد.

رشته مدیریت منابع انسانی

بررسی رشته مدیریت امور گمرکی

بدون اشراف بر موازین و مقررات و تکنیک‌ های گمرکی ، اساسا توفیق در امر بازرگانی خارجی میسر نخواهد شد. در نتیجه لازم است که تعدادی از دانشجویان رشته مدیریت ، به طور تخصصی در زمینه مقررات بین‌ المللی و کنوانسیون های گمرکی مطالعه کرده و شناخت لازم را درباره سازمان‌ ها و مجامع‌ گمرکی بین‌ المللی و سایر سازمان ها و مجامعی که بخشی از فعالیت‌ های آنان منجر به وضع معیارهایی در سطح جهانی در زمینه مسائل گمرکی می‌ گردد، پیدا کنند. 
گمرک در خدمت تجارت جهان است و رشته مدیریت امور گمرکی نیز بخشی از مدیریت تجاری و بازرگانی است که در آن نحوه بررسی کالاهای وارداتی و صادراتی و نحوه تنظیم اظهارنامه‌ ها و چگونگی ایجاد تعرفه‌ های مالیاتی آموزش داده می‌ شود. همچنین دانشجویان رشته مدیریت امور گمرکی می‌ آموزند بر اساس سیاست اقتصادی کشور، کالاهای ممنوعه و غیرممنوعه را شناسایی کنند.

بیشتر بخوانید: معرفی 100 رشته پولساز دنیا

معرفی رشته مدیریت جهانگردی

مدیریت جهانگردی علمی است میان رشته‌ ای که امروزه دارای گرایش های مختلفی اعم از مردم‌ شناسی جهانگردی ، جامعه‌ شناسی جهانگردی ، حقوق جهانگردی و مهمتر از همه، مدیریت جهانگردی می‌ باشد؛ گرایشی که دانشجویان را برای عهده‌ دار شدن فعالیت‌ های اجرایی برنامه‌ های جهانگردی آماده می‌ کند. یعنی متخصص رشته مدیریت جهانگردی در نهایت باید بداند که چه نوع جهانگردی را جذب کند؟ چگونه جذب کند؟ و چگونه بازارهای جهانگردی جدیدی برای جذب توریست ایجاد نماید؟

تفاوت این گرایش، با گرایش‌ های دیگر مدیریت در این است که رشته مدیریت جهانگردی کالای خاصی است که با کالاهای دیگر تفاوت بسیار دارد. چون این کالا همان جا که تولید می‌شود، مصرف می‌ گردد و نمی‌ توان آن را انبار کرد و یا در فصل دیگری مصرف نمود. به همین دلیل کالای جهانگردی ، بازار ویژه‌ ای می‌ طلبد و تخصص خاصی نیز برای دستیابی به این بازار لازم است. تخصصی که رشته مدیریت جهانگردی آن را آموزش می دهد.

رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

کسب و کارهای کوچک در اغلب کشورهای پیشرفته از اهمیت به سزایی برخوردارند. زیرا به سادگی تشکیل شده، قابلیت انعطاف پذیری زیادی دارند، به راحتی خود را با محیط و شرایط تطبیق می دهند و هزینه ایجاد و نگهداری زیادی هم ندارند. دانش آموختگان این رشته با توجه به آشنایی با بخش های مختلف یک کسب و کار کوچک از جمله مسایل مالی، بازاریابی، زنجیره تأمین، مدیریت بنگاه و ... از پتانسیل مناسبی برای تأسیس شرکت یا در اختیار گرفتن مدیریت آن برخوردارند.

بهترین شغل مناسب خودتون رو بر اساس تیپ شخصی تون انتخاب کنید.

تیپ های شخصیتی و انتخاب شغل

بازار کار رشته مدیریت

آینده شغلی رشته مدیریت: تمامی گرایش های رشته مدیریت از بازار کار مناسبی برخوردار هستند. جذب دانشجویان در بازار کار به میزان تلاش آن ها و سابقه حرفه ای شان بستگی دارد؛ اما درمجموع می توان گفت گرایش های مدیریت مالی و مدیریت بازرگانی بهترین بازار کار را دارند؛ در رده‌ دوم گرایش های مدیریت فناوری اطلاعات ، مدیریت صنعتی و مدیریت کارآفرینی و در نهایت گرایش مدیریت دولتی به ترتیب از بازار کار مناسبی برخوردار هستند. اما فراموش نکنیم که بازار کار هر رشته‌ ای به افراد شاغل در آن رشته برمی‌ گردد!

پر درآمدترین رشته‌ های مدیریت در ایران 

 رشته مدیریت MBA

رشته مدیریت MBA حدود ۱۰ سال است که در دانشگاه‌ های کشور تدریس می شود. این رشته یکی از پرطرفدارترین و پرسودترین رشته‌ های دانشگاهی است که در دوره کارشناسی ارشد، سومین مدرک در مدیریت کسب و کار به حساب می‌ آید و به‌ طور کلی برای ایجاد مهارت‌ های مختلف مدیریتی در مهندسان رشته‌ های مختلف به کار می‌رود. از آنجایی که در تمامی شرکت‌ ها و سازمان‌ های دولتی و غیردولتی نیاز به نیروی دارای مهارت در زمینه مدیریت بازاریابی و مارکتینگ، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، تجارت و کارآفرینی احساس‌ می‌شود، رشته مدیریت MBA از بازار کار خوبی در ایران برخوردار است.

رشته مدیریت بازرگانی گرایش بیمه (مقطع کارشناسی ارشد)

فارغ التحصیلان این رشته به دلیل داشتن اطلاعات وسیعی در مورد بازرگانی و بازاریابی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی و به‌ خصوص بیمه، می‌توانند به عنوان مدیران اجرایی در شرکت‌ های بیمه مشغول به‌ کار شوند. این رشته نیز از جمله رشته های پر درآمد در ایران به حساب می‌ آید.

ثروتمندترین در MBA

امید کردستانی در شهر تهران به دنیا آمد و در همین شهر به مدرسه رفت. کردستانی که در تهران به یک مدرسه کاتولیک ایتالیایی می‌رفت در سن چهارده سالگی، پس از مرگ پدرش به کالیفرنیا عزیمت کرد. او مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ایالتی سن خوزه گرفته است. وی همچنین مدرک کارشناسی‌ ارشد خود را در رشته مدیریت ارشد کسب و کار ( MBA ) از دانشگاه استنفورد گرفت.

امید کردستانی مدیر، تاجر و بازرگان ایرانی - آمریکایی است که به عنوان رئیس اجرایی هیئت مدیره توییتر مشغول به کار است. او نایب رئیس ارشد و مسئول ارشد کسب‌ و کار در گوگل، و مدیر غیراجرایی وودافون بوده است.

در انتها باید گفت که هر رشته‌ ای قابلیت بهترین بودن را داراست؛ چرا که در واقع این ما هستیم که رشته‌ تحصیلی خودمان را از لحاظ بازار کار، درآمد و هر بعد دیگری رشد می‌ دهیم و درآمدزایی می‌ کنیم.


برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.
نظرات کاربران
دکتر DBA

عالی بود معلومه که کاملا مطالعه کردین...
با فاصله بسیار مدیریت کسب و کار بهترین رشته دنیاست حتی از پزشکی هم بهتره...
شرافراز و مانا باشید....

15 7

مدير سيستم

ممنون از همراهی شما.
موفق باشی

1 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.