رشته کار درمانی | گرایش ها و بازار کار

کاردرمانی

کاردرمانی رشته ای است که رویکردهای درمانی را در ۳ سطح “ جسم ، ذهن و روان ” در قالب فعالیت هدفمند و معنادار ارائه می دهد. یعنی درمان به وسیله کار و فعالیت!

مشاوره تحصیلی خصوصی

اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

با استفاده از مقالات زیر، می تونید تا حد زیادی با رشته های پزشکی دانشگاهی آشنا بشید.
معرفی رشته های پزشکی دانشگاهی

تعریف رشته کاردرمانی

معرفی رشته کار درمانی: رشته کاردرمانی شاخه ای از علوم توانبخشی است که در آن درمانگر با استفاده از مجموعه ای از فعالیت ها، تکنیک ها، تمرینات، آموزش ها و روش های جبرانی سعی می کند حداکثر توانایی های مراجعین (که بیشتر شامل افراد معلول می باشند) را بهبود بخشد.

کار کاردرمانگر چیست؟

متخصصان‌ رشته کاردرمانی‌ با تسلط‌ کافی‌ بر علوم‌ مختلف‌ فیزیولوژیکی‌، آناتومیکی‌ و روانشناختی‌، یک‌ برنامه‌ جامع‌ درمانی‌ را به‌ بیماران‌ ارائه‌ می‌ دهند؛ یعنی‌ در کاردرمانی‌ ، تمرکز درمان‌ فقط‌ روی‌ بیماری‌ نیست‌، بلکه‌ تمامی‌ ابعاد زندگی‌ فرد، مورد بررسی‌ قرار می‌ گیرد.

رشته کاردرمانی

مقاطع تحصیلی رشته کاردرمانی

امکان ادامه تحصیل در رشته کاردرمانی در مقاطع کارشناسی‌ پیوسته‌ و کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ و دکتری وجود دارد. رشته کاردرمانی در مقطع کارشناسی گرایش خاصی ندارد. اما فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته کاردرمانی می توانند در مقطع کارشناسی ارشد در رشته هایی مثل مدیریت توانبخشی، علوم تشریح، اپیدمیولوژی، انفورماتیک پزشکی، نانوتکنولوژی پزشکی، آمار زیستی، فناوری اطلاعات سلامت، مدیریت خدمات بهداشت درمانی، تاریخ علوم پزشکی و آموزش پزشکی ادامه تحصیل دهند.

با رشته گفتار درمانی بیشتر آشنا شوید.

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته کاردرمانی

  • کار درمانی جسمی

  • کار درمانی روانی

فرصت های شغلی رشته کاردرمانی

آینده شغلی رشته کاردرمانی: کشور ما با کمبود متخصص‌ این‌ رشته‌ روبرو است‌ و هر ساله‌ بیمارستان‌ها، کلینیک‌ های‌ توانبخشی‌، سازمان‌ بهزیستی‌ کشور و هلال‌ احمر برای‌ جذب‌ فارغ‌ التحصیلان‌ رشته کاردرمانی‌ اعلام‌ نیاز می‌ کنند. همچنین‌ فارغ‌ التحصیلان این‌ رشته‌ می‌توانند با مجوز وزارت‌ بهداشت‌ و درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ و سازمان‌ بهزیستی‌، اقدام‌ به‌ تأسیس‌ کلینیک‌ خصوصی‌ شبانه‌ روزی‌ کنند.
بیشترین امکان کاری برای کاردرمانگرها، در سازمان بهزیستی، بیمارستان های توانبخشی و روانی، درمانگاه ها، سرای سالمندان، مراکز نگهداری عقب مانده های ذهنی و مراکز کار درمانی می باشد

کدام دانشگاه ها رشته کاردرمانی دارند؟

دانشگاه های علوم پزشکی

 اراک
 مازندران - ساری
 شیراز
 شهید بهشتی
 ایران
 تبریز
 اصفهان
 بهزیستی و توانبخشی تهران (رشته های گروه پزشکی)
 همدان
 شهیدبهشتی تهران (پردیس خودگردان)
 جندی شاپور اهواز
 سمنان
 اصفهان (پردیس خودگردان)
 زنجان (پردیس خودگردان)
 زنجان
 جندی شاپور اهواز (پردیس خودگردان)

واحد های درسی رشته کاردرمانی

تعداد کل واحدهای درسی: ‪128‬ واحد

دروس عمومی: ‪20‬ واحد

دروس پایه: ‪28‬ واحد

‫کارآموزی در عرصه: 24 واحد‬

نظر دانشجوی رشته کاردرمانی

معصومه سفلایی، دانشجوی رشته کاردرمانی دانشگاه تهران

محیط کاری کاردرمانگرها در بیمارستان ها و دیگر مراکز درمانی و نیز در سازمان بهزیستی می‌ باشد. در مراکز توانبخشی مجهز، کاردرمانگرها ممکن است درسالن‌ های بزرگ مجهز به ماشین ها و وسائلی کار کنند که سر و صدای زیادی تولید می‌ کنند. این شغل برای برخی افراد ممکن است بسیار خسته کننده باشد. چرا که در بیشتر ساعت‌ های کاری باید سرپا باشند. افرادی که در منازل با بیماران کار می‌ کنند، لازم است که دائما از محلی به محل دیگر در حرکت باشند.

کار درمانگرها برای ایجاد اعتماد در بیماران ، نیاز به شکیبائی و روابط عمومی قوی دارند. ابتکار و تخیل در مطابقت دادن فعالیت ها با نیازهای بیماران بسیار کمک کننده است.

توانایی های لازم برای رشته کاردرمانی

یک‌ کاردرمانگر باید انگیزه‌ ای‌ قوی‌ داشته‌ باشد تا بتواند با بیمارانی‌ که‌ دارای‌ معلولیت‌ های‌ مختلف‌ هستند، ارتباط‌ برقرار کرده‌ و آن ها را به‌ خوبی‌ درمان‌ کند. مهمترین‌ ویژگی‌ یک‌ کاردرمانگر، علاقه‌ به‌ انسان‌ها است‌. اگر متخصص‌ رشته‌ کاردرمانی به‌ کار خود و مردم‌ علاقه‌مند نبوده‌ و صبر و حوصله‌ نداشته‌ باشد، موفق‌ به‌ درمان‌ بیماران‌ مورد نظر نخواهد شد. برخی‌ از استادان‌ این‌ رشته‌ نیز اولین‌ و مهمترین‌ ویژگی‌ دانشجوی‌ رشته کاردرمانی‌ را داشتن‌ توانایی‌ جسمی‌ و روحیه خوب‌ می‌ دانند و این‌ که کاردرمانگر باید بتواند با درایت‌، ابتکار عمل‌ و خلاقیت‌، درمان‌ مؤثرتری‌ را ارائه‌ دهد.

در همین زمینه بیشتر بخوانید: آشنایی با رشته پرستاری

هدف رشته کاردرمانی

هدف‌ این‌ رشته‌ به‌ حداکثر رساندن‌ استقلال‌ افراد بیمار و ناتوان‌ در انجام‌ کارهای‌ روزمره‌ و فعالیت‌ های‌ اجتماعی‌ و همچنین‌ آمادگی‌ برای‌ آموزش‌ حرفه‌ ای‌ است‌.

کارنامه قبولی رشته کاردرمانی

کارنامه قبولی رشته کاردرمانی دانشجوی دانشگاه ایران

کارنامه قبولی رشته کاردرمانی

کارنامه قبولی رشته کاردرمانی دانشجوی دانشگاه اصفهان

کارنامه قبولی رشته کاردرمانی

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.