رشته اقیانوس شناسی

رشته اقیانوس شناسی

رشته اقیانوس شناسی یک رشته تحصیلی نوپا در کشور است که متاسفانه موجب شده تا به امروز ارتباط ضعیفی میان دانش‌ آموخته‌‌ ها و سازمان‌ ها ایجاد شود. هرچند که در این زمینه شاهد کم کاری و بی توجهی بسیاری از مسئولین مربوطه هستیم.

تعریف رشته اقیانوس شناسی

بی شک هر کشوری که آشنایی بیشتری با دریاها داشته باشد، می‌ تواند ثروت دنیا را کنترل کند و بر کره زمین مسلط شود. در این میان کشور ما با حدود 2000 کیلومتر مرز آبی، نیاز به شناخت دقیقی از دریاها دارد تا بتواند منافع ملی حیاتی خود را در خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس هند و دریای خزر حفظ کند.

مقاطع تحصیلی رشته اقیانوس شناسی

این رشته در مقطع کارشناسی تشکیل شده است. رشته‌ فیزیک دریا در مقطع کارشناسی ارشد و پس از آن در مقطع دکتری است. این رشته در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش فیزیک دریا، شیمی دریا، زمین شناسی دریا و زیست شناسی دریا می باشد.

گرایش فیزیک دریا

گرایش فیزیک دریا شاخه ای از رشته اقیانوس شناسی است که به شناخت پدیده ها و رویدادهای درون دریا و محیط اطراف آن می پردازد. دانشجوی این گرایش با امواج دریا و جذر و مد، جریان های دریایی، جریان های ساحلی، گرفتن انرژی از دریا و موارد دیگر آشنا می‌ شود.

گرایش زیست دریا

گرایش زیست دریا به بررسی و مطالعه خواص محیط آبی، بیولوژی آبزیان و فعالیت های آبزی پروری می پردازد. به عبارت دیگر در این رشته جانوران و گیاهان آبزی بررسی و مطالعه می‌ شوند. هم چنین دانشجویان گرایش زیست دریا به مطالعه اکولوژی دریا ، یعنی بررسی آلودگی آب دریا و تاثیر آن بر محیط دریا می پردازند.

با رشته زیست شناسی بیشتر آشنا شوید.

گرایش شیمی دریا

دانشجویان گرایش شیمی دریا با شیمی آب، معادن و کانی ها، نفت و گاز، شیمی مناطق فراجوش، شیمی آلاینده ها و مبحث خوردگی سازه آشنا می‌ شوند. همچنین در این گرایش به مطالعه ترکیبات شیمیایی آب دریا و رسوبات و موتفه های آلی و معدنی، نمک زدایی و تاثیر آلودگی ها و ارگانیسم های موجود پرداخته می‌شود و به شناخت عوامل کنترل کننده توزیع مواد شیمیایی از طریق فرآیند های بیولوژی توجه می گردد.

 گرایش زمین شناسی دریا

دانشجویان گرایش زمین شناسی دریا با رسوب گذاری دریایی ، دیرینه شناسی دریایی ، چینه شناسی دریایی ، کواترنری و فرآیندهای اقیانوسی آشنا می‌ شوند.

رشته اقیانوس شناسی

فرصت های شغلی رشته اقیانوس شناسی

فارغ التحصیلان رشته اقیانوس شناسی می‌ توانند در مراکز پژوهشی و یا ارگان های مختلف، نظیر مرکز ملی اقیانوس شناسی ، اداره کشتیرانی، اداره سواحل و بنادر، سازمان محیط زیست، سازمان شیلات، وزارت راه و ترابری، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت دفاع، سازمان هوا شناسی و شرکت های خدمات مهندسین مشاور فعالیت کنند.

مشاوره تحصیلی خصوصی

کدام دانشگاه ها رشته اقیانوس شناسی دارند؟

  • دانشگاه هرمزگان (بندر عباس)

  • دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

  • دانشگاه مازندران (بابلسر)

بیشتر بخوانید: آشنایی با رشته گیاه پزشکی

توانایی های لازم برای رشته اقیانوس شناسی

همانگونه که از مباحث این رشته مشخص است، دانشجوی رشته اقیانوس شناسی باید در دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زمین شناسی توانمند باشد. همچنین باید به فعالیت در نواحی ساحلی، کشف حقایق پدیده های طبیعی و گردش در طبیعت علاقمند باشد.

رشته اقیانوس شناسی

کارنامه قبولی رشته اقیانوس شناسی 

کارنامه قبولی رشته اقیانوس شناسی دانشجوی دانشگاه مازندران (بابلسر)

کارنامه قبولی رشته اقیانوس شناسی

کارنامه قبولی رشته اقیانوس شناسی دانشجوی دانشگاه هرمزگان (بندرعباس)

کارنامه قبولی رشته اقیانوس شناسی

.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
(
 مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد ۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن

آزمون ورودی دبیرستان مدبران


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

رتبه های برتر بارسامهدی دارابی (رتبه ۴۶ کنکور) : تو هم با نظارت بیشتر، بهتر درس می خونی؟ برای استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی بارسا عدد ۶ رو به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ بفرستید.مشاهده

پکیج کامل انتخاب رشته کنکور

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره پکیج کامل انتخاب رشته کنکور کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.