مقالات روش های مطالعه

مقالات روش مطالعه دروس

مقالات تحصیلی مربوط به روش مطالعه دروس کنکور و پایه برای افزایش بازده مطالعاتی دانش آموزان و کنکوری ها. مقالات این قسمت مانند سایر مقالات سایت علی میرصادقی توسط بهترین مشاوران و روانشناسان موسسه آموزشی بارسا تهیه شده اند. در این قسمت می توانید آگاهی خود را درباره بهترین روش مرور دروس، روش SQ3R، روش مطالعه دروس حفظی و ... افزایش دهید.

چگونه شیمی بخوانیم

چگونه شیمی بخوانیم؟

کتاب شیمی به علت حجم کمی که داره بعضی از دانش آموزان را به اشتباه میندازد و حجم کم کتاب باعث می شود پیش خود فکر کنند که نیاز نیست وقت زیادی را صرف این درس مهم کنند اما این دسته از دانش آموزان عزیز کاملا اشتباه فکر می کنند و اصلا اینطور نیست.

ادامه مطلب

چگونه زبان بخوانیم؟

چگونه زبان انگلیسی را برای کنکور بخوانیم

خیلی از خانواده ها به خواست خود بچه ها یا به صلاح دید خودشون، در سنین مختلف بچه هاشون رو به کلاس های خصوصی زبان فرستادند. تعدادی از این بچه ها با علاقه استقبال کردند و عده ای هم خیر و به هیچ صراتی مستقیم نبودند و اینجا خانواده ها مجبور شدند که وارد عمل بشن. بعضی از بزرگترها زورشون به بچه ها چربیده و باعث شده که بچه ها با زور و زحمت هم که شده به یه حد نصابی از دانش تو درس زبان برسند و حداقل باهاش غریبه نباشند. بعضی ها هم نخواستند که زورشون به بچه ها بچربه و یا با اجبار چیزی رو به بچه ها تحمیل کنند. پس تو این مقاله سعی داریم بررسی کنیم که چگونه برای کنکور زبان بخوانیم ؟ ابتدا تست های درس زبان انگلیسی رو تو کنکور سراسری بررسی می کنیم و بعد روش هایی رو برای یادگیری لغات انگلیسی و گرامر زبان کنکور به شما خواهیم گفت. پس تا پایان با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

چگونه فیزیک بخوانیم ؟

چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم و تست بزنیم

فیزیک هم مثل ریاضیات، درس دردسرساز کنکوری هاست. اما بچه ها راحت تر از ریاضیات باهاش کنار میان. درس فیزیک یکی از فلسفی ترین علوم پایه است و مثل شیمی، با مفاهیم کاربردی سر و کار داره. مفاهیم درس فیزیک خیلی خیلی مهم هستند. چون تست زدن و تمرین کردن و حل مسائل فیزیک ، قبل از یادگیری مفاهیم فیزیک هیچ ارزش و کاربردی نداره. چون شما وقتی اصل قضایای فیزیک رو به صورت تئوری ندونید، مسلما نمی تونید مسائل فیزیک کنکور رو درست حل کنید و یا تست بزنید. اما سوال اساسی که خیلی از دانش آموزان و کنکوری ها دارند اینه که چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم ؟ پس تصمیم گرفتیم تو این مقاله بهترین روش مطالعه فیزیک رو به شما آموزش بدیم تا بتونید از پس مسائل و تست های فیزیک کنکور بربیایید. پس اگه می خواید فرمول های فیزیک رو یاد بگیرید و تست های فیزیک رو قورت بدید، لطفا تا آخر با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

10 عادت مطالعه موثر

10 عادت مطالعه موثر

این مقاله ترجمه شده از سایت Education Corner می باشد.
 

مهم ترین نکته برای تبدیل شدن به یک دانش آموز موثر این است که ما بیاموزیم چگونه مطالعه دقیق تر و با هوش تری داشته باشیم. این نکته باعث پیشرفت روز به روز شما در تحصیلاتتان می شود. اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان موفق، موفقیت خود را با استفاده از عادت های مطالعه موثر بدست می آوردند. در این مقاله به بررسی 10 عادت مطالعه موثر دانش آموزان موفق می پردازیم. دلسرد نشوید، دست نکشید و فقط تلاش کنید که هر یک از 10 عادت مطالعه موثر را خوب انجام دهید. آن زمان است که پیشرفت خود را می بینید. نمره های شما افزایش پیدا می کند، دانش شما بیشتر می شود و از همه مهم تر توانایی شما در جذب و یادگیری اطلاعات ارتقا می یابد.

ادامه مطلب

هرم یادگیری

هرم یادگیری

این مقاله ترجمه شده از سایت Education Corner می باشد.
تحقیقات نشان داده است تغییر دادن روش ها و ابزارهای آموزشی می تواند سطح یادآوری اطلاعات و حافظه شما را تا حد زیادی ارتقا دهد و مهارت یادگیری شما را بیشتر کند. هرم یادگیری نشان می دهد که اکثر دانش آموزان فقط ۱۰ درصد از آن چه که از کتاب های درسی می خوانند را بخاطر می آورند، اما تقریبا ۹۰ درصد آن چه که از طریق آموزش به دیگران یاد می گیرند را حفظ می کنند. در این مقاله بررسی می کنیم که بر اساس هرم یادگیری (Learning Pyramid) کدام یک از روش های یادگیری موثرتر است و به دانش آموزان در یادگیری دروس کمک بیشتری می کند. تا پایان با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

چگونه دینی بخوانیم

چگونه دینی بخوانیم

اکثر بچه ها فکر می کنند دین و زندگی ساده ترین درس کنکور هست و همه با مطالعه کم هم می تونند این درس رو تو کنکور سراسری بالا بزنند. باید بهتون بگم میانگین درس دینی درس تو دو سال گذشته به ترتیب ۲۲/۸ و ۲۹/۵ درصد بوده. پس روش مطالعه دینی کنکور و آوردن درصد بالا توی این درس اونقدرها هم ساده نیست و اینجاست که این سوال برای بچه ها ایجاد میشه که چگونه دینی بخوانیم ؟ اولین مسئله درمورد درس دین و زندگی اینه که ضریبش تو کنکور سراسری ۳ هست. پس نسبت به عربی و زبان اهمیت بیشتری داره و می تونه در تراز کل کمک خوبی به ما کنه. ما تو این مقاله مهم ترین نکات رو برای یادگیری دینی و حفظ آیات و راهکارهای ۱۰۰ زدن دینی به شما خواهیم گفت. پس از جاتون تکون نخورید و تا آخر همراه ما باشید.

ادامه مطلب

زبان و ادبیات فارسی

چگونه ادبیات بخوانیم

به ادبیات از دو جهت باید اهمیت بدیم. اول اینکه ضریب ادبیات کنکور سراسری ۴ هست و مهمترین درس دفترچه عمومی کنکور محسوب میشه. دوم اینکه ادبیات فارسی اولین درسی هست که سر جلسه کنکور باهاش مواجه می شید. یه ژنرال آمریکایی می گفت اگه می خواهید دنیا رو عوض کنید، تختتون رو مرتب کنید. چون مرتب کردن تخت اولین کار هر روز هست و اگه اون رو خوب انجام بدید، اولین کار روزتون رو خوب انجام دادید و برای انجام کارهای دیگه ای که تو روز دارید اعتماد به نفس می گیرید. پس اولین درس کنکور ادبیات هست و شما وقتی ادبیات رو بتونید به خوبی جواب بدید، با روحیه بهتری می تونید بقیه درس ها رو هم جواب بدید. اما سوالی که برای بچه های کنکوری ایجاد میشه اینه که چگونه ادبیات بخوانیم ؟ ما هم قصد داریم تو این مقاله اول ساختار کلی ادبیات کنکور رو بررسی کنیم، بعد روش مطالعه ادبیات کنکور رو به صورت مبحثی بهتون آموزش بدیم و در انتها بهترین منابع ادبیات کنکور رو معرفی کنیم. پس اگه می خواید تو درس ادبیات پیشرفت کنید و ادبیات کنکور رو با سربلندی پشت سر بذارید، تا انتها با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

تاثیر شخصیت بر روش مطالعه

تاثیر شخصیت بر روش مطالعه

هر کدوم از ما توی مدرسه و موقع امتحان دنبال کلی راه حل هستیم که چجوری درس بخونیم تا خوب یاد بگیریم یا این که چه ساعتی درس بخونیم بهتره؟ شاید این روش ها جواب بده ولی نه همیشه. مهم اینه ما بفهمیم چطور یک مطلب رو یاد می گیریم. دیدین روز امتحان، هر کدوم از بچه ها یه جوری داره درس میخونه. یکی راه میره، یکی بلند بلند تکرار میکنه، یکی دیگه مطالب و به زور برای یکی توضیح میده، یکی شکل های کتاب رو میخونه و... توضیحی که باید بدم این که دوستای عزیزم ما هر کدوم با توجه به ویژگی های شخصیتی مون روش یادگیری یا به اصطلاح سبک های یادگیری متفاوت داریم. به نظرتون اگه دقیقا مثل یه دانش آموز خیلی موفق درس بخونید چی میشه؟ احتمالا هیچی چون شما باید سبک یادگیری مربوط به شخصیت خودتون رو پیدا کنید.

ادامه مطلب

بهترین روش مرور دروس

بهترین روش مرور دروس ( منحنی یادگیری ابینگهاوس )

بسیاری از دانش آموزان در زمان مطالعه دروس مدرسه با مشکل بزرگی به اسم فراموشی رو به رو می شوند. شما می دونید فراموشی برای چی پیش میاد؟ فرآیند فراموشی مطالب به دلیل عدم مرور و عدم تثبیت مفاهیم و اطلاعات دریافتی اتفاق میافته. معمولا خیلی از دانش آموزان بعد از امتحان میگن "همه روز رو درس خوندم. اما نمره ای که از اون درس گرفتم با زمانی که برای مطالعه اون درس صرف کردم اصلا شبیه نیست." پس لازمه با بهترین روش مرور دروس و منحنی یادگیری ابینگهاوس آشنا بشید.

ادامه مطلب

چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم

چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم؟

حفظ کردن لغات انگلیسی فرآیندی است که در نگاه اول برای بسیاری از افراد و خصوصا داوطلبان کنکور سراسری بسیار سخت و غیرممکن به نظر می رسد. اما در اصل با رعایت چند نکته ساده که در ادامه به شما خواهیم آموخت، می توانید به بهترین روش حفظ لغات انگلیسی دست پیدا کنید و لغات انگلیسی کنکور را به آسانی فرا بگیرید.

ادامه مطلب

چگونه دروس حفظی را بخوانیم

چگونه دروس حفظی را بخوانیم ؟

روش یادگیری شما چیست؟ شنیداری، دیداری یا تجربی؟ اگر با شنیدن یاد می‌ گیرید، بهترین روش برای شما شنیدن مطالب است. منطقی است که اگر یادگیری دیداری دارید، باید چیزی را ببینید تا آن را یاد بگیرید و اگر یادگیری تجربی دارید، از اتفاقات و تجربیات خود بیشتر یاد می‌‌ گیرید یا مثلا باید کاری فیزیکی انجام دهید. بیشتر افراد از ترکیبی از دو گروه استفاده می‌ کنند.

ادامه مطلب

اصولی ترین روش مطالعه - SQ3R

اصولی ترین روش مطالعه ( روش SQ3R )

درس خواندن و آماده شدن برای کنکور و امتحانات نیازمند استفاده از اصولی ترین روش مطالعه موثر می باشد. روش SQ3R که بهترین و اصولی ترین روش مطالعه شناخته شده در حال حاضر می باشد، شامل 5 مرحله است که فراگیری و اجرای آن، قدرت یادگیری دانش آموزان کنکوری را افزایش داده و یکی از روش های ضروری برای موفقیت آن ها به شمار می رود.


ادامه مطلب

روش مطالعه صحیح برای کنکور

روش مطالعه صحیح برای کنکور

روش مطالعه صحیح برای کنکور با درس خواندن برای یک امتحان معمولی کمی متفاوت است. مطالعه‌ی حجم زیادی از درس‌ها و اطلاعات برای آزمونی که چند ساعت طول می‌کشد تمرکز و انرژی بیشتری می‌طلبد که اگر اصول و روش صحیح آن را به کار نگیرید، ممکن است در طول مسیر با مشکلات گوناگونی مواجه شوید. اما جای نگرانی نیست؛ ما در این مقاله به شما کمک می کنیم با روش مطالعه صحیح برای کنکور آشنا شوید تا در مسیر آماده شدن برای کنکور به بهترین روش ممکن عمل کنید و به نتایج دلخواهتان دست پیدا کنید.

ادامه مطلب

مشاوره تحصیلی بارسا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.