مقالات رشد شخصیتی

مقالات رشد شخصیتی دانش آموز

مقالات تحصیلی مربوط به شخصیت شناسی و رشد شخصیتی دانش آموزان برای بهبود شخصیت دانش آموزان عزیز. مقالات این قسمت مانند سایر مقالات سایت علی میرصادقی توسط بهترین مشاوران و روانشناسان موسسه آموزشی بارسا تهیه شده اند. در این قسمت می توانید آگاهی خود را درباره اعتماد به نفس، جرأت ورزی، هوش هیجانی ، تغییر عادت های بد، مهارت های ارتباطی و ... افزایش دهید.

مهارت تصمیم گیری

مهارت تصمیم گیری

به بیان ساده تصمیم گیری یعنی انتخاب یک چیز از بین چند چیز. مثلا اگر می خواهید تفریح کنید می توانید از بین سینما رفتن، به منزل اقوام رفتن یا در خانه ماندن و تلویزیون نگاه کردن یکی را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید انجام دهید. یا در زمان انتخاب رشته از بین رشته های علوم انسانی، تجربی و ریاضی و یا هنر یکی را انتخاب کنید.

ادامه مطلب

تیپ های شخصیتی

تیپ های شخصیتی

تا به حال به این موضوع  فکر کرده اید که چرا آدم ها در موقعیت های یکسان رفتارهای متفاوتی دارند؟ علت این موضوع به تفاوت شخصیت افراد با یکدیگر بر می گردد. همانطور که همه ما تفاوت هایی در ظاهرمان با یکدیگر داریم، تفاوت هایی نیز در شخصیت داریم. هر فردی دارای یکی از تیپ های شخصیتی می باشد. به نظر شما آیا نیازی هست که اصلا ما بدانیم که چه تیپ شخصیتی هستیم؟ یا اطرافیانمان چه تیپ شخصیتی دارند؟

شما اگر بدانید چه شخصیتی دارید می توانید از نقاط قوت و ضعف خودتان آگاهی پیدا کنید و اگر جایی نیاز به تغییر دارد آن را برطرف کنید یا مثلا شناخت تیپ های شخصیتی در بهبود روابط شما می تواند موثر باشد. روانشناسی شخصیت یکی از جذاب ترین رشته های روانشناسی است که تا امروز دانشمندان بسیاری نظریه های زیادی درباره آن داشته اند. آن ها افراد را از نظر شخصیت به تیپ های مختلفی دسته بندی کرده اند. تست های بسیاری برای تشخیص تیپ های شخصیتی وجود دارد. ما در این مقاله می خواهیم انواع تیپ های شخصیتی را بر اساس نظریه انیاگرام یا تیپ های نه گانه بررسی کنیم.

ادامه مطلب

خودباوری

خودباوری

ابتدا باید خودباوری را تعریف کنیم و مرز آن را با مفاهیم مهمی مثل اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس بیابیم. خودباوری در یک تعریف ساده می تواند شامل تمام چیزهایی باشد که ما از خودمان انتظار داریم که در آن ها موفق باشیم. با تعریف دقیق تر می توان گفت خودباوری عبارت است از انطباق ذهنی مثبت بر عملکرد و کارنامه آن. یعنی اگر ما ده ها بار در رد شدن از خیابان موفق بوده باشیم، حتما در ما خودباوری عبور از عرض خیابان شکل گرفته است. نکته بسیار اساسی این است که با تعریفی که انجام شد تفاوت خودباوری با عزت نفس به وضوح دیده شد. اما ممکن است شباهت هایی میان اعتماد به نفس و خودباوری وجود داشته باشد. اعتماد به نفس هم مانند خودباوری انطباق ذهنی با کارنامه عملکرد و یا پیش بینی از توانایی انجام کاری است. با این تفاوت مهم که خودباوری، شعبه های مختلفی دارد. اما اعتماد به نفس کلی است. یعنی انسان ها در زمینه های مختلف ممکن است دارای خودباوری یا عدم خود باوری باشند اما لزوما دارای اعتماد به نفس مثبت یا منفی هستند. که بیشتر مردم از اعتماد به نفس مثبت، به عنوان اعتماد به نفس داشتن و از اعتماد به نفس منفی نیز به عنوان اعتماد به نفس نداشتن یاد می کنند.

ادامه مطلب

عزت نفس

عزت نفس

همه ما زمان هایی در خلوت و تنهایی خود به کارها توانایی ها و رفتارهای خودمان فکر می کنیم بعد از آن یا احساس خوب یا بدی نسبت به خودمان داریم. در واقع ما در حال ارزیابی و بررسی رفتارهای خودمان هستیم مثلا فکر کنید بعد از یک  امتحان سخت به فکر فرو می روید و رفتارهای خودتان را ارزیابی می کنید اینکه چقدر فرصت تقلب کردن داشتید اما این کار را انجام ندادید و یا می توانستید کتابتان را باز کنید یا از دوستتان کمک بگیرید اما این کار را نکردید و الان که فکر می کنید احساس خوبی به شما دست می دهد یا مثلا تصور کنید قرار هست در مدرسه بین شما و دوستتان یک نفر را به عنوان مجری برنامه اول سال انتخاب کنند اما شما با تقلب نمی گذارید دوستتان انتخاب شود هرچند می دانید او برای این کار بهتر است. بعد از اینکه انتخاب شدید قطعا احساس بدی نسبت به خودتان دارید زیرا بخاطر حسودی یک رقابت ناعادلانه را به وجود آوردید. اگر احساسمان نسبت به خودمان خوب باشد و این ادامه دار باشد در نتیجه عزت نفس فرد بالا می رود و این احساس خوب در زمینه های دیگر زندگی فرد هم تاثیر می گذارد. اما اگر احساس بد و منفی درونی نسبت به خودمان و کارهایی که انجام داده ایم در ما زیاد شود باعث پایین آمدن عزت نفس می شود.

ادامه مطلب

مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی

زندگی ما در هم پیچیده با ارتباطات با دیگران است. ما موجوداتی اجتماعی هستیم و به همین خاطر داشتن مهارت های ارتباطی در زندگی مان نقش مهمی دارد. همه دوست داریم هنگام ورود به یک جمع مورد توجه قرار گیریم. دوست داریم بتوانیم با کلام و زبان بدن بر دیگران تاثیر بزاریم، نه فقط در زندگی روزمره بلکه در محیط تحصیل و حتی محیط کار.

ادامه مطلب

شخصیت درونگرا و برونگرا

شخصیت درونگرا و برونگرا

حتما شما هم خیلی این کلمه رو شنیدید "فلانی فرد برونگرایی هست" یا "چقدر درونگرایی". تا به حال به معنای این جملات فکر کردید؟ بنظر شما اصلا این اصطلاحات علمی هستند یا صرفا مردم عادی ازشون استفاده می کنند؟ نظریه های زیادی در زمینه شخصیت شناسی وجود داره. خیلی از نظریات قدمت بسیار زیادی دارند و خیلی هاشون برای چند دهه اخیر هستند. در این مقاله می خوایم درباره یکی از با قدمت ترین و کاربردی ترین نظریات شخصیت صحبت کنیم. نظریه شخصیت یونگ که به ابعاد مختلف شخصیت و مهم ترین تیپ های شخصیتی مانند شخصیت درونگرا و برونگرا پرداخته.

ادامه مطلب

تفکر نقاد

تفکر نقاد

دیروز تو مدرسه داشتم با دوستم صحبت میکردم مطمئن بودم نظرش اشتباهه اما نمی تونستم متقاعدش کنم. هر چی تلاش می کردم اوضاع بدتر میشد اخر که دیدم کار داره به دعوا میکشه گفتم باشه اصلا هر چی تو میگی. این دیالوگ از دانش آموزی متفکره اما نمیدونه چطوری باید برای حرف هاش دلیل و منطق بیاره. حتما تجربه ای مشابه برای شما هم پیش اومده یا در بعضی مواقع اصلا نمی دونستین که حرف دوستتون واقعا درسته یا نه و اونو خیلی راحت پذیرفتین. خب این ناتوانی در عدم استدلال خیلی وقت ها برای شما مشکل سازه. ما می خوایم به شما تفکر نقاد یاد بدیم، راهکاری که به راحتی بتونید تحلیل و استدلال کنید و راه درست رو انتخاب کنید.

ادامه مطلب

تفریح و مدیریت زمان

تفریح و مدیریت زمان

شما حتما جزو یکی از دسته های زیر هستید. یا آنقدر درس خوان هستید که شاگرد اول محسوب می شوید. یا آنقدری درس نخوان هستید که شاگرد اول از آخر جدول هستید. یا این که این وسط ها، ‌بعضی وقت ها درس خواندن را جدی می گیرید و بعضی وقت ها هم نه! به هر حال وضعیت امروز شما حاصل تصمیمات و عادت های شماست. شما تصمیم گرفته اید که سر کلاس های درس روی تدریس معلم تمرکز کنید یا نه، برای درس خواندن و مطالعات بعد از مدرسه وقت بگذارید یا اینکه مشغول کارهای متفرقه دیگر شوید. و البته که عادت ها، تفریح و مدیریت زمان و برنامه ریزی شما در وضعیت شما اثرگذار است.

ادامه مطلب

ساختن زندگی شاد

ساختن زندگی شاد

واقعا شادی چیست و چه معنایی دارد؟ شادی چگونه ایجاد می شود و چه طور می توان آن را حفظ کرد؟ تفاوت شادی با احساس های دیگر مثل خرسندی یا خوشحالی چیست؟ در این مطلب ابتدا از این ها برایتان می گوییم و در آخر مرور می کنیم چه طور می توانیم زندگی شادتر داشته باشیم و این شادی را در زندگی ماندگار کنیم.

ادامه مطلب

تغییر عادت های بد

تغییر عادت های بد

بیشتر زندگی ما رو عادت هامون تشکیل میدن. از عادت مسواک زدن تا بیدار بودن زیاد در شب، از عادت مطالعه تا عادت به سیگار کشیدن! عادت ها موضوع مهمی در زندگی ما هستن، ما از لحظه ای که بیدار میشیم تا زمانی که می خوابیم به طور خودکار درگیر بسیاری از عادت هامون هستیم.

ادامه مطلب

هوش هیجانی

هوش هیجانی

شاید خیلی از شما تجربه نشستن سر جلسه کنکور را نداشته باشید اما بعضی کسانی که این تجربه را دارند می دانند که ممکن استرس زیادی در لحظات قبل از شروع آزمون وجود داشته باشد. خیلی از دانش آموزان به راحتی می توانند هیجانات خود را کنترل کنند اما بعضی نیز مشکلاتی پیدا می کنند. خیلی از این افراد قطعا از هوش بالایی برخوردارند اما مهارت کنترل هیجانات خودشان را ندارند. خیلی وقت ها افراد با هوش متوسط می توانند موفقیت های زیادی بدست بیاورند اما در مقابل افراد با هوش بالا را می بینیم که نمی توانند خیلی موفق باشند اینجاست که نباید هوش هیجانی را دست کم بگیریم. برای تعریف هوش هیجانی ابتدا باید بدانیم هوش چیه و ما چند نوع هوش داریم. 

ادامه مطلب

جرأت ورزی

جرأت ورزی

تا حالا شده جنسی رو که از یه مغازه خریدین و ازش ناراضی بودین رو بخواین ببرین پس بدین اما نتونین؟ یا همکلاسیتون ازتون کتاب یا جزوه تون رو بخواد و شما با این که دلتون نمی خواد اما جزوه تون رو بهش بدین و نتونین بهش بگین نه؟ به خودتون میگید چه خوب میشد اگه می تونستم حرفمو بدون رودربایستی بزنم. با مفهومی به نام جرأت ورزی آشنا بشید.

ادامه مطلب

افسردگی

افسردگی

حتما همه شما اسم هری پاتر را شنیده اید. نویسنده این کتاب "جی کی رولینگ" در مصاحباتش گفته "زمانی در زندگی ام به شدت دچار افسردگی بودم، و این موضوع برای من بسیار سخت و آزار دهنده بود" اما نویسندگی و رسیدن به رویایش راهی برای شکست افسردگی بود. افراد بسیاری هم بوده اند که دورانی افسردگی را تجربه کرده اند؛ اما توانسته اند راه های درمان آن را پیدا کنند. به نظر شما دلیل آن چیست؟

ادامه مطلب

خجالت و کمرویی

خجالت و کمرویی

وقتی وارد کلاس شدم، بیشتر بچه های کلاس مشغول صحبت با هم بودند. از همون اول توجهم رو به خودش جلب کرد. آخرین میز، ردیف کنار دیوار نشسته بود. دائم سرش پایین بود؛ یه لحظه سرش رو بالا آورد و دوباره به زمین خیره شد. بعد از مدتی بچه ها آرام شدند. ازشون خواستم یکی یکی خودشون رو معرفی کنن تا رسید به دختری که ته کلاس نشسته بود. به زور صداش شنیده میشد. ازش خواستم بلندتر اسمش رو بگه اما اون با همون صدای آرام حرف زد. سر کلاس درس مدام سرش پایین بود نه با کسی حرف می زد و نه کاری به کسی داشت. در حیاط مدرسه یه گوشه نشسته بود و به بچه ها خیره بود. دوستی نداشت که بخواد باهاش صحبت کنه. هیچ وقت در کلاس سوالی نمی پرسید. وقتی که ازش سوالی می پرسیدم خیلی معذب بود و سختش میشد جواب بده. بله این دانش آموز خجالت میکشید و بسیار کمرو بود. اگه شما هم مثل این دانش آموز رفتارهایی این چنینی دارید یا فردی از نزدیکان و یا دوستان شما به این شکل رفتار می کنه، حتما برای کمک به اون تا پایان این مقاله رو بخونید.

ادامه مطلب

کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم و عصبانیت

تا به حال شده از موضوعی خشمگین و عصبانی شوید و رفتار پرخاشگرانه ای داشته باشید و بعد از مدت زمان کوتاهی از رفتار خود پشیمان شوید؟ مثلا زمانی که در خانه مشغول مطالعه هستید و صدای برادر کوچکتان را می شنوید که با صدای زیادی مشغول بازی است، دچار خشم می شوید و از اتاق بیرون می روید و شروع به فریاد زدن می کنید. حتی ممکن است با او درگیر هم شوید. یا مثلا تصور کنید در خیابان در حال حرکت هستید و کسی در پیاده رو به صورت اتفاقی به شما برخورد می کند و شما با او دعوا می کنید. این ها مثال رفتارهایی است که حاکی از خشم و عصبانیت شما است. به نظر شما کنترل خشم و عصبانیت ممکن است؟

ادامه مطلب

اعتماد به نفس دانش آموزان

اعتماد به نفس دانش آموزان

شما هم جزء اون دسته از دانش آموزان هستید که وقتی معلم سوالی رو می پرسه، با اینکه جواب رو می دونید، دستتون رو برای جواب دادن بلند نمی کنید و می ترسید جوابتون اشتباه باشه؟ البته بعد از اینکه معلم پاسخ رو میگه یا دانش آموز دیگه ای جواب سوال رو میده و تشویق میشه، افسوسش برای ما می مونه و جواب درست و تشویقش برای دیگران. البته که این اولین باری نیست که این اتفاق می افته و از بچگی این اتفاق رو بارها تجربه کردیم. ولی نمی دونیم دلیل این رفتارهامون چیه؟ پس در ادامه با ما همراه باشید تا عامل مهمی به نام اعتماد به نفس دانش آموزان رو بررسی کنیم. همه از اعتماد به نفس چیزهایی رو شنیده ایم. ولی آیا می دونید اعتماد به نفس دقیقا چیه و چطور به این مشکل مربوط میشه؟

ادامه مطلب

استعداد مهم تر است یا تلاش

استعداد مهم تر است یا تلاش

« علی کریمی اگر کمی بیشتر تلاش می کرد (و اگر ایرانی نبود) هیچ باشگاهی پول کافی برای استخدامش را نداشت. » این ها جملاتی است که فلیکس ماگات، سرمربی سابق تیم بایرن مونیخ آلمان، در وصف علی کریمی گفته بود. علی کریمی فوتبالیست مشهور ایرانی که همه کارشناسان فوتبال به اتفاق معتقدند که او با استعداد ترین فوتبالیست ایرانی بوده است.

ادامه مطلب

حل مشکل

روش حل مشکل

تا حالا به یه مشکل که باهاش سروکار دارید فکر کردید؟ تا حالا شده تو مدرسه یا رابطه با دوستان به مشکل بربخورید و ندونید باید چیکار کنید؟ روش صحیح حل مشکل رو می دونید؟ مشکلاتی که برای ما پیش میاد حتما نباید خیلی بزرگ و خاص باشه. مثل مسائلی که بالا گفتیم پس در واقع ما روزانه درگیر مسائل کوچک و بزرگی می شویم که برای موفقیت در زندگی، لازمه روش حل مشکل رو یاد بگیریم و این مسائل و مشکلات رو باید با بهترین شیوه حل کنیم، برای رسیدن به راه حل درست ، ما نیاز به یادگیری مهارت حل مسئله داریم که کسی با اون متولد نمیشه و باید براش آموزش ببینه و وقت بگذاره.

ادامه مطلب

مشاوره تحصیلی بارسا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.