مقالات طرحواره‌ها و طرحواره درمانی

آیا زندگی شما پر از بدبیاری‌هایی است و در روابطتان به شیوه‌ای تکراری صدمه می‌بینید؟ آیا هر بار تصمیم می‌گیرید زندگی‌تان را تغییر بدهید اتفاقات مشخصی می‌افتد که شما را از هدفتان ناامید می‌کند؟ شاید به این تصادف‌های منفی عادت کرده‌اید و آن‌ها را  پذیرفته باشید اما خوشبختانه روش طرحواره درمانی مشکل شما را حل خواهد کرد. در این بخش با انواع طرحواره ها و طرحواره درمانی آشنا خواهید شد.

طرحواره بی ارزشی

طرحواره بی ارزشی چیست ؟ از علائم تا درمان

طرحواره های زندگی الگوهایی است که از کودکی شروع می‌شود و آثار آن‌ها در تمام زندگی تأثیر خود را دارد. رفتارهایی که خانواده‌ها با کودکان خود می‌کنند، آغازگر این الگوهاست؛ شاید طرد شویم، حمایت شویم، بیش از اندازه از ما مراقبت کنند، محروم شویم یا ما را سرزنش کنند.

ادامه مطلب

طرحواره های درمانی

تله های زندگی، طرحواره ها، طرحواره درمانی

به الگوهای تکرار شونده در وجود ما ، تله‌های زندگی یا طرحواره‌های شخصیتی می‌گویند. جفری یانگ ، یکی از بزرگترین طرحواره درمانگران دنیا ، میگوید ما در کودکی به شیوههای متفاوت آسیب دیدهایم ؛ آسیبهایی مثل طردشدن ، انتقاد ، سرزنش ، بدرفتاری ، بیتوجهی ، محرومیت عاطفی و حتی مراقبتهای بیش از حد. نکته‌ی جالب اینکه ما تمایل داریم این الگوهای نهادینهشده را در وجودمان حفظ کنیم ؛ چون با داشتن این الگوها  احساس امنیت میکنیم.

ادامه مطلب

طرحواره معیارهای سرسختانه

طرحواره معیارهای سرسختانه

افرادی که دارای تله یا طرحواره ی معیارهای سرسختانه هستند، خودشان را افرادی تلاشگر و بی‌ نقص به نمایش می‌ گذارند. باور دارند که باید برای رسیدن به معیارهای بلند پروازانه، مدام تلاش کنند. این معیارها همه درونی شده است؛ بنابراین، برای رسیدن به معیارهای خود تلاش می‌ کنند، چون « باید » این کار را انجام دهند. این کار به دلیل توجه دیگران نیست، حتی اگر کسی متوجه کار آنان نباشد، باز روند رسیدن به معیارها ادامه دارد.

ادامه مطلب

طرحواره انزوای اجتماعی

طرحواره انزوای اجتماعی

اولین احساسی که خواهید داشت تنهایی است. احساس استثنا و ناخوشایند بودن می‌کنید و خود را از دنیا طرد شده می‌دانید این دو مورد، انواع انزوای اجتماعی هستند. گاهی به شکل ترکیبی ظاهر می شوند و شما نیز ممکن است دچار هر دو حالت آنها باشید.

ادامه مطلب

طرحواره شکست

طرحواره شکست چیست ؟

شکست همان باوری است که باعث می‌شود فکر کنید برای رسیدن به موفقیت به‌اندازۀ کافی شایستگی ندارید. فرد در مقایسه با همسالانش در حوزه‌های ورزشی، تحصیلی، شغلی و... اغلب احساس بی‌کفایتی می‌کند و احساس می‌کند در مقایسه با دیگران، موفقیت کمتری دارد.

در صورتی که به طور دقیق نمی دانید طرحواره چیست ، مقاله طرحواره را مطالعه کنید.

ادامه مطلب

تله اطاعت

طرحواره اطاعت

احساس اجبار به واگذاری افراطی کنترل خود در برابر دیگران؛ این کار معمولاً برای اجتناب از خشم، محرومیت یا انتقام صورت می‌گیرد. این طرح‌واره به دو صورت بروز می‌یابد: یکی اطاعت از نیاز‌ها که تمایلات و آرزو‌های خود را پس می‌زنید و از توقعات دیگران اطاعت می‌کنید؛ دیگری، اطاعت از هیجان‌ها که به علت ترس و انتقام‌گیری از دیگران، احساسات خود به‌ویژه خشم را پس می‌زنید.

ادامه مطلب

طرحواره طرد شدگی

طرحواره ی طرد شدگی

طبیعی است که هیچ فردی طرد شدن را دوست ندارد ولی برخی افراد حساسیت و ترس بیشتری نسبت به طرد شدن دارند. این نوع حساسیت ها تاثیرات مخربی بر زندگی این افراد می گذارند. اما خوشبختانه نتایج محققان حاکی بر این است که راهکارهای متفاوتی برای شناخت و رفع این نوع حساسیت ها وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

ادامه مطلب

طرحواره بی اعتمادی

طرحواره بی اعتمادی

افراد درگیر در تله یا  طرحواره بی اعتمادی فکر می‌ کنند دیگران قصد دارند به طریقی به آنها آسیب بزنند یا از آنها استفاده کنند و فکر می‌ کنند دیگران به آنها خیانت می‌ کنند، دروغ می‌ گویند، مسخره می‌ کنند یا می‌ خواهند آسیب جسمانی بزنند. معمولاً پشت دیوار بد گمانی هستند و اجازه نمی‌ دهند دیگران بیش از اندازه به آنها نزدیک شوند، تمایلی به روابط صمیمی ندارند و افکار و احساسات خود را معمولاً با دیگران مطرح نمی‌ کنند. شاخصۀ مهم آنها بدرفتاری و قربانی‌ شدن است.

ادامه مطلب

طرحواره وابستگی

طرحواره وابستگی

افرادی که گرفتار تله یا طرحواره ی وابستگی هستند، در زندگی بسیار درمانده‌اند و خود را در برابر مشکلات بی‌کفایت می‌بینند. آن‌ها نمی‌توانند کارهای جدیدشان را به‌تنهایی انجام دهند و فکر می‌کنند به مشورت دیگران نیاز دارند تا به آن‌ها بگویند چه کار باید کنند.

ادامه مطلب

طرحواره درمانی چیست ؟

طرحواره درمانی

آیا زندگی شما پر از بدبیاری‌هایی است که به شکل عجیبی شبیه همدیگر هستند؟ آیا در روابطتان مرتب به سمت آدم‌هایی کشیده می‌شوید که به شیوه‌ای تکراری به شما صدمه می‌زنند و آزارتان می‌دهند؟ آیا هر بار تصمیم می‌گیرید زندگی‌تان را تغییر بدهید اتفاقات مشخصی می‌افتد که شما را از هدفتان ناامید می‌کند؟ شاید انقدر به این تصادف‌های منفی عادت کرده باشید که هیچ وقت به معنای عجیبشان فکر نکنید یا شاید همه چیز را همین‌طور که هست پذیرفته باشید و از بخت ناسازگار و گردش تقدیر بدانید و از خود بپرسید که آیا برای مشکل من راه‌حلی وجود ندارد؟ خوشبختانه علم روانشناسی با استفاده از روش طرحواره درمانی مشکل شما را حل خواهد کرد.

ادامه مطلب

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.