مقالات اختلالات شخصیتی

در این بخش، هر مقاله به معرفی یکی از اختلالات شخصیتی رایج  می‌پردازه . علائم‌ ، روش‌های تشخیص و در نهایت راه‌های درمان رو هم ذکر می‌کنه. از جمله موارد  بررسی شده، اختلالات رایج شخصیت مرزی ، پارانوئید ، شخصیت نمایشی ، شخصیت ضد اجتماعی ، اجتنابی ، اسکیزوئید و اختلال اضطراب فراگیر و ... است.

دوست دارم جلب توجه کنم!!!

دوست دارم جلب توجه کنم | اختلال شخصیت نمایشی

خودنما، پرهیجان، پر رنگ و لعاب، نمایشی، خصوصیات افرادی است که در نگاه اول و نه چندان عمیق در یک مهمانی یا جمع دوستانه حتی محیط کار اجتماعی، خونگرم یا حتی کاریزماتیک تصور می‌شود. پرحرف، تن صدای بالا، عشوه گری در حرف زدن و رفتار، پوشش و آرایش زننده و نامتعارف، علاقه به مسائل رمانتیک و رمانتیک سازی روابط به طرز اغراق آمیز، انتقام گیری در روابط، روابط سطحی و ناپایدار، نوسانات خلقی شدید، تهدید به خودکشی، اعتماد به نفس پایین، ریاکاری در نشان دادن چهره واقعی خود، عاشق تملق و چاپلوسی و مورد تعریف واقع شدن و ...
این ها برخی از خصوصیات فردی مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی یا یک شخصیت نمایشی با ویژگی‌های نمایشی بودن است.

ادامه مطلب

شخصیت وسواس فکری

شخصیت وسواس فکری | از تشخیص تا درمان

وسواس، تکرار بدون اراده‌‌ی افکار ناخوشایند است. گاهی ممکن است شخص متوجه رفتارهای غیرمنطقی خود شود؛ ولی روی رفتار و کردارش کنترلی نداشته باشد. مثلاً یکی از شایع ‌ترین نشانه‌های وسواس فکری عملی، وسواس روی مسائل امنیتی از جمله بسته ‌بودن قفل فرمان، ماشین، خانه، مغازه، لپ‌تاپ، موبایل و ... است که فرد همواره و در هر ثانیه اضطراب بسته ‌بودن آنها را دارد و بارها چک می‌‌کند که بسته باشد. وسواس تا حدی در همه‌ی افراد وجود دارد و به‌ صورت شک و تردید، نداشتن قدرت تمرکز فکری، فراموشی و گاهی کم‌‌خوابی دیده می‌شود.

ادامه مطلب

اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید | از تشخیص تا درمان

« اسکیزوئید » اصطلاحی نسبتاً قدیمی است که «بلولر» در سال 1924 آن را برای توصیف کسانی که درون‌گرا بودند و از دنیا رو برمی‌گرداندند، به‌کارمی‌برد. ویژگی اصلی اختلال شخصیت اسکیزوئید ، الگوی فراگیری جدایی از روابط اجتماعی و دامنۀ محدود ابراز هیجان‌ها در موقعیت‌های بین‌فردی است. این الگو از اوایل بزرگسالی شروع می‌شود و در انواع زمینه‌ها وجود دارد.

ادامه مطلب

اختلال شخصیت اجتنابی

اختلال شخصیت اجتنابی | از تشخیص تا درمان

اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزین، مربوط به افرادی است که الگویی از پرهیز اجتماعی، احساسات بی‌لیاقتی، حساسیت شدید به ارزیابی منفی و اجتناب از تعامل اجتماعی با وجود میل شدید به نزدیکی با دیگران از خود بروز می‌دهند.

ادامه مطلب

اختلال چند شخصیتی

اختلال چند شخصیتی از تشخیص تا درمان

فیلم سینمایی پنجره مخفی محصول سال 2004 میلادی آمریکا  که موضوع آن بر اساس اختلال چند شخصیتی است در آن جای دپ نقش نویسنده‌ای بنام مورت‌رینی را ایفا می‌کند که پس از طلاق به خانه‌ای در جنگل پناه می‌برد سپس نویسنده‌ای به نام جان شوته که در زندگیش ظاهر شده و او را به تقلید داستان‌های‌شان متهم می‌کند. به تدریج متوجه می‌شویم گفته‌های او تا حدی صحیح است سپس اتفاقات دیگری رخ داده، مورت سپس متوجه می‌شود که شوته خودش است و در خواب یا به حالی به آن شخصیت بدل می‌شود. به تدریج متوجه می‌شویم گفته‌های او تا حدی صحیح است سپس اتفاقات دیگری رخ داده، مورت سپس متوجه می‌شود که شوته خودش است و در خواب یا به حالی به آن شخصیت بدل می‌شود.

ادامه مطلب

ptsd در کودکان

اختلال استرس پس از سانحه (ptsd) در کودکان | علائم و درمان

کودکان مانند بزرگسالان از حوادث در امان نیستند و در مواجهه با رویدادهای آسیب زا می‌توانند دچار اختلال استرس پس از سانحه در کودکان شوند. این اختلال زمانی در کودک اتفاق می‌افتد که سانحه‌ای فراتر از تاب و توان کودک برایش اتفاق می‌افتد.

ادامه مطلب

اختلال شخصیت وابسته چگونه است؟

اختلال شخصیت وابسته را بیشتر بشناسید

ترجیح میدی دیگران برات تصمیم بگیرن؟ وقتی تنهایی ، احساس ناراحتی می‌کنی؟ مخالفت‌کردن با نزدیکان برات سخته؟ باوجود اینکه قلباً راضی نیستی ، اغلب با دیگران موافقت می‌کنی؟ از این نگرانی که مبادا افراد مهم زندگیت، تو رو طرد کنن؟ پس از اتمام رابطه صمیمانه ، سریع فرد دیگری رو جایگزین می‌کنی تا از تو حمایت کنه ، حتی اگر برات مناسب نباشه؟

ادامه مطلب

اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

اختلال شخصیت نمایشی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی ، وضعیت روحی ناپایداری دارند. وضعیت فردی و خود باوری در آنها ، متأثر از توجه دیگران به آنهاست. در اجتماع دوست دارند جلب توجه کنند و در مرکز توجه باشند. آنها در سبک معاشرت خود سعی می‌کنند نظر دیگران را به خودشان جلب نمایند و بقیه آنها را تأیید کنند و اگر غیر از این باشد، سرخورده می‌شوند.

ادامه مطلب

همه چیز درباره اختلال دو قطبی از تشخیص تا درمان چیست ؟

همه چیز درباره اختلال دو قطبی از تشخیص تا درمان

قبل از اینکه وارد وادی روانشناسی و علوم اعصاب و روان شوم، تا وقتی می‌شنیدم که فلان کس دو قطبی است یا اینکه رفته پیش روانپزشک تشخیص دوقطبی دادن ، مثل اکثر انسان‌ها تصور می‌کردم طرف دارای دو شخصیت متفاوت بوده و واقعا اصلا نمی‌دانستم اختلال دو قطبی جزو اختلال‌های شخصیتی طبقه‌بندی نمی‌شود مانیک دپرسیو ، افسردگی ، شیدایی ، یا باپپولار از نام‌های دیگر این بیماری است که همگی آن‌ها را شنیده‌ایم و امروز راجب آن و درمان بیماری دو قطبی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ادامه مطلب

اختلال شخصیت خودشیفته

شخصیت های خودشیفته بیشتر بشناسیم

به دنبال ستایش و تمجید مداوم هستید؟
فکر می‌کنید دیگران به شما حسودی می‌کنند؟
می‌خواهید از هرچیز بهترینش را داشته باشید؟
از دیگران برای نفع شخصی خود بهره می‌برید؟
فاقد حس همدلی هستید و تمایلی به درک احساسات دیگران ندارید؟

واژه «خودشیفتگی» یا «نارسیسم» از «نارسیوس» نام مرد زیبارویی گرفته شده که با دیدن تصویر خودش در آب شیفته‌ی خودش می‌شود و در کنار برکه از اندوه جان می‌سپارد. این اسطوره‌ یونانی بسیار موردتوجه دیگران بوده است.

ادامه مطلب

اختلال شخصیت ضداجتماعی

اختلال شخصیت ضد اجتماعی از تشخیص تا درمان

آیا احساسات، حقوق، درد و رنج دیگران برای شما اهمیتی ندارد؟
آیا در قبال رفتارهای آسیب‌زننده خود احساس گناه و اضطراب نداری؟ آیا بیش از اندازه خودرأی، خودسر و ازخودراضی هستی؟ آیا در پیروی‌کردن از قوانین و هنجارهای اجتماعی ناتوانی؟

ادامه مطلب

اختلال شخصیت پارانوئید

با اختلال شخصیت پارانوئید بیشتر آشنا شوید

ویژگی اختلال شخصیت پارانوئید ، شکاک‌ بودن و بی‌ اعتمادی به دیگران است و به شکلی غیرموجه کارهای دیگران را که گویا به قصد تحقیر یا تهدید بیمار انجام شده است، تفسیر می‌کنند. این اختلال از اوایل بزرگسالی شروع می‌شود و در زمینه‌های مختلفی خودش را نشان می‌ دهد. افراد مبتلا به این اختلال تقریباً همیشه منتظرند که دیگران به طریقی آن‌ها را استثمار کنند یا به آن‌ها ضرر برسانند. 

ادامه مطلب

اختلالات جنسی

در مورد اختلالات جنسی چه می‌دانید؟

سپیده 31 ساله با ظاهر موقر و آراسته اما مضطرب و هراسان وارد اتاق مشاوره می‌شود. ابتدا به نظر می‌رسد که برای شروع صحبت تردید دارد ولی با احساس اطمینانی که سعی نمودیم در او ایجاد کنیم بالاخره لب به سخن می‌گشاید. حدود 3 سال از ازدواج من با افشین می‌گذرد. هر دو تحصیل کرده‌ایم و سعی کردیم از ابتدا، ازدواجمان را بر پایه‌ صداقت ، عشق و شناخت کامل بنا کنیم. اوضاع تا 6 ماه پیش خیلی خوب و ایده آل بود تا اینکه مشکل رابطه زناشویی ما عمیق‌تر و ترسناک‌تر شد. اوایل اهمیتی نمی‌دادم و فکر می‌کردم که افشین برای جذاب کردن و یکنواخت نشدن رابطه‌مان دست به چنین کاری زده است ولی الآن که 6 ماه است این داستان ادامه دار شده، واقعا مستأصل و درمانده شده‌ام و نمی‌دانم چه‌کار باید کنم!

ادامه مطلب

رشد پس از سانحه

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) چیست ؟

آیا در زندگی دچار سانحه طبیعی یا غیر‌طبیعی شده‌اید؟
آیا در اطراف خود کسی را می‌شناسید که در مقابل سوانح و بلایای طبیعی و غیر‌طبیعی مصون باشد؟
آیا تا کنون پس از یک سانحه یا مرگ عزیزی در کنترل کردن امور احساس مشکل داشته‌اید و یا همواره دچار استرس بوده‌‍اید؟
آیا در هنگام قرار گرفتن در شرایط مساعد آن سانحه یا صحبت در مورد آن اتفاق دچار اضطراب شدید می‌شوید؟
آیا همواره از اینکه عزیزان خود را از دست می‌دهید ، ترس و واهمه بی‌دلیل دارید؟
درباره اختلال استرس پس از سانحه چه می‌دانید؟

ادامه مطلب

اختلال شخصیت مرزی از تشخیص تا درمان چیست ؟

اختلال شخصیت مرزی از تشخیص تا درمان

بیماری شناخته شده‌ای که تنها در ایالات متحده آمریکا 1.6 درصد جمعیت به آن مبتلا هستند و بنا به گفته موسسه ملی بهداشت اختلال شخصیت مرزی جزو اختلالات نسبتا شایع به شمار می‌رود. همچنین اختلال شخصیت مرزی بیشترین مقدار تشخیص اشتباه در میان اختلال‌های شخصیت به خود اختصاص داده است. زیرا ماهیت این بیماری به گونه‌ای پیچیده و مهم است و از آنجایی که معمولا اختلال‌های همراه از جمله افسردگی دو قطبی و ... هم به موازات این بیماری در بیماران دیده می‌شود ، تشخیص را برای متخصصان سخت‌تر می‌کند از این رو شناسایی و تشخیص اهمیت زیادی را در درمان دارد.

ادامه مطلب

اختلال اضطراب فراگیر را توضیح دهید ؟

اختلال اضطراب فراگیر | از تشخیص تا درمان

آیا همیشه از این وحشت دارید که اتفاق وحشتناکی قرار است بیفتد؟ نگرانی و اضطراب در همه شرایط دست از سر شما بر نمی‌دارند؟ هیچ گاه احساس امنیت واقعی را نمی‌چشید؟ اکثر مواقع دچار بیخوابی هستید یا اواسط خواب ناگهان بیدار می‌شوید؟ باید بگوییم اگر این را اغلب در خود می‌بیند به سرعت تقاضای کمک کنید، زیرا به احتمال زیاد شما دچار اختلال اضطراب فراگیر شده‌اید.

ادامه مطلب

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.