روانشناسی هوش مثبت نگر

روانشناسی هوش مثبت نگر

هوش مثبت نگر ( positive intelligence quotient ) یکی از جدیدترین علم های روز دنیا، ده خرابکار ذهنی را به ما معرفی می‌کند تا با شناسایی آنها بتوانیم زندگی شادتر، روابط بهتر، عملکرد و تصمیم گیری درست‌تری داشته باشیم. هوش مثبت نگر یا به اصطلاح PQ در تمام جوانب زندگی از جمله روابط عاطفی ما تاثیر به سزایی خواهد داشت زیرا همه ما گاهی در روابطمان دچار مشکلاتی می‌شویم که بعضی از آنها حاصل سوءتفاهمات، کج فهمی‌ها و سوء برداشت‌ها نسبت به طرف مقابلمان است.

ذهن شما بهترین دوست شما، اما در عین حال خطرناک‌ترین دشمن شما هم هست. خرابکارانی که در ذهن شما پنهان شده‌اند باعث اغلب شکست‌های شما نیز هستند. در این مقاله، به بررسی خرابکار های ذهنی در روانشناسی هوش مثبت نگر خواهیم پرداخت پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

خرابکار های ذهنی در روانشناسی هوش مثبت نگر :

در زیر به بررسی تعدادی از خرابکارهایی که بر روی روابط عاطفی ما اثر می‌گذارند می‌پردازیم :
زمانی که خرابکار کمال گرا فعال و ذهن ما را فراگرفته است، ما در روابط عاطفی به دنبال بهترین فرد می‌گردیم و یا انتظار داریم رابطه ما بدون هیچ نقصی به بهترین شکل ممکن باشد. این خرابکار باعث می‌شود که ما به دلیل اینکه فردی یا رابطه‌ای با این مشخصات پیدا نکرده‌ایم همچنان سال های سال به دنبال آن بگردیم و هیچ رابطه عاطفی را تشکیل ندهیم و یا اگر در رابطه هستیم، به دلیل تمام و کمال نبودن آن تصمیم به ترک آن بگیریم.
همچنین خرابکار قاضی که سردسته تمام خرابکاران است و در ذهن همه ما وجود دارد، با قضاوت‌های اشتباه در مورد خودمان، طرف مقابلمان یا شرایط موجود، در رابطه عاطفی که در آن هستیم مدام ذهن ما را درگیر داستان‌هایی می‌کند که به احتمال زیاد غلط است یا به آن اندازه که نشان می‌دهد فاجعه نیست.

بیشتر بخوانید

وقتی ذهن را برای یک هدف تنظیم می‌کنید، همه چیز برای آن آغاز می‌شود، در واقع همه چیز در ذهن ناخودآگاه‌تان از شما حمایت خواهد کرد پس کنترل و مدیریت ذهن می‌تواند تاثیر به سزایی در رسیدن شما به اهداف زندگی‌تان و موفقیت شما داشته باشد. حتما این مقاله را هم بخوانید.

8 راهکار برای مدیریت ذهن

یکی دیگر از خرابکارهایی که شاید کسی که از علم PQ بی‌خبر است نتواند تصور کند که به چه اندازه می‌تواند روابط ما را تحت‌الشعاع قرار دهد، خرابکار خشنود کننده است، در خشنودکنندگی فرد به اندازه‌ای به طرف مقابل به اصطلاح سرویس می‌دهد که فرد مقابل به این سبک رابطه که فقط از سمت یک نفر باید انرژی، وقت و ... گذاشته شود، عادت می‌کند و به صورت منفعل ظاهر می‌شود و شخص خشنود کننده برروی تمام خواسته‌ها، علایق و نیازهای خود خط می‌کشد و فقط به خواسته‌ها و علایق طرف مقابل پاسخ خواهد داد. این امر به مرور زمان باعث می‌شود فرد خشنود کننده احساس قربانی بودن در این رابطه را داشته باشد و با اینکه برای حفظ رابطه به شدت تلاش می‌کند ولی لحظه‌ای از بودن در رابطه لذت نمی‌برد و احساس خوشحالی نمی‌کند. خرابکار قربانی نیز یکی دیگر از ده خرابکاری است که روی رابطه عاطفی ما تاثیر‌گذار خواهد بود.

روانشناسی هوش مثبت نگر

با به کارگیری هوش مثبت نگر ( PQ ) شما خواهید توانست آن درصد از زمان هایی که ذهنتان در حال خرابکاری است را اندازه بگیرید. با انجام تمرینات هوش مثبت نگر ( PQ ) و شناسایی خرابکارها می‌توان خرابکارهای ذهنی را به شدت تضعیف کرده و در رابطه عاطفی با مغز خرد عمل کرد. رفتار خردمندانه به جای رفتار برای حفظ بقا، رابطه عاطفی سالم‌تر و شادتری را برای ما رقم خواهد زد.
PQ بهره هوش مثبت نگر شماست که رقمی بین 0 تا 100 را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند ذهن شما به چه اندازه از مغز خرد استفاده می‌کند. عدد 75 در PQ تعیین کننده این شاخص است، اگر بالاتر از 75 باشید ذهن شما در حال کمک برای پیشرفت شما حتی در رابطه عاطفی است و رقم زیر 75 نشان دهنده این است که ذهنتان در حال از بین بردن رابطه شماست. ناگفته نماند علاوه بر تاثیراتی که در رابطه عاطفی به وجود خواهد آمد، PQ تاثیر شگرفی در تندرستی، نشاط و طول عمر نیز دارد.

همایش اکسیژن

در انتها پیشنهاد ما به شما شرکت در همایش اکسیژن است. همایش اکسیژن به شما کمک می‌کند تا به شناختی درست از خود و باورهای خود برسید در نتیجه برخوردی آگاهانه‌تر با مسائل و مشکلات زندگی داشته باشید.

درباره ی همایش اکسیژن بیشتر بدانید

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

کسب اطلاعات تلفنی درباره دوره ها

پرفروش ترین محصول غیرحضوری

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.