درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( روانشناسی اَکت )

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( ACT )

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( روانشناسی اَکت ) یا درمان موج سوم در روانشناسى امروز ، درمان‌هاى جدیدى است که به آنها درمان‌هاى موج سوم گفته مى‌شود. یکى از این درمان‌ها که بر روى طیف وسیعى از اختلالات مؤثر است، درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش یا اکت ( ACT ) می‌باشد.

با استفاده‌ از روانشناسی اکت ( درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ) می‌توان آموخت که با وجود افکار و احساسات منفی نیز می‌توان به زندگی ادامه داد و یک زندگی معنادار  و  با ارزشی برای خود ایجاد کرد و به ما کمک می‌کند تا رابطه خود را با مشکلات عوض کنیم و مهارت‌های  زندگی را فرا بگیریم .

روانشناسی اکت ( درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ) چیست ؟

دکتر علی میرصادقی در بخشی از سخنرانی خود در دوره اسطوره‌های زندگی و سازمان در مورد فلسفه‌ی روانشناسی اکت می‌گویید که : ما اعتقاد داریم زندگی قشنگ است، اما درد‌های همیشگی دارد. معتقدیم که دردهایش هیچ وقت تموم نخواهد شد و کسی که می‌خواهد به ساحل آرامش بدون درد برسد در واقع در یک دور باطل گیر کرده است و عاقبتش این است که باید با مواد و مسائل دیگه سعی کند دردهایش را کم کند، چون درد زندگی کم نمی‌شود. اساسا اکت از همون ابتدا از ما می‌خواهد که بپذیریم زندگی دردمندی را شروع کرده‌ایم. زندگی که در اتاق جراحی شروع شده است. اولین ماده‌ای که به وضوح دیدیم خون بوده، با جیق زندگیمان آغاز شد، با فریاد عزیزترین فرد زندگیمان. از شما اینگونه پذیرایی می‌شود که وارد یک اتاقی بشید برای اولین بار که همه چاقو و تیغ جراحی دستشون هست و قراره  شما رو از اون هتل پنج ستاره که توی آن زندگی کرده‌اید، خارج کنند. ما در آن دوره زندگیمان را با درد شروع کردیم  و تا امروز هم ادامه دارد. درد‌ها هیچ وقت پایانی ندارند، فقط شکلشان عوض می‌شود. درد درس خوندن ، دنبال کار گشتن ، دغدغه‌های مالی ، پیدا کردن همسر ، مشکلات داخل رابطه. اکت از تو می‌خواهد تمام درد‌ها و سوگواری‌های زندگی‌ات را بپذیری و هیچ وقت نخواهی دردها را به اتمام برسانی شما می‌توانید فقط کم یا زیادش بکنید یا تغییرشان بدهید. شما وقتی رشد می‌کنید که درد‌هایتان تغییر بکند. به همین دلیل وقتى کوچکترین اثرى از این تجربه درونى ناخوشایند مى‌بینند، به هر روشى سعی مى‌کنید آن را بر طرف کنید.  هدف ACT ( درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ) ایجاد یک زندگى است که فرد درد و رنج ناگزیر موجود در آن را مى‌پذیرد.

همچنین بخوانید

همه‌ی ما در راه رسیدن به اهدافمان با موانع بسیار زیاد و حتی شکست‌های پیاپی مواجه شده‌ایم. اما چه عاملی سبب می‌شود افراد موفق بعد از هر زمین خوردن ، هر لحظه بیشتر اوج بگیرند و برخی دیگر به راحتی کنار زده می‌شوند؟

موفقیت در زندگی

درمان مبتنى بر تعهد و پذیرش که با عنوان ACT ( اَکت ) شناخته مى‌شود نوعى رفتار درمانى مبتنى بر توجه آگاهى است. توجه آگاهى یعنى اینکه هوشیارانه و با علاقه و پذیرش ، آگاهى خودمان را به تجربه‌اى که درحال حاضر مى‌گذرانیم معطوف کنیم. مثلاً در لحظه اکنون زندگى کنیم و به جاى غرق شدن در افکار ، کاملاً درگیر آنچه انجام مى‌دهیم شویم.

عدم جلوگیری از احساس در درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( روانشناسی اَکت )

روانشناسى ACT بر این مسئله تأکید دارد که نباید جلوى احساسات را بگیرید و باید به احساسات اجازه دهیم تا همانطور که هستند باشند و به جاى کنترل کردنشان ، اجازه بدهید تا بیایند و بروند. وقتى تجربه‌هاى درونى خود را با پذیرش نظاره مى‌کنیم، حتى خاطرات ، احساسات ، افکار و حس‌هاى بدنى دردناک نیز به نظر کمتر تهدید کننده و تحمل ناپذیر به نظر مى‌رسند.
درمان مبتنى بر تعهد و پذیرش ( ACT ) بر طیف گسترده‌اى از وضعیت‌هاى بالینى مثل افسردگى ، اختلال وسواس فکرى عملى ، استرس محیط شغلى ، اضطراب ، اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD ) ، کم اشتهایی روانى اثر گذار مى‌باشد.

همچنین بخوانید

آیا انسان‌های موفق لزوما افرادی هستند که از سطح دانش بسیار بالایی برخوردارند؟ یا مهارت‌های منحصر به فرد و استعدادهای شگرفی دارند؟ اگر شما فاقد انگیزه باشید پس از مدتی خسته شده و با بهانه‌های مختلف کارتان را رها خواهید کرد. 

چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

درمان مبتنى بر پذیرش و تعهد ( ACT ) طرفدار پذیرش نسبت به تجربه‌هاى درونى است، زیرا اجتناب از تجربیات دردناک منجر به رنج مى‌شود. ACT به دنبال نوع متفاوتى از فکر کردن وارزیابى کردن است که در زمان حال قرار دارد و بر خود آگاهى متمرکز است. آگاهى کمک می‌کند توانایى نگاه غیرقضاوتی داشته باشیم و در لحظه حال بمانیم. روش ACT به ما کمک نمى‌کند تا از باتلاقى که در آن گیر افتاده‌اید رها شوید ، بلکه به ما مى‌آموزد که چگونه با این باتلاق کنار بیاییم ، رنج‌هاى خود را التیام ببخشیم و در جهت رسیدن به یک زندگى انسانى ، معنادار و ارزشمند ، با قدرت و نفوذ بیشترى پیش برویم.

ذهن آگاهی با روانشناسی اکت چیست ؟

ذهن آگاهی با روانشناسی اکت ( درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش )

در روانشناسی اکت چهار مهارت وجود دارد : جداسازی ، ایجاد فضا ، ارتباط و مشاهده خود ، که این چهار مهارت در واقع همان مهارت‌های ذهن آگاهی می‌نامیم.  ذهن آگاهی مرحله‌ای از هوشیاری، آگاهی و تمرکز است ، مرحله‌ای که مزایای روانی و فیزیکی زیادی برای ما دارا است. ذهن آگاهی سالهای زیادی است که در مشرق زمین شناخته شده است. اکت بر پایه تحقیقات علمی بنا شده است و این چهار مهارت را با سرعتی مطلوب و تاثیرگذاری شگرف به ما یاد می‌دهد. با ایجاد مهارت‌های ذهن آگاهی قدرت پذیرش فرد افزایش می‌یابد که این امر موجب می‌شود تا با وجود دردها ، احساسات و افکار منفی ، فرد بتواند در راستای زندگی معنا‌دار و با ارزش خودش تلاش کند. در ذهن آگاهی با روانشناسی اکت می‌توان آموخت که با وجود افکار بد هم می‌توانیم زندگی خوبی را برای خودمون بسازیم.

همچنین بخوانید

روانشناسی اکت با نگاه واقع‌بینانه به ما یادآوری می‌کند که در زندگی نمی‌توان برای همیشه از شر احساسات و افکار منفی خلاص شد بلکه باید آموخت که چطور می‌توان رابطه خود را با درد و رنج های زندگی تغییر داد. روانشناسی اکت رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد است که هدف آن ساخت یک زندگی غنی و پر معناست.

ذهن آگاهی با روانشناسی اکت و یوگا

نتیجه گیرى درباره روانشناسی اکت :

درمان ACT با هدف خلاصى از احساسات بد یا حل و فصل یک آسیب قدیمى انجام نمى‌شود، بلکه هدف آن ساختن یک زندگى معنادار و کامل است.

پژوهش‌هـا نشان داده اند که ACT باعث افزایش اثر بخشى درمانگر و کاهش فرسودگى او مى‌شود.

در انتها پیشنهاد میکنیم که در همایش اکسیژن علی میرصادقی شرکت کنید. این با متد روانشناسی اکت به شما کمک می کند که ذهن آگاهی و تمرکز خود را افزایش دهید و بسیاری از مشکلات به ظاهر حل نشدنی زندگی خود را حل کنید.

همایش اکسیژن

* درباره همایش اکسیژن بیشتر بدانید *

  • نویسنده : مهرنوش کاشفی | کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی
    • امتیاز :
    • 3
    • 1
  • تعداد مشاهده : 4442 بار
  • مشاهده نظرات کاربران
  • تاریخ انتشار : 1398/02/23
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالبی متفاوت در اینستاگرام علی میرصادقی

instagram.com/ali_mirsadeghi

381k

کسب اطلاعات تلفنی درباره دوره ها

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.