۷ راهکار مهم در کسب دستاورد برای رسیدن به موفقیت

موفقیت و دستاورد

موفقیت (نقطه مقابل شکست) دستیابی و تحقق یک هدف است. موفق بودن به معنای دستیابی به چشم اندازهای مطلوب و اهداف برنامه ریزی شده میباشد. علاوه بر این، موفقیت می‌تواند دستیابی به یک موقعیت اجتماعی خاص باشد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با ۷ راهکار برای کسب دستاورد و همچنین تفاوت‌های میان موفقیت و دستاورد آشنا شوید:

موفقیت چیست؟

یکی از مهمترین گامهای اساسی برای دستیابی به موفقیت در زندگی، دانستن معنای موفقیت برای زندگی شخصی خود است. معنای واقعی موفقیت فراتر از تعاریف رایج در مورد موفقیت، مانند داشتن پول زیاد، ثروتمند بودن و کسب مدارک است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره خودشکوفایی کلیک کنید

کاملاً برعکس: مفهوم واقعی موفقیت در زندگی را نمی‌توان با عوامل ذکر شده در بالا اندازه گرفت. رسانه‌ها و جامعه این برداشت را در زندگی القا می‌کنند که اغلب نتیجه بگیریم که داشتن یک زندگی موفق به معنای داشتن ثروت فوق العاده و چیزهای ملموس زیاد در زندگی است. اما معنای موفقیت این است که یک زندگی شاد داشته باشید و دنیا را به مکانی بهتر برای همه تبدیل کنید.
در سراسر کره زمین، جوانان دیدگاه‌های مختلفی در مورد موفقیت و چگونگی دستیابی به آن دارند. برای سارا دانش آموز کلاس هشتم، موفقیت به معنای پیشرفت تحصیلی و پایان یافتن کلاس‌های خود است. از نظر یوسف موفقیت به معنای فارغ التحصیلی از دبیرستان و تحصیل در دانشگاه است. شارلوت معتقد است موفقیت یک کار ثابت و درآمد پایدار است تا بتواند مخارج خانواده خود را تأمین کند. موفقیت می‌تواند برای افراد مختلف معنای زیادی داشته باشد. برای برخی از آنها ازدواج با یک فرد مناسب، داشتن بچه‌های زیبا، بدست آوردن ثروت یا محبوبیت است. برای دیگران به معنای شناخته شدن و قدردانی از استعدادهایشان است، خواه در زمینه موسیقی، هنر، ورزش یا زمینه دیگر باشد.

زنان جوان اغلب موفقیت را در روابط و احساس امنیت دنبال می‌کنند، در حالی که مردان جوان اغلب به دنبال موفقیت از طریق اهمیت و شناخت یا تأیید دیگران هستند.
اگر با خود صادق باشیم، ممکن است یکی از این دیدگاه‌های مشترک درباره موفقیت را داشته باشیم. صرف نظر از نحوه تعریف آن، جوانان بیشتر وقت، توجه، انرژی و تلاش خود را صرف پیگیری موفقیت می‌کنند.
یکی از بزرگترین چالشهایی که با آن روبرو هستیم، درک نادرست از موفقیت واقعی است. موفقیت در زندگی ما به بت تبدیل می‌شود که جایگزین تقدیر خداوند می‌شود. تلاش برای موفقیت، دوستان را به رقبا تبدیل می‌کند و می‌تواند ما را مستعد فساد، تقلب، دیکتاتوری یا ناامیدی کند.

موفقیت چیست

آیا دستاورد همان موفقیت است؟

موفقیت و دستاورد دو واژه‌ای هستند که در معنا به طور یکسان ظاهر می‌شوند، اما در معنای دقیق تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد. کلمه "دستاورد" در ارتباط با تحقق اهداف فرد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینستاگرام علی میرصادقی

از طرف دیگر کلمه "موفقیت" به معنای برآورده کردن شرایط خاص ضروری برای رسیدن به هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به عبارت دیگر می توان گفت که موفقیت منجر به دستاورد می‌شود. همچنین می‌توان گفت که دستاورد از طریق موفقیت‌ها بدست می آید. شما با رسیدن به موفقیت در تمام طول مسیر زندگی به هدفی می‌رسید. شما وقتی به موفقیتی دست پیدا نکنید به هدفی نیز دست پیدا نمی‌کنید. بنابر این گفته می‌شود که موفقیت و دستاورد با هم مرتبط هستند. موفقیت باعث خوشبختی می‌شود در حالیکه دستاورد باعث افتخار است.
اگر کشوری عنوان قهرمانی فوتبال را در مسابقات قهرمانی جهان به دست آورد این کشور به خاطر دستاوردی که به آن دست پیدا کرده است احساس افتخار می‌کند در صورتیکه  پیروزی در هر مسابقه‌ای با توجه به موفقیت آن‌ها توضیح داده می‌شود. این تفاوت اساسی بین دو کلمه موفقیت و دستاورد است.

تفاوت موفقیت و دستاورد

برای برخی از افراد، موفقیت معنای دو پهلویی دارد. بسیاری از افرادی که به موفقیت بزرگ دست پیدا می‌کنند همیشه آن را احساس نمی‌کنند. به عنوان مثال برخی از افرادی که به شهرت دست پیدا می‌کنند در مورد احساس تنهایی که همیشه با آنان است صحبت می‌کنند. به همین دلیل موفقیت و دستاورد یکی نیستند، با این حال اغلب ما یکی را با دیگری اشتباه می‌کنیم.
دستاورد چیزی است که شما را به هدف می‌رساند. این یک امر ملموس، واضح و قابل اندازه گیری است. در مقابل موفقیت احساسی از وجود چیزی است. ما معمولا می‌گوییم "او احساس موفقیت می‌کند. او فردی موفق است." با استفاده از فعل بودن به وضعیتی که شخص در آن قرار دارد اشاره می‌کنیم.
دستاورد زمانی حاصل می‌شود که آنچه را که می‌خواهید دنبال کنید، به آن دست پیدا کنید. موفقیت زمانی حاصل می شود که شما در پیگیری اینکه چرا آن را می‌خواهید با خود شفاف و بی‌پرده باشید. انگیزه اولی (دستاورد) قابل محسوس است. در حالیکه دومی (موفقیت) چیزی عمیق‌تر است، که ما توانایی بیان احساسات آن را نداریم.

۷ گام مهم در کسب دستاورد

1. اهداف خود را بنویسید.

هدف خود را از قوه تخیل خود خارج کرده و بر روی یک تکه کاغذ بنویسید. خواهید دید که این موضوع به شرح هدف شما تبدیل می‌شود. روند نوشتن هدف شما، ناخودآگاه‌تان را مجبور می‌کند تعهدی را که در جهت هدف خود قائل شده‌اید بپذیرید.
پیشنهاد شده است که شما باید هدف خود را نه فقط یک بار، بلکه هر روز یک بار برای حفظ تمرکز خود در طول روز بنویسید.

2.  برای هدف خود مهلت تعیین کنید.

یک تاریخ تعیین کنید که تا موعد آن بتوانید هدف خود را کامل کنید.
اگر هدف شما یک چالش بزرگ و پیچیده است، آن را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید و برای هر مرحله جداگانه مهلت تعیین کنید. این تاریخ‌های مهم را در دفتر خاطرات یا در قسمت برنامه ریزی رایانه خود یادداشت کنید.

3. روی طرز فکرتان کار کنید.

و پیش از اینکه به اولین هدف خود برسید، می‌توانید بر روی طرز فکر خود کار کنید. یک رویکرد مثبت مانند "دیدن نیمه پر لیوان" را برای تمام جنبه‌های زندگی خود از جمله افکار خود ایجاد کنید.
کتاب‌های الهام‌بخش بخوانید، با افراد با انگیزه‌تری معاشرت کنید و به توانایی‌های خودتان ایمان داشته باشید. در هر فرصتی به نگرش خود عمل کنید. این باید یک فرآیند ماندگار در زندگی شما باشد.

راهکارهای کسب دستاورد

4. مهارت‌های خود را توسعه دهید.

یک هدف جدید جهت یادگیری یک مهارت جدید ایجاب کنید یا به نوعی رشد شخصی داشته باشید. بر روی این موضوع کار کنید و بفهمید که به چه دانش جدیدی نیاز خواهید داشت یا اینکه چه مهارت‌های جدیدی را باید توسعه دهید. بهترین منبع برای رسیدن به این دانش را بیابید و بر روی توسعه خواسته‌های مورد نیاز خود هوشمندانه سرمایه گذاری کنید.

5. قدم اول را بردارید.

مهم این است که تعلل نکنید. لحظه‌ای که نیاز به اقدام واقعی است اغلب زمانی است که بسیاری از اهداف در کنار هم قرار می‌گیرند. نیازی نیست صبر کنید تا همه چیز درست شود. همین حالا شروع کنید و تغییراتی که لازم می‌بینید انجام دهید.
اگر منتظر لحظه‌ای باشید که همه چیز در یک راستای کامل قرار دارد، هرگز کار را شروع نخواهید کرد. این قدم اول همیشه سخت‌ترین مرحله است. هنگامی که شروع کردید مرحله بعدی کمی آسان‌تر خواهد شد و مرحله بعد دوباره آسان‌تر می شود. سعی کنید اولین قدم خود را با تعهد شروع کنید این شما را تشویق می‌کند تا هرچه سریعتر آن را انجام دهید.

6. تا پایان کار ادامه دهید.

بسیار بعید است که مسیر رسیدن به هدف نهایی شما مستقیم و ساده باشد. وقتی با اولین یا مانع روبرو شدید تسلیم نشوید.
همیشه روی نتیجه نهایی تمرکز داشته باشید، هیجان و اشتیاق خود را حفظ کنید و به سمت جلو حرکت کنید. هر مشکلی را که رفع می‌کنید آن را فرصتی برای یادگیری و رشد بدانید.
متعهد شوید هر روز حداقل یک کار انجام دهید که شما را کمی به سمت دستاورد نزدیک کند. این پیشرفت رو به جلو را متوقف نکنید تا به نتیجه نهایی خود برسید.

آیا از میزان شکوفایی خود اطلاع دارید؟ پیشنهاد میشود تست بهزیستی روانشناختی ریف را همین الان انجام دهید.

تست سرمایه روانشناختی ریف

 7. به خودتان پاداش دهید.

هنگامی که هدف خود را در راه رسیدن به دستاورد به پایان رساندید، موقع پاداش دادن به این دستاورد مهم است. به دستاورد خود نگاه کنید و از رضایت حاصل از رسیدن به این دستاورد لذت ببرید. این امر باعث می‌شود که ضمیر ناخودآگاه تمرکز خود را روی فعالیت هایی بگذارد که نتایج موفقی را ایجاد می‌کنند.
هنگامی که از پاداش خود لذت بردید، هدف بعدی خود را تعیین کنید و آن را بزرگتر و چالش برانگیزتر از هدف قبلی خود قرار دهید.
همه ما می‌توانیم اهدافی داشته باشیم، اما برای اینکه "عالی عمل کنیم" باید فردی متمرکز باشیم. شما باید هر بار مهارت‌های اساسی مربوط به دستاورد خود را بشناسید، درک کنید و آن را دنبال کنید.

۵ ویژگی شاخص افراد موفق

شور و اشتیاق

اگر می‌خواهید به اهداف خود برسید، کمک می‌کند تا به چیزهای زیادی که مشغول انجام دادن آن هستید توجه کنید. اشتیاق می‌تواند انرژی دهنده باشد و می‌تواند در سپری کردن لحظات سخت به شما کمک کند. اما اشتیاق ساختگی نیست. شما باید واقعاً احساس کنید کاری که انجام می‌دهید ضروری و یا بسیار معنادار است.

تعیین هدف و چشم انداز

افراد موفق به طور مداوم در زندگی خود به دنبال وضوح هستند. آنها می‌دانند که چه می‌خواهند و آرزوی خود را دنبال می‌کنند. آرزوها و باورهای مبهم منجر به نتایج مبهمی می‌شود. این چشم انداز است که به آنها قدرت ماندن را می‌دهد تا به اهداف خود پایبند باشند و به آرزوهای خود برسند.

نگرش و پشتکار مثبت

افراد موفق خوش بینی واقع بینانه‌ای دارند. واقع بین هستند زیرا آنها اقدام می‌کنند و خوش بین هستند زیرا مهم نیست که چه نتیجه‌ای بگیرند، آنها معتقدند موفقیت آنها اجتناب ناپذیر است. آنها معتقدند که مانند کودکی که راه رفتن را یاد می‌گیرد، ابتدا باید اقدامی انجام دهند و سپس عمل را با توجه به بازخوردی که می‌گیرند اصلاح کنند. این نگرش مثبت به آنها این امکان را می‌دهد که وقتی اوضاع به روال آن‌ها پیش نمی رود، از خود استقامت و مقاومت نشان دهند.

عزت نفس بالا

افراد موفق بر این باورند که شایستگی موفقیت را دارند و می‌دانند که می‌توانند هر کاری که می‌خواهند انجام دهند. آن‌ها همچنین بر علایم هشدار عزت نفس پایین نظارت می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که همیشه  تصویر مثبت از خود را حفظ می‌کنند. آن‌ها درک می‌کنند که عزت نفس یک حالت ذهنی است و انتخاب داشتن عزت نفس بالا بسیار مفیدتر از آن است که عزت‌نفس پایین داشته باشند.

 اعتماد به نفس

این همان چیزی است که به افراد موفق در عمل کمک می‌کند. اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید و به نوبه خود اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. یک راه عالی برای اعتماد به نفس، یادآوری موفقیت‌های گذشته و غلبه بر ترس از شکست در آینده است. نشانه‌های اعتماد به نفس عبارتند از: کمک به توانمندسازی دیگران، انتقاد نکردن از خود و درک اینکه اولین باری که کاری را انجام می‌دهید همیشه سخت‌ترین است و در زمان‌های بعدی راحت‌تر می‌شود. موفقیت ترکیبی از اعتماد به نفس و احساس شایستگی است.

در همین زمینه دوره شکوفایی به همراه ۱۰ جلسه مشاوره به شما بسیار کمک خواهد کرد:

دوره ۸۰ ساعته شکوفایی
دوره هشتاد ساعته غیرحضوری در ۸ ترم | شکوفایی
این دوره مبتنی بر روانشناسی مثبت‌نگر و بر اساس آموزه‌های رئیس سابق انجمن روانشناسی آمریکا و پدر روانشناسی مثبت‌نگر (دکتر مارتین سلیگمن) می‌باشد و اکثر درس‌های آن توسط پژوهش‌های فرا تحلیل و دانشگاهی به اثبات رسیده است.

در صورتی که امکان شرکت در دوره را ندارید کتاب زیر را بخوانید :

هر دانش آموزی میتواند موفق شود
کتاب هر دانش آموزی میتواند موفق شود
اگر به واقع شما در پی دستاوردهای شگرفی هستید و می‌خواهید دانش آموزان مسئولیت‌پذیر باشند و بخواهند که یاد بگیرند باید به ایده‌ها و نظرات دکتر ویلیام گلسر که در کتاب هر دانش آموزی میتواند موفق شود مطرح شده است فرصت بدهیم تا خودش را در عمل نشان دهد.
  • نویسنده : اکرم افروخته | مترجم زبان انگلیسی
    • امتیاز :
    • 8
    • 0
  • تعداد مشاهده : 14568 بار
  • مشاهده نظرات کاربران
  • تاریخ انتشار : 1400/02/19
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.