4 ویژگی رهبری کاریزماتیک در سازمان‌ها

ویژگی های رهبر کاریزماتیک در سازمان

سبک رهبری کاریزماتیک متکی به جذابیت و متقاعد کنندگی رهبران می‌باشد. رهبران کاریزماتیک توسط اعتقادات و تعهد به خود به سمت هدفشان هدایت می‌شوند. رهبران کاریزماتیک نیز گاهی رهبران تحول‌آفرین نامیده می‌شوند، زیرا شباهت‌های زیادی با رهبران تحول آفرین دارند. تفاوت اصلی آن‌ها بر روی تمرکز و مخاطب است. دوره رهبری را جهت فراگیری مفهوم رهبری و لیدرشیپ پیشنهاد می‌کنیم.

رهبران کاریزماتیک اغلب تلاش می‌کنند که وضعیت موجود را بهتر کنند در حالی که رهبران تحول آفرین بر تبدیل سازمان‌ها به چشم ‌انداز رهبر تمرکز دارند. تعریف رهبری کاریزماتیک چیزی که رهبران کاریزماتیک را متمایز می‌کند این است که آن‌ها اساسا ً ارتباط ماهرانه‌ای برقرار می‌کنند. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های رهبری کاریزماتیک اشاره میکنیم.

تعریف رهبری کاریزماتیک :

افرادی که نه تنها به طور شفاهی و فصیح سخن می‌گویند، بلکه قادر به برقراری ارتباط در سطحی عمیق و احساسی هستند. رهبری کاریزماتیک ، اساسا روش ایجاد رفتارهای خاص در دیگران از طریق ارتباط روشن، ترغیب و نیرو بخشی به دیگران است.
مارتین لوتر کینگ، یک رهبر کاریزماتیک است که از سخنرانی قدرتمند، شخصیت جذاب‌اش و تعهد تزلزل‌ناپذیر برای تغییر مثبت زندگی میلیون‌ها انسان استفاده می‌کرد.

در همین راستا دوره رهبری و لیدرشیپ (اسطوره‌های زندگی و سازمان) را به شما پیشنهاد می‌نماییم.
ویدیو زیر را ببینید:

این امر با ایجاد اشتیاق در دیگران برای رسیدن به یک هدف یا چشم انداز اعلام شده محقق می‌شود. در اصل، سبک رهبری کاریزماتیک اساس خود را به شکل قهرمانی دارد. این سبک رهبری تقریباً منشأ باطنی دارد. رهبران کاریزماتیک به صورت کلامی فصیح صحبت می‌‌کنند و این توانایی را دارند که با افراد در سطح عمیق و احساسی ارتباط برقرار کنند. یکی از مزایای رهبری کاریزماتیک، توانایی این افراد برای بیان یک دیدگاه فریبنده یا مسحور کننده است. آن‌ها توانایی ایجاد احساسات قوی در پیروان خود را دارند. علاوه بر این، رهبران کاریزماتیک توانایی متمایزی در کالبد شکافی و رمزگشایی از هر گونه ناکارآمدی در یک سازمان دارند. این سبک رهبری اغلب ناشی از تفکر انتقادی، گردآوری حقایق و یافتن راه هایی برای حل انواع مختلف مشکلات است.

اینستاگرام علی میرصادقی

رهبران کاریزماتیک اغلب در مواقع بحران شناسایی می‌شوند و علاقه خاصی به تخصص در زمینه‌های خود نشان می‌دهند. آن‌ها اغلب افرادی با چشم‌انداز روشن در زمینه تجارت و سیاست و توانایی تعامل با مخاطبان بزرگ هستند. تعریف رهبری کاریزماتیک در صورتیکه بر روی شخص رهبر تمرکز نکند ناقص است. بیش از دیگر سبک‌‌های محبوب رهبری، رهبری کاریزماتیک به شخصیت و اعمال رهبر و نه فرآیند و ساختار بستگی دارد.

رهبران کاریزماتیک و اهداف آن‌ها

کاربردهایی از رهبری کاریزماتیک :

مثال‌هایی از رهبری کاریزماتیک رهبران کاریزماتیک از اقشار مختلف جامعه هستند. علاوه بر تجارت، این سبک رهبری را می‌توان در نهادهای مذهبی و جنبش های سیاسی و اجتماعی یافت.

نمونه‌های مذهبی رهبری کاریزماتیک :

مارتین لوتر کینگ دکتر کینگ در سال 1929 به دنیا آمد و مانند پدر خود به عنوان یک کشیش قدم در راه مذهب گذاشت. درپی بازداشت رزا پارکس، زن سیاهپوستی که با بلند نشدن از روی صندلی یک اتوبوس عمومی برای یک سفیدپوست زندانی شد، کینگ جوان رهبری جنبش تحریم سیاهپوستان را بر عهده گرفت و به عنوان یک فعال مبارزه با تبعیض نژادی در سرتاسر ایالات متحده آمریکا شهرت یافت. سخنرانی های قدرتمند دکتر کینگ و اعتقاد او به اعتراض مسالمت آمیز انرژی مضاعفی را در جنبش حقوق مدنی وارد کرد. در ژانویه 1957، او و چند نفر دیگر کنفرانس رهبری مسیحیان جنوبی را تأسیس کردند. در سال 1960، دکتر کینگ به دلیل دستگیری در یک تحصن پیش از ظهر که مورد توجه جان اف کندی، کاندیدای ریاست جمهوری قرار گرفت، بدنام شد. او به زودی آزاد شد و محبوبیت‌اش در مبارزه با حقوق مدنی دو چندان شد. رهبری کاریزماتیک چیست؟

مارتین لوتر رهبر کاریزماتیک

دکتر کینگ بیشتر به خاطر راهپیمایی 28 اوت 1963 در واشنگتن معروف است که بیش از 200000 نفر را به خود جلب کرد. او در این گردهمایی بزرگ طرفداران تساوی حقوق سیاهان که در برابر بنای یادبود آبراهام لینکن در واشنگتن دی سی برگزار شد، معروفترین سخنرانی خود را به نام "رویایی دارم" انجام داد. سال بعد قانون حقوق مدنی تصویب شد. مادر ترزا مادر ترزا در مقدونیه ( که در حال حاضر یوگسلاوی است ) در سال 1910 زاده شد و به عنوان یک راهبه کاتولیکی رومی شناخته شد که به خاطر ارتباطش با فقرا شهرت داشت. مادر ترزا در سن ۱۸ سالگی به خواهران لورتو پیوست و در سال ۱۹۲۹ به هند نقل ‌مکان کرد. وی به عنوان یک تازه کار به کلکته اعزام شد و در مدرسه دخترانه سنت مری تدریس کرد. در سال ۱۹۴۶ مادر ترزا تدریس را رها کرد تا آنچه را که خود می‌خواند دنبال کند و سازمان تبلیغ خیریه را تاسیس کند و در محله‌های فقیرنشین کلکته زندگی نماید. در دهه ۱۹۵۰ و دهه ۶۰ ، او یک کلونی جذامی، یک پرورشگاه، یک درمانگاه خانوادگی و یک رشته از کلینیک‌ های سیار را ایجاد کرد. در سال ۱۹۷۱، او به نیویورک سفر کرد تا اولین خانه خیریه مستقر در آمریکا را افتتاح کند.

کارگاه رهبری

در سال ۱۹۸۵، او در چهلمین سالگرد تاسیس مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد. تا زمان مرگش، سازمان تبلیغ خیریه بیش از ۴۰۰۰ خواهر با ۶۱۰ بنیاد در ۱۲۳ کشور داشت. شخصیت الهام بخش، متدین و ارادت او به یک ایده منحصر به فرد او را به عنوان نمونه ی خوبی از یک رهبر کاریزماتیک توصیف می‌کند. پاپ ژان‌ پل دوم در ۱۹۲۰ پاپ ژان ‌پل دوم در لهستان به دنیا آمد. تحت اشغال نازی، او مطالعات مذهبی خود را در یک مدرسه مذهبی مخفی در سال ۱۹۳۸ آغاز کرد و در ۱۹۴۶ به مقام کشیش کاتولیک منصوب شد. پاپ ژان پل دوم در سال ۱۹۵۸ به مقام اسقفی رسید. جان پل برای کارهای خود در کلیسا بسیار مورد توجه بود، در سال 1967 به عنوان یک کاردینال شناخته شد. در سال 1978، وی به عنوان پاپ انتخاب شد، نقشی که تا زمان مرگش در سال 2005 ایفا می کرد. پاپ ژان پل دوم در بررسی نقش کلیسای کاتولیک روم در دنیای مدرن به بیش از 100 کشور جهان سفر کرد و از مدافعان حقوق بشر بود. رهبری کاریزماتیک چیست؟

نمونه‌های سیاسی رهبری کاریزماتیک :

رونالد ریگان رونالد سن ریگان در سال ۱۹۴۵ متولد شد . او پس از امضای یک قرارداد هفت ساله با برادران وارنر به عنوان بازیگر شهرت یافت. در طول جنگ جهانی دوم، او فیلم‌های آموزشی برای ارتش ساخت. ا گرچه او به عنوان رئیس صنف بازیگران نمایش، اتحادیه کارگری فعالیت می کرد، اما دیدگاه‌های سیاسی ریگان در دهه 1950 از لیبرال به محافظه‌کاران تغییر کرد. وی از سال 1968 برای ریاست جمهوری نامزد شد و در سال 1980 پیروز شد. رئیس جمهور ریگان توانست دید سیاسی خود را به روشهایی بیان کند که مورد توجه پیروانش باشد. ریگان به همراه تدی روزولت و جان اف کندی به عنوان یکی از کاریزماتیک ترین روسای جمهور آمریکا در قرن بیستم شناخته می‌شوند. سر وینستون چرچیل سر وینستون چرچیل در سال ۱۸۷۴ متولد شد. اگرچه او به عنوان نخست‌وزیر انگلستان در طول جنگ جهانی دوم شناخته می‌شود، مهارت‌های ارتباطی خود را به عنوان خبرنگار جنگ در جنگ جهانی ارتقا داده و قوانینی را برای پارلمان به عنوان یک عضو تدوین کرده‌است.

چرچیل رهبر کاریزماتیک

نمونه‌های تجاری رهبری کاریزماتیک :

لی یاکوکا لیدو آنتونی یاکوکا در اواخر دهه 1970 برای نجات شرکت خودروساز از ورشکستگی قریب الوقوع به کرایسلر آورده شد. او در نهایت کنگره را مجاب کرد که وام هنگفتی به کرایسلر بدهد، به طوریکه همگان مشاهده کردند که یک رهبر کاریزماتیک چگونه جادو می‌کند. یاکوکا، یک مدیر اجرایی خودرو با مدرک لیسانس مهندسی صنایع بود و از جذبه طبیعی برخوردار نبود، اما او این استعداد (رهبری کاریزماتیک) را توسعه داد. یک مثال به یاد ماندنی از سبک کاریزمای او شعار معروفش است: " اگر می‌توانید یک اتومبیل بهتر پیدا کنید، همون را بخرید! لی یاکوکا می گوید:" انگیزه همه چیز است. شما می‌توانید کار دو نفر را انجام دهید، اما نمی‌توانید دو نفر باشید پس به دیگران انگیزه دهید تا آنها هم به دیگران انگیزه دهند." جک ولش جان فرانسیس ولش در سال 1935 در پی بادی، ماساچوست متولد شد. او با ورزش بزرگ شد و از درسهایی که در طول زندگی به عنوان یک ورزشکار آموخت استفاده کرد. پس از دانشگاه ، ولش در سال 1960 به عنوان مهندس شیمی به کار در جنرال الکتریک پرداخت. وی با ارتقا رتبه به عنوان جوانترین مدیر عامل در تاریخ جنرال الکتریک در سال 1981 تبدیل شد. به عنوان مدیرعامل، ولش تلاش خود را برای ایجاد روابط مثبت با کارمندان و مشتریان جنرال الکتریک انجام داد. او به طور غیررسمی با کارگران صحبت کرد و به آنها این احساس را داد که در هر لحظه ممکن است یادداشت یا قرار ملاقاتی از سمت او دریافت کنند. گرچه ولش برای کاهش هزینه ها در اخراج کارکنان خود که ضعیف به نظر می رسیدند دریغ نکرد ، اما سبک رهبری او حس ارزش و غرور را در شرکت ایجاد کرد.

ویژگی های رهبران کاریزماتیک

ویژگی‌های رهبر کاریزماتیک :

حساسیت به محیط پیرامون و نیازهای کارکنان یا پیروانشان

فن بیان و بینش

تمایل به پذیرش ریسک‌های شخصی

مهارت در استفاده از رفتارهای غیر متعارف

مزیت‌ها و زیان‌های رهبری کاریزماتیک :

این سبک رهبری (کاریزماتیک) فواید زیادی دارد. رهبران کاریزماتیک اغلب یک کاتالیزور برای تغییرات اجتماعی هستند. با این حال، آن‌ها برای سازمان‌هایی که وابسته به ساختارهای خشک و انعطاف ناپذیر مناسب نیستند.

مزایای رهبری کاریزماتیک :

رهبران کاریزماتیک افراد را به همکاری برای یک هدف مشترک تشویق می‌کنند و الهام بخش آنان هستند.

سازمان های این افراد متعهد به انجام یک مأموریت اصلی هستند.

مدیریت در تلاش برای موفقیت در ماموریت خود، یادگیری از اشتباهات را در اولویت خود قرار می‌دهد.

شرکت‌های تحت هدایت کاریزماتیک تمایل به انسجام دارند زیرا کارکنان آنها هدف مشخصی دارند.

معایب رهبری کاریزماتیک :

سازمان‌هایی که به رهبران کاریزماتیک وابسته هستند در صورت بازنشستگی، ترک سازمان یا مرگ ناگهانی ممکن است آسیب ببینند.

رهبران کاریزماتیک گاهی نسبت به زیردستان یا رای دهندگان خود بی‌توجه می‌شوند.

این رهبران ممکن است از اشتباهات خود عبرت نگیرند، و آنها را تشدید کنند.

رهبران کاریزماتیک ممکن است با باور به اینکه از قانون فراتر هستند، مرتکب تخلفات مالی یا اخلاقی می‌شوند.

نتیجه گیری:

دنیا به رهبران کاریزماتیک نیاز دارد زیرا آن‌ها برای کیفیت زندگی و دنیایی بهتر می‌جنگند. رهبران کاریزماتیک شهامت ایستادگی بر روی اعتقادات خود را دارند. آن‌ها حاضرند با افرادی که دیدگاهی متفاوت از جامعه یا سازمان دارند، روبرو شوند. رهبران کاریزماتیک تمایل دارند شکاف بین آنچه که یک سازمان به کارکنان و آنچه کارکنان از سازمان نیاز دارند را مشاهده کنند. آن‌ها تصاویری ایجاد می‌کنند که حامیان آن‌ها به راحتی می‌توانند ببینند و در عوض حامیان انگیزه دارند تا در یک هدف مشترک سهیم شوند.

دوره رهبری
اسطوره‌های زندگی و سازمان برای همه‌ی انسان‌هایی که به رشد تمایل دارند، می‌خواهند فلسفه‌ی زندگی را درک کنند، می‌خواهند تاثیرگذارتر از قبل باشند، از زندگیشان رضایت بیشتری داشته باشند، روابط بهتری با دیگران داشته باشند و کسانی که دوست دارند کشف کنند برای چه کاری به دنیا آمده‌‌اند، مناسب است.
  • نویسنده : اکرم افروخته | مترجم زبان انگلیسی
    • امتیاز :
    • 2
    • 0
  • تعداد مشاهده : 3484 بار
  • مشاهده نظرات کاربران
  • تاریخ انتشار : 1399/09/25
نظرات کاربران
binam

خیلی عالی بود مثالهایی که زده بودین خیلی کاربردی بودن و مفهوم رهبری کاریزماتیک رو به خوبی بیان کرده بودن

0 0

مدیر سيستم

سلام سپاس از همراهی شما

0 0

نازنین

بنظرم هر مجموعه ای نیاز داره تا رهبر کاریزماتیک آنرا اداره کنه. رهبران کاریزماتیک افراد رو به همکاری برای یک هدف مشترک تشویق می‌کنند و الهام بخش آنان هستند.

0 0

مدیر سيستم

سلام دوست عزیز ممنون از اشتراک نظرتون

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.