17 راه برای تقویت مهارت‌های رهبری خود

رهبری و تقویت مهارتها

ما اغلب می‌شنویم که برخی از افراد از همان ابتدا به عنوان یک رهبر متولد شده‌اند. در حالی که برخی افراد ممکن است تمایلات طبیعی برای رهبری دیگران داشته باشند اما باید این را در نظر داشته باشید رهبری مهارتی است که شما می‌توانید آن را پرورش و توسعه دهید. اگر چه آنچه که یک رهبر بزرگ را تعریف می‌کند، امروزه به سرعت در حال تغییر است.
در زندگی کاری خودم، سعی می‌کنم روی هفده حوزه از توسعه رهبری تمرکز کنم. من اینها را به بهترین تجارب در نقش خود به عنوان یک رهبر و یک مربی تبدیل کرده‌ام. دوره رهبری و لیدرشیپ در درک هرچه عمیق‌تر کسب مهارتهای رهبری کمک کننده است.

رهبران بزرگ توانایی ارتباطی قوی دارند، سازگار و قاطع می‌باشند و متعهد به یادگیری هستند. تقویت مهارت‌های رهبری می‌تواند به شما در حرکت به سمت موقعیت‌های مختلف حتی در حوزه حسابداری و مالی کمک کند.

1. برای تقویت مهارت رهبری به دنبال الگوها باشید.

با ویژگی‌های رهبری که ارزش‌های شرکت را شناسایی می‌کند شروع کنید. رهبران شرکت‌های دیگر را مشاهده کنید تا مهارت‌های رهبری و سبک‌های آن‌ها را ارزیابی نمایید.
به عنوان مثال، آن‌ها چگونه با کارمندان تعامل دارند؟ آیا آنها در تصمیم گیری‌ها دیگران را مشارکت می‌دهند؟ آیا آن‌ها با هدایت بیشتر، راهنمایی خاصی را ارائه می‌دهند؟ یا اینکه آن‌ها یک نوع رهبری عملی‌تر، که به کارکنان اجازه تصمیم‌گیری را می‌دهد در سازمان خود پیاده می‌کنند؟ شناسایی ویژگی‌های مشترک بین مدیران فعلی نیز به شما این امکان را می‌دهد که شکاف‌های احتمالی رهبری را در سازمان خود شناسایی کنید.

همچنین در همین رابطه دوره رهبری و لیدرشیپ (اسطوره‌های زندگی و سازمان) را به شما توصیه می‌نماییم.
ویدئوی زیر را ببینید:

2. از مربیان الهام بگیرید یا خودتان یک مربی باشید.

رهبران بزرگ به تنهایی پرواز نمی‌کنند. حتی با وجود حرفه‌ای شدن، افرادی به عنوان مربی می‌توانند کمک کنند که شما زاویه دیدتان را بدست آورید، نکات ضعف و قدرت‌تان را شناسایی کنید و تمرکز لازم را بر روی موضوعی خاص داشته باشید.

اینستاگرام علی میرصادقی

با این حال نباید انتظار داشته باشید تا یک مربی شما را پیدا کند. شناسایی مربی مناسب و درخواست از او برای کار با شما نیاز به برنامه‌ریزی دارد و احتمالا خارج از حیطه راحتی شما است.
در عین حال هم می‌توانید با تبدیل شدن به یک مربی عالی، درس‌های زیادی بیاموزید و مهارت‌های رهبری خود را تقویت کنید.

3. انعطاف پذیری را در خود پرورش دهید تا مهارت رهبری را تقویت کنید.

مهارت‌های غیر فنی که معمولا به عنوان مهارت‌های انعطاف پذیری از آنان یاد می‌شود، از جمله ارتباطات، وفق پذیری و تصمیم‌گیری برای رهبران موثر است. تمرکز بر توانایی‌های ارتباطی خود، چه کلامی و چه کتبی، به شما کمک می‌کند که دیدگاه خود را بهتر به دیگران منتقل کنید.

کارگاه رهبری

با استفاده از بینش رسانه اجتماعی و سایر پیشرفت‌های تکنولوژی، رهبران خوب نیز باید به طور مداوم تکنیک‌های خود را تغییر دهند. اینکه از روندهای در حال پیدایش سازمان پیش‌تر و جلوتر باشید به شما کمک می‌کند که دیگران شما را به عنوان یک رهبر برجسته ببینند.
همان طور که مهارت‌های انعطاف پذیری برای حرفه‌های حسابداری و مالی دارای اهمیت است، افزایش توانایی‌ها مزیت‌های دیگری به همراه خواهد داشت: به عنوان مثال شما تیم‌تان را هدایت خواهید کرد. بعد از تقویت کار و توسعه حرفه‌ای شما به کسی تبدیل می‌شوید که رفتارش برای دیگران الگو است.

مهارتهای رهبری

4. به طور متداوم یاد بگیرید.

به دنبال فرصت‌های پیشرفت حرفه‌ای مانند سمینارها، کلاس‌های آنلاین و برنامه‌های آموزشی باشید تا مهارت‌های رهبری خود را تصحیح کنید. حتی شکل‌های کوتاه‌تر ادامه تحصیل، مانند وبینارها و پادکست‌ها و همچنین کتاب‌هایی در زمینه تجارت و رهبری می‌توانند اطلاعات ارزشند و دید‌گاه‌هایی خارجی را ارائه دهند که ممکن است قبلا آن‌ها را تجربه نکرده باشید.

5. بازخورد بخواهید.

انتقاد سازنده و گرفتن مشاوره از همکاران، مدیران و مربیان به شما در رشد حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف و ایجاد مهارت‌های رهبری قوی‌تر کمک خواهد کرد. اغلب یک دیدگاه عینی به شما این امکان را می‌دهد که دیدی از خودتان داشته باشید که قبلا نداشته‌اید.
همکاران و مدیران می‌توانند به شما در شناسایی نقاط قوت و ضعف خود کمک کرده و شما را تشویق کنند که بر اساس هر دو مورد کار کنید. اعتماد به مخاطبین خود برای این نوع بازخورد به شما در ایجاد اعتماد و اعتبار که هر دو ویژگی اساسی رهبری هستند کمک می‌کند.

6. چشم انداز خود را گسترش دهید.

علاوه بر اتخاذ ویژگی‌های قابل تحسین که در رهبران شرکت خود یافتید، رهبران بزرگ خارج از شرکت را نیز شناسایی کنید. همچنین به آن‌هایی که خارج از حرفه شما هستند نگاه کنید تا به شما کمک کنند تا تصویر کامل‌تری از ویژگی‌هایتان را شکل دهید.

گسترش چشم انداز در رهبری

7. در جریان باشید و از روند کسب و کار آگاه باشید.

آگاه ماندن از روند کسب و کار می‌تواند به شما کمک کند به عنوان یک رهبر موثر در شرکت خود و حرفه خود دیده شوید. شناسایی منابع برای کسب اطلاعات موثق برای این نوع از رشد مهم است. به دنبال وبلاگ‌ها و صفحات مربوط به رهبری که پر طرفدار هستند، خبرنامه‌های صنعتی و منابع توسعه اقتصادی برای وسعت بخشیدن به دیدگاه‌های خود باشید. زمانیکه مقاله مرتبطی را یافتید، آن‌ها را با همکاران خود در میان بگذارید. این مزیت دو‌گانه‌ای دارد که منبعی برای ارتباطات شما می‌باشد و تخصص شما را برجسته می‌کند.

8. شبکه خود را گسترش دهید.

یک چیز مشترک در رهبران موفق داشتن یک شبکه‌ی گسترده است. شما می‌توانید با گسترش افق دید خود در سازمان‌تان، پایگاه ارتباطات خود را گسترش دهید.
ارزش رسانه‌های اجتماعی را همانطور که شما برای ایجاد ارتباطات خود، هم داخل و هم خارج از سازمان خود کار می‌کنید، نادیده نگیرید، در حالی که ارزش فعالیت‌های مربوط به شبکه فردی را نیز مدنظر قرار می‌دهید.
چه رو در رو و چه مجازی، روابط را برقرار کنید تا اطمینان حاصل کنید که شبکه شما نه تنها گسترده بلکه عمیق است.

9. نظم و انضباط کاری را تمرین کنید.

یک رهبر خوب نیازمند نظم است. نظم در حال توسعه در زندگی حرفه‌ای ( و شخصی ) یک رهبر موثر است و الهام‌بخش دیگران برای منظم شدن است. مردم درباره توانایی شما در هدایت میزان انضباطی که در کار نشان می‌دهید قضاوت خواهند کرد.
نظم در کار را همیشه با وقفه‌های جلسات، نگه داشتن قرارهای ملاقات و خاتمه دادن به موقع جلسات خود نشان دهید. اگر به طور طبیعی نامنظم هستید ممکن است که در کار خود وقفه ایجاد کنید، اما همیشه می‌توانید از عادت‌های کوچک شروع کنید؛ مانند بیدار شدن زود هنگام و ورزش روزانه و از این طریق به سمت انجام کارهای بزرگ‌تر حرکت کنید.

10. پروژه‌های بیشتری انجام دهید تا مهارت خود را تقویت کنید.

یک راه عالی برای توسعه مهارت‌های رهبری ، مسئولیت‌پذیری بیشتر است. لازم نیست بیش از آنچه که می‌توانید انجام دهید، اما باید بیش از آنچه که در توصیف شغلی شما پوشش داده می‌شود انجام دهید. خارج شدن از منطقه راحتی تنها راهی است که شما چیزهای جدید را یاد می‌گیرید و انجام این کار، شما را به عنوان کسی که ابتکار عمل را به دست می‌گیرد مورد توجه قرار می‌دهد.

11. پیروی کردن را یاد بگیرید.

یک رهبر واقعی هیچ مشکلی ندارد که اشخاص دیگر را در زمان مناسب کنترل کند. نباید احساس کنید که کسی که با شما مخالفت می‌کند، تفکر شما را زیر سوال می‌برد، یا ایده‌های خود را مطرح می‌کند شما را مورد تهدید قرار می‌دهد.
ذهن بازی داشته باشید و جایی که لازم است شایستگی لازم را به کارکنانتان بدهید. این کار همیشه آسان نخواهد بود اما اگر یاد بگیرید که برای دیگران در تیم خود ارزش بگذارید و به دیگران احترام بگذارید، احتمالا آن‌ها برای شما قدم بر خواهند برداشت.

پیروی کردن در رهبری

12. آگاهی موقعیتی‌تان را گسترش دهید.

نشانه یک رهبر خوب کسی است که می‌تواند تصویر بزرگ‌تر را ببیند و قبل از اینکه اتفاق بیفتد مشکلات را پیش‌بینی کند. این یک مهارت با ارزش در هنگام مواجهه با پروژه‌های پیچیده با مهلت‌های سخت تعیین شده است. توانایی پیش‌بینی و ارائه پیشنهادها برای اجتناب از مشکلات بالقوه برای یک رهبر بسیار ارزشمند است. این توانایی همچنین به شما کمک می‌کند فرصت‌هایی را تشخیص دهید که دیگران نادیده می‌گیرند که قطعا شما را به شناخت خواهد رساند.

13. الهام بخش دیگران باشید.

رهبر بودن به این معنی است که شما بخشی از یک تیم هستید و به عنوان یک رهبر باید بتوانید به کسانی که با  با آن‌ها همکاری می‌کنید انگیزه دهید. زمانی که یک عضو تیم به تشویق یا راهنمایی نیاز دارد، آن را پیشنهاد دهید. گاهی اوقات، تنها چیزی که یک شخص نیاز دارد این است که کسی به او گوش دهد و همدردی کند.

14. به یادگیری خود ادامه دهید.

بهترین راه برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب این است که همیشه چیزهای جدیدی را یاد بگیرید. این کار ذهن شما را تیز نگه می‌دارد و مهارت‌های رهبری شما را تازه نگه می‌دارد. این شما را برای چالش‌های جدیدی که ممکن است پیش رو داشته باشید آماده می‌کند.

15. به تقویت هم تیمی‌های خود کمک کنید.

هیچ کس در همه چیز بهترین نیست و هرچه زودتر متوجه این موضوع شوید، زودتر می‌توانید یاد بگیرید که یک رهبر خوب باشید. تفویض وظایف به دیگران نه تنها فرصتی را برای شما برای کارهایی که به خوبی انجام می‌دهید باز می‌کند، بلکه به افراد دیگر تیم شما نیز قدرت می‌دهد.

16. درگیری‌ها را حل و فصل کنید.

مدیری نباشید که درگیری‌ها را به جهنم تبدیل می‌کند. همیشه اینگونه نیست که همه افراد با هم کنار بیایند. به جای نادیده گرفتن تعارضات بین فردی، امیدوار باشید که آن‌ها از بین می‌روند. با کسانی که در طرف این تخاصم هستند به طور خصوصی صحبت کنید. در صورت عدم حل تعارض، برای تغییر اعضای تیم خود اقدام کنید.

17. یک شنونده متبحر باشید.

رهبری به این معنی نیست که همیشه باید در کانون توجه باشید. یکی از مهمترین ویژگی‌های رهبر خوب این است که به پیشنهادات، ایده‌ها و بازخورد افراد دیگر گوش کند و از آنها استفاده نماید. شنوندگان خوب می‌دانند که ارتباط تنها در مورد کلمات نیست بلکه بر روی نشانه‌های غیر کلامی مانند تماس چشمی و زبان بدنی تمرکز می‌کند. مهارت‌های رهبری خوب برای پیشبرد کار شما ضروری هستند اما همانطور که باید بدانید، رهبری بسیار بیشتر از آن است که یک مسئول باشید.
همانطور که جان کوینسی آدامز ، زمامدار آمریکایی گفت، "اگر اعمال شما الهام بخش دیگران برای رویا پردازی بیشتر، یادگیری بیشتر و کار بیشتر است، شما یک رهبر هستید."

نتیجه گیری:

در این مقاله با ویژگی‌های رهبری که ارزش‌های شرکت را شناسایی می‌کند، آشنا می‌شوید و سپس با استفاده از 17راه به تقویت مهارت‌های رهبری خود می‌پردازیم. همچنین آموختیم یک راه عالی برای توسعه مهارت‌های رهبری ، مسئولیت‌پذیری بیشتر است.

در همین زمینه دوره رهبری اسطوره‌های زندگی و سازمان به شما بسیار کمک خواهد کرد:

دوره اسطوره های زندگی و سازمان
دوره اسطوره‌های زندگی و سازمان
این دوره برای کسانی است که می‌خواهند فلسفه‌ی زندگی را درک کنند، می‌خواهند تاثیرگذارتر از قبل باشند، از زندگیشان رضایت بیشتری داشته باشند، روابط بهتری با دیگران داشته باشند و کسانی که دوست دارند کشف کنند برای چه کاری به دنیا آمده‌‌اند، مناسب است.

در صورتی که امکان شرکت در دوره را ندارید کتاب زیر را بخوانید :

کتاب مدیر الهام بخش
کتاب مدیر الهام بخش
اگر قصد دارید به مدیری الهام بخش تبدیل شوید که به کارکنانش کمک می‌کند لذت را در کار باکیفیت پیدا کنند، کتاب مدیر الهام بخش برای شما نوشته شده است.
  • نویسنده : اکرم افروخته | مترجم زبان انگلیسی
    • امتیاز :
    • 8
    • 0
  • تعداد مشاهده : 4601 بار
  • مشاهده نظرات کاربران
  • تاریخ انتشار : 1399/08/17
نظرات کاربران
saman

یه رهبر حرفه ای رهبریه که شنونده خوبی باشد👌

0 0

مدیر سيستم

با سلام. ممنون از نظر شما

0 0

علی عباسی

از نظر من یک رهبر خوب در ابتدای کار باید انتقادپذیری رو در خودش افزایش بده.

0 0

مدیر سيستم

با سلام. بله همینطوره

0 0

گلاره شیخی

بسیار راهکارای مفیدی بودن. خسته نباشید میگم خدمتتون.

0 0

مدیر سيستم

با سلام. ممنونیم از نگاه شما

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
× کارگاه یک روزه رهبری - تخفیف مرحله دوم         کلیک کنید
× کارگاه یک روزه رهبری - تخفیف مرحله دوم          کلیک کنید
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.