رابطه مثبت گرایی و زندگی خوب چیست ؟

رابطه مثبت گرایی و زندگی خوب

تحقیقات نشان می‌دهند که تفکر مثبت چیزی بیش از شاد بودن یا نمایش نگرش خوش بینانه است. مثبت‌گرایی در واقع می‌تواند ارزش واقعی در زندگی شما ایجاد کند و به شما کمک کند مهارت‌هایی پیدا کنید که از لبخند به لب آوردن طولانی‌تر باشد.

در این مقاله، درباره رابطه مثبت گرایی و زندگی خوب صحبت می‌کنیم و به شما 3 راهکار را برای افزایش تفکرات مثبت در زندگی خوب معرفی خواهیم کرد و تاثیر افکار منفی بر روی مغز را خواهیم گفت. با ما همراه باشید!

تاثیر مثبت گرایی بر زندگی خوب از نظر باربارا فردریکسون

تاثیر مثبت گرایی بر روی کار، سلامتی و زندگی خوب شما توسط افرادی از جمله باربارا لی فردریکسون مورد مطالعه قرار گرفته است. فردریکسون محقق روانشناسی مثبت‌گرا در دانشگاه کارولینای شمالی است او مقاله‌ای منتشر کرد که تفکرات شگفت انگیزی درباره مثبت‌گرایی و تاثیر آن بر مهارت‌های شما ارائه می‌دهد. از دیدگاه او زمانی که حس‌های مثبت مانند لذت، خرسندی و عشق را در زندگی تجربه می‌کنید، با فرصت‌های بیشتری در زندگی خود مواجه خواهید شد. در حقیقت، احساسات مثبت احساس داشتن فرصت‌ها در یک زندگی خوب گسترش می‌دهند و ذهن شما را به سمت گزینه‌های بیشتری باز می‌کنند.

تاثیر مثبت گرایی بر ایجاد مجموعه مهارت ها در یک زندگی خوب چیست ؟

تاثیر مثبت گرایی بر ایجاد مجموعه مهارت‌ها در یک زندگی خوب

چگونه مثبت گرایی موجب ایجاد مجموعه مهارت‌های شما می‌شود؟
مثبت گرایی پس از چند دقیقه فروکش کردن احساسات در شما متوقف می‌شود. در حقیقت، بزرگ‌ترین فایده مثبت گرایی ، توانایی ارتقا مهارت‌ها و توسعه منابع برای استفاده در یک زندگی هدفمند است.
کودکی که در اطراف پرسه می‌زند، روی شاخه‌ها تاب می‌خورد و با دوستانش بازی می‌کند، توانایی حرکت ورزشی (مهارت‌های فیزیکی)، توانایی بازی با دیگران و ارتباط با یک تیم (مهارت‌های اجتماعی) و توانایی کاوش و بررسی جهان اطراف (خلاقیت) را گسترش می‌دهد. بدین ترتیب، "عواطف مثبت بازی و شادی" کودک را به ساخت مهارت‌هایی که در زندگی روزمره‌اش مفید و ارزشمند هستند، ترغیب می‌کند.
این مهارت‌ها در طول زندگی بسیار کاربردی‌تر و مفیدتر از احساساتی هستند که در کودکی در آن‌ها آغاز شده است. سال‌ها بعد، این حرکت ورزشی بنیادین ممکن است به صورت یک بورس تحصیلی ظاهر شود یا او را به یک ورزش‌کار کالج تبدیل کند و یا مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی ممکن است در یک شغل شکوفا شوند و آن‌ها را به عنوان مدیران کسب ‌و کار به اجتماع معرفی کند. بازی و شادی که به اکتشاف و ایجاد مهارت‌های جدید دامن زده ‌است، مدت‌ها به پایان رسیده ‌است، اما خود مهارت‌ها ادامه پیدا کرده‌اند.
فردریکسون از مثبت گرایی به عنوان تئوری "گسترش و ایجاد" یاد می‌کند، به این دلیل که احساسات مثبت فرصت‌های شما را گسترش می‌دهند و ذهن شما را باز می‌کند، که به نوبه خود به شما این امکان را می‌دهد که مهارت‌ها و منابعی جدیدی بسازید که می‌تواند در حوزه‌های دیگر زندگی شما ارزشی فراهم کنند.

همانطور که قبلا بحث کردیم، احساسات منفی برعکس احساسات مثبت عمل می‌کنند. چرا؟ زیرا مهارت‌های گسترش و ایجاد احساسات مثبت برای استفاده در آینده‌ای که در آن خطر یا تهدید فوری وجود دارد، غیرممکن است. همه این تحقیقات مهم‌ترین سوال را مطرح می‌کند: در صورتیکه مثبت‌گرایی برای توسعه مهارت‌های ارزشمند و قدردانی از تصاویر بزرگ زندگی مفید است، در واقع چگونه می‌توانید مثبت باشید؟

چگونه تفکرات مثبت را در زندگی خود افزایش دهید؟

چه کاری می‌توانید انجام دهید تا تفکر مثبت را افزایش دهید و از "گسترش و ایجاد" تئوری مثبت‌گرایی در زندگی‌تان استفاده کنید؟ خوب، هر چیزی که احساس شادی، خرسندی و عشق را در شما ایجاد کند، شامل تئوری مثبت گرایی خواهد شد.

1-مدیتیشن و تاثیر آن بر مثبت‌گرایی و داشتن زندگی خوب

تحقیقات اخیر انجام‌شده توسط فردریکسون و همکارانش نشان داده ‌است که افرادی که هر روز در معرض احساسات مثبت قرار می‌گیرند، نسبت به کسانی که در معرض احساسات مثبت قرار نمی‌گیرند، احساسات مثبت‌گرایی بیشتری را تجربه و از خود نشان می‌دهند. همانطور که انتظار می‌رفت، افرادی که به مراقبه مشغول بودند، توانستند با مثبت اندیشی، مهارت‌های بلند مدتی را در زندگی هدفمند شان ایجاد کنند. به عنوان مثال، سه ماه پس از پایان آزمایش، افرادی که هر روز به مراقبه می‌پرداختند، دارای اهداف بیشتری در زندگی بودند، تمرکزشان بالاتر بود و دارای حمایت اجتماعی بیشتر و کاهش علائم بیماری بودند.

تاثیر نوشتن در مثبت‌گرایی

2- نوشتن درباره تجربه مثبت و تاثیر آن بر زندگی خوب

این مطالعه، که در مجله شخصیت شناسی منتشر شد، گروهی از ۹۰ دانشجوی دوره کارشناسی را مورد بررسی قرار داد و آن‌ها را به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول هر روز به مدت سه روز متوالی درباره یک تجربه بسیار مثبت نوشتند و به گروه دوم یک موضوع کاربردی برای نوشتن داده شد. سه ماه بعد، دانشجویانی که در مورد تجربه‌های مثبت نوشته بودند، روحیه بهتری داشتند، دیدارهای کمتری از مراکز سلامت داشته و بیماری‌های کمتری را تجربه کردند.

اینستاگرام علی میرصادقی

3-بازی و تفریح کردن و تاثیر آن بر مثبت‌گرایی و داشتن زندگی خوب

زمانی را برای بازی در برنامه زندگی‌تان جای دهید. ما جلسات، تماس‌های کنفرانس، رویدادهای هفتگی و سایر مسئولیت‌ها را در تقویم‌های روزانه‌مان برنامه‌ریزی می‌کنیم… چرا زمانی را برای بازی و تفریح برنامه‌ریزی نکنیم؟
آخرین باری را که صرف برنامه ریزی برای مسافرت و تجربه‌های مختلف در تقویم خود کرده بودید چه زمانی بود؟ آخرین باری که شما به طور تعمدی مرخصی گرفتید تا تفریح کنید چه زمانی بود؟ شما نمی‌توانید به من بگویید که خوشحال و شاد بودن کم‌تر از اهمیت جلسه چهارشنبه شما است و با این حال، ما به این شکل عمل می‌کنیم چون هرگز فضا و زمان کافی را به بازی و تفریح در برنامه زندگی‌مان نمی‌دهیم. به خودتان اجازه دهید لبخند بزنید و از مزایای عواطف مثبت لذت ببرید. زمانی را برای بازی و ماجراجویی برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید رضایت و شادی را تجربه کنید و مهارت‌های جدید را در خود کشف نمایید.

افکار منفی چه تاثیری بر روی مغز شما می‌گذارند؟

در جنگل راه می‌روید و ناگهان یک ببر بر سر راه شما سبز می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، مغز شما یک احساس منفی را ثبت می‌کند، در این مورد، ترس.
محققان مدت‌هاست که فکر می‌کنند احساسات منفی مغز شما را برای انجام یک اقدام خاص برنامه‌ریزی می‌کنند. زمانی که ببر به سمت شما می‌آید، شما فرار می‌کنید. شما کاملا ً روی ببر متمرکز هستید، دچار ترس می‌شوید و به این فکر می‌کنید که چگونه می‌توانید از دست آن خلاص شوید.
به عبارت دیگر، احساسات منفی ذهن شما را محدود کرده و افکار شما را متمرکز می‌کنند. در همان لحظه ممکن است گزینه‌ای مانند بالا رفتن از یک درخت، پوشش خود با برگ درختان، برداشتن یک تکه چوب پیش رو داشته باشید، اما مغز شما همه این گزینه‌ها را نادیده می‌گیرد زیرا زمانی که یک ببر جلوی شما ایستاده است، این موضوعات به نظر بی‌ربط می‌رسد. اگر شما سعی دارید جان خود را نجات دهید، این یک غریزه مفید است. اما در جامعه مدرن نیازی به ترس از خورده شدن توسط ببرها در بیابان نیست. مشکل این است که مغز شما هنوز به همان روش برنامه ریزی می‌کند تا با بستن دنیای خارج و محدود کردن گزینه‌هایی که در اطراف‌اش می‌بینید به احساسات و افکار منفی پاسخ دهد.

افکار منفی و تاثیر آن بر روی مغز

به عنوان مثال، زمانی که با کسی اختلاف شدید دارید، عصبانیت و عواطف منفی شما ممکن است شما را به نقطه‌ای برساند که در آن نمی‌توانید به چیز دیگری فکر کنید. یا زمانی که در مورد هر کاری که باید انجام دهید، دچار استرس می‌شوید، ممکن است به سختی بتوانید کاری را آغاز کنید زیرا از این که لیست کارهای قبلی‌تان چقدر طول کشیده ‌است فلج شده‌اید. یا اگر در مورد اینکه ورزش نمی‌کنید و یا غذای سالمی نمی‌خورید احساس بدی در مورد خودتان دارید، تنها چیزی که به آن فکر می‌کنید این است که چقدر کم اراده و تنبل هستید و چطور هیچ انگیزه‌ای ندارید.
در هر مورد، مغز شما از سمت دنیای خارج بسته می‌شود و بر روی احساسات منفی ترس، خشم و استرس تمرکز می‌کند. احساسات منفی مانع از دیدن انتخاب‌های دیگری می‌شوند که در اطراف شما قرار دارند، در واقع مثبت‌گرایی ، غریزه بقای شما است.

شادی در برابر موفقیت

شکی نیست که خوشبختی نتیجه موفقیت است. بردن یک مسابقه و رسیدن به قهرمانی، رسیدن به شغل بهتر، یافتن کسی که دوستش دارید، شادی و خرسندی را به سوی زندگی‌تان می‌آورد. اما اغلب، ما اشتباه فکر می‌کنیم و تصور می‌کنیم که خوشبختی یعنی اینکه همیشه به دنبال موفقیت باشیم.

هر چند وقت یک ‌بار فکر می‌کنید، "اگر این کار را انجام دهم، به آن چیزی که می‌خواهم می‌رسم." یا "به محض رسیدن به آن چیز… من راضی خواهم شد." اما همانطور که تئوری مثبت نگر "گسترش و ایجاد" این موضوع را ثابت می‌کند، شادی در ایجاد مهارت‌هایی که موفقیت را ممکن می‌سازد، ضروری است. به عبارت دیگر، شادی هم لازمه موفقیت است و هم نتیجه آن.
در واقع، محققان اغلب متوجه اثر ترکیبی یا "مارپیچ رو به بالا" شده‌اند که در افراد شاد رخ می‌دهد. آن‌ها خوشحال هستند، در نتیجه مهارت‌های جدیدی را در خودشان کشف و گسترش می‌دهند، این مهارت‌ها منجر به موفقیت جدید می‌شوند، که منجر به شادی بیشتر می‌شود و این فرآیند (مارپیچ) خودش تکرار می‌شود.

نگاهی پایانی به رابطه مثبت گرایی و زندگی خوب

مثبت گرایی و داشتن تفکر مثبت تنها یک احساس لطیف و نرم است. بله، بسیار عالی است که به سادگی "شاد باشید" ،اما این لحظات شادی برای باز کردن ذهن شما برای "اکتشاف و ایجاد" مهارت‌هایی که در سایر مناطق زندگی شما ارزشمند هستند نیز مهم می‌باشند.

ماجراجویی در زندگی و ایجاد یک زندگی خوب

یافتن راه‌هایی برای ایجاد شادی و احساسات مثبت در زندگی خود، چه از طریق مدیتیشن، نوشتن و تفریح و بازی بسکتبال، یا هر چیز دیگری، بیش از یک کاهش آنی استرس در شما می‌باشد و لبخندی هر چند کم بر لب شما می‌آورد.
زمانی که فرصت‌هایی پدید می‌آید که شما می‌توانید تجربیات گذشته را در زندگی آینده‌تان به کار ببرید، زمانی که شروع به توسعه مهارت‌هایی می‌کنید که بعدها به استعدادهای مفید در شما تبدیل می‌شوند و زمانی که اشتیاقی برای اکتشاف و ماجراجویی بیشتر را در خودتان جرقه می‌زنید، آگاهی از احساسات مثبت و شناسایی بدون مانع افکار آن‌ها در شما رخ می‌دهد. به بیان ساده‌تر، به دنبال یک زندگی شاد باشید، اغلب تفریح و بازی کنید، و ماجراجویی را در زندگی دنبال کنید. مغز شما بقیه کارها را انجام خواهد داد. در انتها پیشنهاد می‌کنیم به پادکست احساسات مثبت گوش فرا دهید.

پیشنهاد ویژه ما، دوره شکوفایی به همراه ۱۰ جلسه مشاوره:

دوره ۸۰ ساعته شکوفایی
دوره هشتاد ساعته غیرحضوری در ۸ ترم | شکوفایی
این دوره مبتنی بر روانشناسی مثبت‌نگر و بر اساس آموزه‌های رئیس سابق انجمن روانشناسی آمریکا و پدر روانشناسی مثبت‌نگر (دکتر مارتین سلیگمن) می‌باشد و اکثر درس‌های آن توسط پژوهش‌های فرا تحلیل و دانشگاهی به اثبات رسیده است.

در صورتی که امکان شرکت در دوره را ندارید کتاب زیر را بخوانید :

راهبی که فراری اش را فروخت
کتاب راهبی که فراری اش را فروخت

کتاب راهبی که فراری‌اش را فروخت ، روزنه‌ای از بعد برتر وجودتان را برای شما به نمایش میگذارد، روزنه‌ای که هیچ‌گاه به آن توجهی نکرده‌اید. 
این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های بین‌المللی است و در حال حاضر به ۷۰ زبان مختلف ترجمه شده است.

  • نویسنده : اکرم افروخته | مترجم زبان انگلیسی
    • امتیاز :
    • 15
    • 1
  • تعداد مشاهده : 11139 بار
  • مشاهده نظرات کاربران
  • تاریخ انتشار : 1399/03/17
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.