همه چیز درباره مصرف ماری جوانا و نحوه درمان آن

همه چیز درباره مصرف ماری جوانا و نحوه درمان آن چگونه است ؟

اغلب ، تا به حال ، حداقل یکبار برای‌مان پیش آمده در یک مهمانی خودمانی مورد تعارف یک کام از رول سیگاری با مشتقات ماری جوانا قرار گرفته باشیم. خیلی‌ها همان ابتدا با شناخت کامل یا بدون شناخت این درخواست رو رد کرده‌اند ولی برخی به دلایل مختلف از جمله میزان هیجان طلبی بالا یا عدم برخورداری از مهارت نه گفتن اون رو تجربه کردند.

اگر شما هم در دسته دوم قرار می‌گیرید یا اینکه درمورد باورهای عمومی و رایج در مورد بی ضرر بودن یا کم ضرر بودن مخدر گل نسبت به سایر مواد مخدر کنجکاو هستید، و حتی اگر تصمیم به کنار گذاشتن اون رو دارید تو این مقاله همراه ما باشید.

آیا گل همان ماری جوانا است ؟

طبق تعاریف متعدد توسط محققین حوزه سلامت روان و اعتیاد ، گل همان ماری جوانای تغییر یافته می‌باشد که از بخش‌های مختلفی از گیاه شاهدانه یا cannabis تولید می‌شود. نوع رایج گل در ایران نوع طبی آن بوده که حاوی حداقل 24 درصد ماده مخدر تتراهیدرو کانابینول یا همان THC 24 درصد است که می‌توان گفت درصد بالایی نسبت به انواع رایج ماری جوانا در کشورهای دیگر که از نوع غیر طبی هستند ( حدود 8 درصد THC ) به حساب می‌آید و به مراتب اثرات سوً مصرف مخرب‌تری نیز دارد. از اسامی دیگر آن می‌توان به حشیش ، بنگ ، گرس ، سیگاری ، علف و... اشاره کرد.

مصرف ماری جوانا در کشور

اولین رتبه‌ی ماده‌ی مصرفی در بین افراد مبتلا به سوء مصرف مواد در ایران :
شاید جالب باشد بدانید تا چند سال گذشته بیشترین آمار در میان مصرف کنندگان مواد در کشور به محرک شیشه اختصاص داشته ولی در سال‌های اخیر این رتبه به ماری جوانا ( گل ) اختصاص پیدا کرده برخی معتقدند این شرایط بهتر از قبل است، زیرا شیشه از لحاظ آسیب شناسی فردی و اجتماعی بیشتری داشته ولی باید گفت متأسفانه اگر آثار مخرب بیشتری نسبت به شیشه نداشته باشد، کمتر هم نیست. یکی از دلایل این موضوع مهم آگاهی کامل نسبت به اثرات سوء مصرف ماری جوانا است و همین طور باور عمومی غلط نسبت به safe بودن و بی خطر بودن این ماده مخدر می‌باشد. نکته تأمل برانگیز دیگر پایین آمدن میانگین سنی شروع مصرف آن به 17 سال در نوجوانان ، همچنین آمار قابل توجه شیوع آن در نوجوانان دختر به نسبت پسرها می‌باشد.

در همین زمینه پیشنهاد میشود کتاب زیر را بخوانید :

ذهن آگاهی در رفتارهای اعتیادآور
ذهن آگاهی در رفتارهای اعتیادآور
کتاب ذهن آگاهی در رفتارهای اعتیادآور نوشته ربکا ای ویلیامز و جولی اس کرافت بهترین درمان‌ها در زمینه‌‌ی اعتیاد و رنج عاطفی ناشی از آن را در بر کرده است.

6 باور غلط رایج در مورد ماری جوانا و مصرف آن

باورهای نادرست در مورد بی خطر بودن یا کم خطر بودن که توسط منابع مختلفی از جمله مافیان مواد مخدر کشورهای توزیع کننده و همین طور ترویج استفاده از آن توسط برخی گروه‌های موزیک جدید رپ و پرطرفدار در میان جوانان و مطالعات به نسبت کم در مورد آسیب شناسی ماری جوانا در ایران موجب دامن زدن به این عقاید غلط که در ذیل به آنها اشاره می‌کنیم شده است:

باور نادرست اول : اگر خطر داشت، اسمش گل نبود.نباید از نقش مافیای مواد در جهت سیاست‌های توزیع و فروش در کشورهای هدف و با استفاده از آن استراتژی نام‌گذاری و تغییر نام ماری جوانا به گل برای باوراندن مفهوم بی‌خطری و نشاط برانگیزی به جوانان غافل شد.

حتما بخوانید

از خطرناکترین مواد مخدر شناخته شده این روز‌ها ، می‌توان به گل اشاره کرد. ماده‌ای که به محض مصرف آن ، ضربان قلب افزایش یافته و فرد دچار توهم می‌شود. با ما همراه باشید تا درباره ماده مخدر گل همه چیز را بدانید !

مصرف گل اعتیاد آور نیست!!!

باور نادرست دوم : گل منشأ گیاهی پس بی‌خطر و ارگانیک است. در پاسخ به دوستانی که با این جمله هم عقیده هستند فقط باید یک سوال پرسید آیا مواد مخدری مثل کوکائین یا تریاک با این همه عوارض مهلک و جبران نشدنی منشأ گیاهی ندارند؟
باور نادرست سوم : گل اعتیاد آور نیست می‌توانم تفننی آن را مصرف کنم. با توجه به نقش اعتیاد آور گل که به آن خواهیم پرداخت، نه تنها اعتیاد آور است بلکه جاده صاف کنی برای ابتلا به سوء مصرف مواد مخدر یا محرک سنگین‌تری مثل شیشه نیز هست. با توجه به اینکه پس از مدتی فرد مصرف کننده نیاز به رسیدن به همان میزان تجارب لذت در یک ماه اولیه مصرف را دارد ولی آن را دیگر تجربه نخواهد کرد. در آینده نه چندان دور دارای پتانسیل بالایی برای تجربه‌ی مواد مخدر یا محرک دیگری مثل کوکائین یا شیشه خواهد شد.
باور نادرست چهارم : نوع طبی گل که در ایران رواج دارد چون که طبی است، پس سالم و امن است. گیاه ماری جوانا در برخی زمینه‌های علم پزشکی از جمله تسکین دردهای شدید در پرسه درمان بیماری‌های خاص مانند ام اس و یا بیمارانی که زندگی کوتاهی در پیش دارند کاربرد دارد. ولی این ثابت نمی‌کند که نوع طبی آن که به مراتب از میزان بالاتری از THC برخوردار است، بی ضرر است.
باور نادرست پنجم : بسیاری از سلبریتی‌های شناخته شده حتی در ایران مصرف‌کنندگان شناخته شده مواد مخدر گل هستند پس اگر اعتیاد آور بود و اثرات مفیدی نداشت آن‌ها مصرف نمی‌کردند زمانی می‌توانیم با استناد به این موضوع از بی‌خطر بودن آن مطمئن باشیم که هیچکدام از افراد شناخته و سلبریتی تا به حال دچار مشکلات و عوارض شناختی و جسمی آن نشده باشند در حالیکه قرار نیست این افراد روند درمان خود یا ابتلای خود به سوء مصرف را به صورت رسمی پشت تریبون اعلام کنند !

باورهای غلط درباره ماری جوانا

باور نادرست ششم : اگر ماری جوانا خطر داشت در کشورهای توسعه یافته‌ای مثل کانادا ، هلند و برخی ایالت‌های آمریکا مصرف یا خرید و فروش آن آزاد نبود، کاملاً درست است که در برخی کشورها مانند کشورهای نام برده شده براساس نوعی سیاست کلان در جهت جلوگیری از عوارض قاچاق مواد مخدر و کاهش هزینه‌های اعتیاد و مبارزه با آن، مصرف این ماده را آزاد اعلام کرده و در مراکزی تحت نظارت سخت‌گیرانه و سهمیه بندی ماری جوانا با میزان THC زیر 20 درصد ( بر خلاف THC ماری جوانای رایج در ایران ) توزیع می‌کنند. ولی از طرفی هزینه‌ی حاصل از فروش ماری جوانا را صرف آموزش و آگاهی جوانان و نوجوانان از خطرات استفاده از مواد مخدر و همچنین درمان در مراکز دولتی می‌کنند.

پس از مصرف ماری جوانا چه اتفاقی برای ما می افتد ؟

وقتی پای حرف‌های افرادی که تجربه مصرف این ماده مخدر را داشته‌اند می‌نشینید معمولاً تجربه‌ای که با گل دارند را با این جمله‌ها توصیف می‌کنند : وقتی می‌کشی توی سرت خالی میشه، به هیچ چیز دیگه‌ای فکر نمی‌کنی احساس می‌کنم موزیک رو می‌تونم ببینم ، دیگه نمی‌شنوی ، موزیک تو سرته ، حال بی‌نظیریه قدرت تمرکز و توجهم بالا میره می‌تونم روی کارم که خیلی نیاز به دقت و تمرکز داره کاملاً متمرکزشم. اونقدر دلیل برای خنده سراغت میاره که دیگه غصه هیچ چیز رو نمی‌خوری ... اما در واقع چیزی که اتفاق می‌افتد این تجارب است : افزایش حساسیت به محرک‌های محیطی ، دیدن جزئیات بیشتر ، رویدادها ، افزایش هیجان شادی و خنده‌های بی‌دلیل ، عدم وقوف به مکان و زمان ، شناور شدن در فضا و زمان ، اختلال در قضاوت ، افزایش ضربان قلب ، تحریک پذیری بالا که می‌تواند به خشونت بالا حتی ارتکاب به اعمال مجرمانه شود. قرمزی و پر اشک شدن چشم‌ها ، توهم شدید ( خصوصیت توهم‌زایی گل معمولاً توسط مصرف‌کنندگان انکار شده ولی این خصیصه باعث شده که گل علاوه بر دسته مواد مخدر ، در دسته مواد توهم‌زا نیز قرار بگیرد. ).

حتما بخوانید

مسئولیت زمان و انرژی خود را در نظر بگیرید و یاد بگیرید چطور بر روی آن تمرکز کنید و چه چیزی را رها کنید. برای زندگی خود برنامه داشته باشید. چون این باعث افزایش تمرکز در شما می‌شود ما در این مقاله همه چیز را درباره افزایش تمرکز ذهن به شما می‌گوییم با ما همراه باشید !

افزایش تمرکز ذهن با 13 ترفند ساده و علمی در محل کار

حالا بعد از یک دوره مصرف طولانی ماری جوانا چه بر سر ما خواهد آمد ؟

مصرف طولانی‌تر ماده مخدر گل اثرات مستقیم و غیر مستقیم هم بر کارکردهای مغزی و شناختی و هم کارکرد‌های جسمی دارد که در این جا به آن‌ها اشاره می‌کنیم :

اثر مخرب بر روی ریه :
طبق تحقیقات گسترده‌ای که در بنیاد ریه در بریتانیا در سال 2012 انجام شد، خطر ابتلا به سرطان ریه را در مصرف کنندگان ماری جوانا 20 بار بیشتر از سیگاری‌های مصرف کننده سیگارهای حاوی تنباکو اعلام کرد.
تاثیر بر غدد تولید مثل :
بر اساس مطالعات زیست شناختی و پزشکی متعدد ، ثابت شده دوز‌های بالای EHC باعث کاهش سطح تستسترون ، اختلال در تولید اسپرم ، جنبندگی و طول عمر اسپرم می‌شود. همچنین می‌تواند چرخه تخمک‌گذاری را در خانم‌ها مختل کند.
تاثیر بر بارداری :
مطالعات دیگری نشان می‌دهد مصرف ماری جوانا در بارداری با اختلال رشد جنین ارتباط دارد. همچنین کودکان به دنیا اومده توسط مادر مصرف کننده به نسبت سایر کودکان هم سن خود بیشتر دچار نواقص شناختی ، اختلال در تمرکز و بیش فعالی خواهند شد. این ماده‌ی مخدر بر طولانی شدن زمان حاملگی ، مرده‌زایی و به دنیا آمدن نوزاد ناقص نیز تاثیر دارد.

تاثیر مخرب ماری جوانا بر هوش و حافظه

تاثیر بر هوش و حافظه :
در یک مطالعه بلند مدت 30 ساله ثابت شد که بهره هوشی IQ مصرف کنندگان طولانی ماری جوانا به صورت همیشگی کاهش پیدا می‌کند. این سیر نزولی در قدرت حافظه کوتاه مدت نیز در تحقیق دیگری به اثبات رسیده است. پژوهش دیگری در سال 2008 روی 15 مصرف کننده حرفه‌ای و 16 فرد عادی انجام شد که به اثبات رسانید که مصرف در دوز بالا و برای مدت طولانی ماری جوانا ، باعث آسیب‌های جدی به بخش‌های هیپوکامپ و آمیگرال مغز خواهد شد.
تاثیر بر سایر فعالیت‌های شناختی :
شواهد حاکی بر آن است که مصرف حتی یک نوبت ماری جوانا می‌تواند منجر به بروز اختلالات شناختی مانند اختلال در حافظه کوتاه مدت ، نقص توجه ، ضعف در توانایی حل مسئله ، اختلال در کارکردهای اجرایی ، کندی سرعت روانی - حرکتی و حرکات دستی ، ضعف در بیان کلامی و استدلال ریاضی شود. در مطالعه دیگری نیز نشان داده شد فرزند مادرانی که دوران جنینی آن‌ها مصرف کننده‌ی ماری جوانا بوده‌اند، دور سر کوچکتری نسبت به همسالان خود داشته‌اند.

تاثیرات ماری جوانا در ابتلا به اختلال های روانی

تشدید و یا شروع برخی اختلال‌های روانی با مصرف ماری جوانا امری اجتناب ناپذیر است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت :
سایکوز ( روان پریشی ) :
طبق یک پژوهش که در سال 2008 در ژورنال روانپزشکی بریتانیا منتشر گردیده، رابطه مصرف ماری جوانا و علائم روان پریشی در سن 15- 16 سالگی بررسی شد و اعلام شد مصرف ماری جوانا با علائم روان‌پریشی در نوجوانی ارتباط دارد.

پیشنهاد می شود بخوانید

مصرف ماری جوانا خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد. افسردگی از جمله اختلال های بی سر و صدا ولی ناتوان کننده است که اگر درمان نشود ، می تواند خطر خودکشی را با خود به همراه داشته باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا راه‌های درمان افسردگی را به شما بگوییم.

درمان افسردگی

افسردگی :
مصرف کنندگان غیرمنظم ماری جوانا 6/1 دهم و مصرف کنندگان وابسته‌ی ماری جوانا 4/6 درصد بیشتر از کسانی که هیچ ماده مخدری را امتحان نکرده‌اند بیشتر دچار افسردگی حاد شده‌اند.
خودکشی :
تحقیق بورکس ، والترز ، رکسلر در مورد رابطه‌ی میزان مصرف ماری جوانا و خطر خودکشی نشان می‌دهد افراد دچار cannabis use disorder یا همان اختلال مصرف ماری جوانا 2 برابر بیشتر احتمال دارد دست به خودکشی بزنند در مقایسه با افرادی که هیچ وابستگی به این ماده ندارند.
اثرات رفتاری در دراز مدت :
مطالعه گسترده محققین روانشناسی حاکی از شواهدی است که می‌گوید میزان دستاوردهایی تحصیلی ، موفقیت‌ها ، رضایت‌های شغلی و در سال‌های بعد میزان درآمد پایین ، وابستگی مالی به خانواده و رضایت در روابط در میان مصرف کنندگان ماده ماری جوانا از افراد دیگر غیر مصرف کننده به طرز چشم‌گیری پایین‌تر است. در حقیقت می‌توان گفت نقطه مانور ماری جوانا بر کاهش انگیزش فردی در هر گونه پیشرفت در زندگی می‌باشد.

درمان افراد مصرف کننده ماری جوانا

حالا اگر پس از خواندن این مقاله نظر شما در مورد اسطوره بودن ماری جوانا و یا آسیب ناپذیری خودتان در برابر مصرف آن تغییر کرده یا تصمیم به ترک آن دارید می‌توانید از راه‌کارهای زیر برای ترک آن بهره جویید:

درمان افراد مصرف کننده ماری جوانا چگونه است

درمان ماری جوانا کمی سخت می‌باشد ولی اگر حتی مصرف کننده قدیمی و سنگین آن هستید از درمان خود نا امید نشوید. رکن اساسی درمان به مانند درمان سو مصرف هرگونه موادمخدر یا محرک ، بر اراده‌ی فردی شما استوار است و این نکته را در نظر داشته باشید هر روزی که از مصرف شما بیشتر بگذرد شما بیشتر آمادگی ابتلا به برخی اختلال‌های روانی مثل اختلال‌های خلقی ، دوقطبی ، اضطرابی ، حملات ترس و پانیک ، توهم ، پارانویا ، جنون ، سایکوز و... را پیدا خواهید کرد.

درمان در ترک ماری جوانا بر دو نوع دارویی و غیر دارویی تکیه دارد

شما می‌توانید برای درمان خود از یک متخصص روان‌شناسی کمک بگیرید، او برنامه‌ای مدون برای شما تنظیم خواهد کرد و بر کارکردهای شناختی مختل شده در شما کار خواهد کرد و آنها را به کمک شما تقویت می‌کند.
همچنین در صورت بروز اختلال همراه مثل روان‌پریشی ، افسردگی ، دوقطبی و... می‌تواند درمان چند جانبه‌ای با رویکرد متناسب آن بیماری‌ها برای شما ارائه دهد. در این میان می‌تواند از درمان‌های فردی یا گروهی خانواده درمانی و آموزش خانواده برای شما استفاده کند. در صورت گزارش بیماری‌های همراه مانند افسردگی ، اضطراب ، تپش قلب و... توسط روانشناس یک روانپزشک می‌تواند از درمان‌های دارویی متناسب نیز استفاده کند ولی در حال حاضر این نوع درمان بیشتر بر جنبه‌های روان‌شناختی تاکید دارد.

همچنین بخوانید

 همان طور که گفتیم خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی در افرادی که ماری جوانا مصرف می‌کنند بالا است و حتی گاهی فرد در حین درمان دارای این اختلال است که برای درمان آن ما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم بخوانید که همه چیز را درباره اختلال اضطراب فراگیر به شما می‌گوید.

اختلال اضطراب فراگیر

نکاتی در جهت کارآمد تر شدن درمان ماری جوانا

1. راه‌های مقابله وسوسه را یاد بگیرید :
روانشناس شما ، درمورد شروع کننده‌ها و برانگیزاننده‌های درونی و بیرونی شما و همین‌طور راه‌های مقابله با آن به شما آموزش خواهد داد. مهم‌ترین تکنیک کاربردی در این راستا ، مشغول کردن خود به یک فعالیت دیگر در هنگام شروع وسوسه یا افکار وسوسه برانگیز است. دور ریختن وسایل مصرف از قبیل باقی مانده مواد در منزل پیپر و اسکناس رول و... بسیار کمک کننده است.
2. رژیم و ورزش مناسب :
با توجه به اثر اشتهازایی و افزایش میل به غذا خوردن در اثر مصرف ماری جوانا، ممکن است پس از قطع مصرف دچار بی‌اشتهایی و لاغر شدن کنید، بنابراین لازم است داشتن یک رژیم غذایی پرکالری و کم حجم و بسیار سالم را در برنامه‌ی خود قرار دهید. همچنین شروع به یک ورزش مدون و روزانه به میزان موفقیت و بالا بردن انگیزه شما در درمان و بازیابی سلامت جسمی و روانی از دست رفته تاثیر بسزایی دارد.

  • نویسنده : سارا نوری فر | کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
    • امتیاز :
    • 4
    • 3
  • تعداد مشاهده : 7042 بار
  • مشاهده نظرات کاربران
  • تاریخ انتشار : 1399/02/30
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
× کارگاه یک روزه رهبری         کلیک کنید
× کارگاه یک روزه رهبری          کلیک کنید
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.