7 مورد از روش های بازاریابی | ویدیو + عکس

انواع روش های بازاریابی

استراتژی یا روش های بازاریابی توسط شرکت‌های مختلف برای همکاری با مصرف کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای آگاهی از ویژگی‌ها و مزایای محصولات شرکت از روش های بازاریابی استفاده می‌شود و آموزش‌های بازاریابی به فروشنده‌ها داده می‌شود. آموزش‌های بازاریابی اساسا بر تشویق افراد برای خرید محصولات شرکت و خدمات خاص متمرکز شده است.

انواع بازاریابی کدامند؟ بازاریابی الکترونیکی چیست؟ آیا شما نیز برای کسب و کار خود بازاریابی می‌کنید؟ اگر جواب شما مثبت است از چه نوع بازاریابی استفاده می‌کنید؟ به نظر شما کدام یک از انواع روش های بازاریابی مشتری بیشتری را می‌تواند جذب کند؟ با ما همراه باشید!

1- بازاریابی تلفنی از روش‌های بازاریابی :

یکی از انواع روش های بازاریابی مستقیم است که در آن یک فروشنده به مشتریان بالقوه اجازه می‌دهد تا محصولات یا خدمات را چه از طریق تلفن و یا قرار دادن یک کنفرانس تلفنی که در طول تماس برنامه‌ریزی شده است، خریداری کنند.

روش تلفنی از طریق تماس به منظوره جذب مشتریان آتی با استفاده از دستگاه‌های ارتباطی مانند تلفن، فکس و اینترنت صورت می‌گیرد. استراتژی تلفنی ممکن است از یک دفتر شرکت، از مرکز تماس، یا از خانه انجام شود. این امر ممکن است شامل پخش صدای اپراتور زنده باشد. یک فعالیت موثر اغلب شامل دو یا چند تماس است. اولین تماس ( یا مجموعه‌ای از تماس‌ها ) نیازهای مشتری را تعیین می‌کند. فراخوانی نهایی یا تماس آخر مشتری را تحریک می‌کند تا خرید را انجام دهد.

اینستاگرام علی میرصادقی

2- بازاریابی دهان به دهان از روش‌های بازاریابی :

استراتژی دهان به دهان زمانی است که علاقه مشتری به محصول یا خدمات شرکت در گفتگوهای روزانه آن‌ها منعکس شود. اکثریت مردم به تجربیات دوستان خود اعتماد می‌کنند. اساسا، بازاریابی دهان به دهان آن تبلیغات مجانی است که توسط تجربیات مشتری ایجاد می‌شود. مشتریان فعلی شما بزرگترین سرمایه شما برای تبلیغات می‌باشند. معمولا این موضوع چیزی فراتر از انتظار شماست. دهان به دهان یکی از روش‌ ها است که می‌تواند از طریق فعالیت‌های تبلیغاتی مختلفی که توسط شرکت‌ها ایجاد می‌شود در سطح جامعه صورت بگیرد و مصرف کننده را تشویق کند تا تجربه مصرف یا استفاده از محصول را در اختیار افراد دیگر قرار دهد.

بازاریابی دهان به دهان چیست ؟

 • بازاریابی دهان به دهان زمانی است که مصرف کنندگان در مورد یک محصول یا خدمات با دوستان خود صحبت می‌کنند.

 • استراتژی دهان به دهان یکی از قدرتمندترین اشکال تبلیغات است زیرا 92 درصد از مردم به تجربیات دوستان خود در استفاده از محصول اعتماد می‌کنند.

 • شرکت‌ها می‌توانند بازاریابی دهان به دهان را از طریق ارائه محصولات خوب و فراتر از انتظار به مشتری و ارایه خدمات خوب به مشتری و دادن اطلاعات اختصاصی به مصرف کنندگان ترویج دهند.

3- بازاریابی معاملاتی از روش‌های بازاریابی :

فروش به ویژه مهم‌ترین کار است. حتی برای بزرگ‌ترین خرده فروشان، فروش همیشه سخت است مخصوصا زمانی که اهداف بالایی وجود داشته باشد. با این حال با این استراتژی‌های جدید، فروش به آن اندازه دشوار نیست. در بازاریابی معاملاتی، خرده فروشان مشتریان را به خرید کوپن‌های خرید، برگه‌های تخفیف و رویدادهای بزرگ تشویق می‌کنند که در مجموع شانس فروش محصول را افزایش می‌دهد و به مخاطبان انگیزه و هدف می‌دهد تا محصولات ارتقا یافته و با کیفیت را خریداری کنند.

4- بازاریابی الکترونیکی از روش های بازاریابی :

بازاریابی الکترونیکی یکی از روش‌ها است که از طریق تکنولوژی مدرن مانند اینترنت و تلفن همراه صورت می‌گیرد. اهمیت بازاریابی الکترونیکی در دوره گذشته در نتیجه افزایش تعداد کاربران اینترنت افزایش پیدا کرده است. در پایان سال 2011 تعداد کاربران اینترنتی در کشورهای عربی به 4/1 میلیون کاربر رسیده است. اینترنت به محبوب‌ترین راه برای پیدا کردن اطلاعات یا جستجو برای یک محصول تبدیل شده است. روش های بازاریابی الکترونیکی زیادی وجود دارد، و بهتر است صاحبان کسب و کار انواع و اقسام روش های بازاریابی الکترونیکی را انتخاب کنند.

انواع روش های بازاریابی الکترونیکی :

1. بازاریابی از طریق ایمیل

استفاده از ایمیل یکی از اولین روش های بازاریابی الکترونیکی است. بازاریابی الکترونیکی از طریق ایمیل عبارت است از بازاریابی یک محصول از طریق هدف قرار دادن بخش خاصی از مشتریان. ایمیل یکی از بهترین روش های بازاریابی الکترونیکی است که به دلیل هزینه پایین آن، هدف قرار دادن محصول، سادگی استفاده و افزایش بازده سرمایه گذاری برای صاحبان کسب و کار اهمیت ویژه‌ای دارد.‌

بهینه سازی موتور جستجو یکی از روش های بازاریابی الکترونیکی

2. بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتور جستجو به منظور بازاریابی، هنر افزایش بازدید وب سایت شما است به طوریکه در اولین نتیجه موتورهای جستجو مانند موتورهای جستجوی گوگل محصول شما نمایان شود. این کار با هدف قراردادن کلمات کلیدی در وب سایت شما صورت می‌گیرد تا مشتریان احتمالی بتوانند در موتورهای جستجو وب سایت شما را مشاهده کنند و نتایج بالایی در زمینه فروش حاصل شما شود.

3. بازاریابی از طریق تبلیغات

تبلیغاتی که در وب سایت‌ها انجام می‌شوند برای افزایش فروش بسیار مهم هستند. آگهی‌هایی که در موتورهای جستجو ظاهر می‌شوند یکی از بهترین انواع تبلیغات الکترونیکی می‌باشند. آن‌ها در کنار نتایج جستجو یا بالاتر از آن ظاهر می‌شوند. آگهی‌های تبلیغ شده بستگی به کلمات کلیدی دارند که شما برای کمک به تبلیغ در موتورهای جستجو از آن‌ها استفاده می‌کنید.

کارگاه روانشناسی فروش

4. بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی نوعی ارتباط مستقیم با مشتریان به منظور برجسته سازی ارزش محصولات و خدمات شرکت، افزایش شهرت شرکت و گسترش محصولات‌تان در چندین کانال رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک، گوگل پلاس، یوتیوب، لینکدین و اینستاگرام می‌باشد. مزایای اصلی سایت‌های شبکه‌های اجتماعی عبارتند از:

 1. دانش و شهرت برند شما از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی در نتیجه فروش شما افزایش خواهد یافت.

 2. وفاداری مشتری به برند را از طریق تعامل با آن‌ها با استفاده از کانال‌های شبکه‌های اجتماعی افزایش خواهد یافت.

 3. رسانه‌های اجتماعی موجب خواهند شد تا شما نیازهای مشتریان‌تان را بشناسید.

 4. شمار مشتریان شما در نتیجه ورود به صفحه شما در شبکه‌های اجتماعی افزایش خواهد یافت.

تعداد بازدید کنندگان وب سایت خود را از طریق معرفی وب سایت در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهید و رتبه خود را در موتورهای جستجو بالا ببرید و همچنین می‌توانید فالوئرهای صفحات اجتماعی خود را به طور غیر مستقیم به سمت وب سایت خود هدایت کنید.
شما نمی‌توانید تاثیر شبکه‌های اجتماعی را نادیده بگیرید. جایی که همه چیز به اصطلاح جادویی در حال رخ دادن است. برخی از کسب و کارها تنها به پشتیبانی شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده‌اند.
در صورتیکه مشکل مالی ندارید می‌توانید یک مدیر وب سایت‌های ارتباط جمعی استخدام کنید. اما اگر می‌توانید این کار را انجام ندهید، خودتان در این سمت قرار بگیرید. با مشتریان احتمالی خود صادق باشید. افکار خود را در صفحه‌تان به مشتری ارائه دهید. محصولات خود را پست کنید. هر چیزی را که مرتبط و مفید می‌یابید و احتمال می‌دهید به مخاطبین خود کمک خواهد کرد تا در مورد شما و کسب و کارتان، و یا در مورد صنعتی که در آن هستید، اطلاعات کسب کنند را می‌توانید با مخاطبان‌تان در میان بگذارید.
این بازاریابی بسیار قدرتمند است. مشتریان می‌توانند از این طریق برند تجاری شما را بشناسند، در صورتیکه تاکنون اقدام به تشکیل صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی نگرفته‌اید، فرصت بسیار فوق العاده‌ای را برای بازاریابی از دست داده‌اید.

بازاریابی از طریق ساخت ویدیو آموزشی یکی از روش های بازاریابی

5- بازاریابی از طریق ساخت ویدئوهای آموزشی :

یکی از موثرترین روش های بازاریابی ، ساخت برنامه‌های ویدیویی است. به مردم از طریق ساخت ویدیوهای آموزشی چیزهای مفیدی در مورد محصولات‌تان یاد بدهید و از طریق آن به فروش و ارائه محصول خود ادامه دهید. برنامه‌های آموزشی گام به گام همه الهام بخش هستند. هرچه در این زمینه بهتر باشید، و هر چه ارزش بیشتری برای محصولتان ایجاد کنید، سریع‌تر می‌توانید دید خود را و در نتیجه فروش خود را افزایش دهید.
امروزه، یوتیوب دومین موتور جستجوی گوگل در جهان است. هر وقت کسی می‌خواهد چیزی را به صورت بصری یاد بگیرد، عنوان آن را در یوتیوب سرچ می‌کند. شما این کار را می‌توانید بارها و بارها انجام دهید. پس فقط از خودتان بپرسید چه چیزی می‌توانید در کسب و کار خود آموزش دهید که به مصرف کنندگان کمک کند محصول شما را بشناسند؟

6- بازاریابی رابطه‌ای از روش های بازاریابی :

بسیاری از شرکت‌ها بر ایجاد روابط با مشتریان خود به جای تلاش برای فروش محصولی ( بازاریابی معاملاتی ) تمرکز می‌کنند. بازاریابی رابطه‌ای یکی از روش های بازاریابی است که در آن مشتریانی که برند شما را بیشتر دوست دارند پول بیشتری برای خرید برند شما خواهند پرداخت. بسیاری از خرده فروشان سنتی بر این امر صحه می‌گذارند. شایان ذکر است که مشتریانی که از تمامی کانال‌های خرید خود استفاده می‌کنند ( فروشگاه، وب، موبایل و غیره ) تا شش برابر بیشتر از مشتریان متوسط خرید می‌کنند.

7- بازاریابی مخفی از روش های بازاریابی :

استراتژی‌های بازاریابی مخفی شامل معرفی محصولی به مشتریان به روشی است که به نظر تبلیغات نمی‌رسد. استراتژی بازاریابی مخفیانه این است، که در آن عوامل بازاریابی ژست عادی می‌گیرند و محصولات خود را به دیگران نشان می‌دهند و طوری وانمود می‌کنند که از فشار آن بی‌اطلاع هستند.
اینترنت امروزه شماری از فرصت‌های بازاریابی مخفی را ایجاد کرده است. این برای شرکت‌ها رایج است که افرادی را برای دادن نظرات مثبت در مورد محصولات‌شان در بلاگ‌ها، فروم‌ها، وب سایت‌های اشتراک ویدئو و بخش نظرات خرده فروشان استخدام کنند و به آنها حقوق بدهند.
در بازاریابی مخفی، شرکت‌ها تمایل دارند که از گفته‌هایی در تبلیغ‌شان استفاده کنند که بیش از حد برای مشتریان واضح نباشد. با این حال برخی از مردم در طی سالیان به تکنیک‌های بازاریابی سنتی عادت کرده‌اند و هنوز به شدت به توصیه‌های دهان به دهان دوستان‌شان اعتماد می‌کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله آموختیم که روش‌های بازاریابی ممکن است کاملا نوآورانه باشند و یا قبلا امتحان یا تست شده باشند. استراتژی‌ها یا روش‌های بازاریابی موثر به موفقیت در رقابت کمک می‌کنند.

در انتها پیشنهاد میکنیم که در کارگاه روانشناس فروش علی میرصادقی شرکت کنید. این کارگاه به شما در امر فروش کمک زیادی را می‌کند و می‌تواند اتفاق بزرگی را در کسب و کار شما رقم بزند.

دوره جامع رهبری و لیدرشیپ
کتاب سیزده
پرفروش‌ترین رمان کشور (کتابراه)
ستایش شده توسط دو تن از نویسندگان بزرگ جهان
ترجمه شده به دو زبان عربی و انگلیسی
 • نویسنده : اکرم افروخته | مترجم زبان انگلیسی
  • امتیاز :
  • 4
  • 0
 • تعداد مشاهده : 43709 بار
 • مشاهده نظرات کاربران
 • تاریخ انتشار : 1399/02/23
نظرات کاربران
فاطمه

خیلی اطلاعات جامع و مفیدی بود، ممنون ازتون

2 0

مهلا راد

بسیار ممنون بابت مطالب مفیدتون
بنظر من یکی از روش های بازاریابی که میتونه تاثیر صددرصدی روی افراد بزاره، بازاریابی دهان به دهان است.

1 1

مدیر سيستم

سپاس از اشتراک نظرتون

0 0

علی اکبر زند

به خوندنش می ارزید
احسنت، عالی بود

0 0

مدیر سيستم

ممنونیم از همراهی شما

0 0

طاهر مرادیانی

مقاله بسیار مفیدی بود. ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید.

0 0

مدیر سيستم

ممنونیم از اینکه مارو دنبال میکنید

0 0

امید

درود
ممنونم از مقاله پربار شما در حوزه بازاریابی

0 0

مدیر سيستم

خوشحالیم که براتون مفید بوده

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.