5 گام شگفت انگیز برای شاد بودن در زندگی

5 گام شگفت انگیز برای شاد بودن در زندگی چیست ؟

چگونه شاد باشیم ؟ آیا تا به حال شاد بودن رو تجربه کردیم ؟ آیا شده به هدفمون برسیم ولی بازم احساس شادمانی و خوشبختی نکنیم ؟ چگونه کسی می‌تواند به خوشبختی برسد ؟ چه چیزهایی در زندگی با شادمانی درونی مرتبط است ؟

این مقاله شامل 5 گام شگفت انگیز برای شاد بودن در زندگی است که می‌تواند به شما در یافتن وضعیت فعلی زندگیتان کمک کند، ارزیابی می‌کند که شما چقدر واقعا خوشحال هستید و مسیری را پیدا می‌کنید که احتمالا خوشبختی بیشتری را به همراه خواهد داشت. همچنین شما منابع و نکاتی را برای رسیدن به اهداف شادمانی و ایجاد موارد جدید خوشبختی خواهید یافت. این مقاله دروازه ایست به یک زندگی که شما را به شادمانی حقیقی می‌رساند.

5 گام برای شاد شدن در زندگی کدام اند ؟

1- چگونه شاد بودن در زندگی را تجربه کنیم؟

در حالی که مردم اهداف زیاد و مختلفی دارند که به دنبال رسیدن به آنها هستند، می‌توان گفت تقریبا یک هدف جهانی و اساسی وجود دارد که همه افراد برای دستیابی به ‌آن تلاش می‌کنند و آن رسیدن به شادمانی است. کسانی که بیشترین وقت خود را برای بدست آوردن پول صرف می‌کنند، معمولا عقیده دارند که پول خودش باعث خوشحالی آنها می‌شود و یا این تصور را دارند که پول آنها را در برابر چیزهایی که می‌تواند شادی را از آنها بگیرد، محافظت خواهد کرد. گاهی اوقات افراد تمرکزشان روی پول نیست بلکه روی شغلی است که درآمد بالایی دارد، و معمولا آن شغل، فکری می‌شود که باعث شادمانی آنها است. مردم برای داشتن رابطه کامل ، خانه خوب و بدن زیبا تلاش می‌کنند تا مورد ستایش دیگران قرار گیرند. همه اینها تلاشی است برای اینکه شاد بودن در زندگی را تجربه کنند. گاهی اوقات این چیزها باعث شاد بودن می‌شود، اما در برخی مواقع ما از اینکه به اهدافمان نرسیم دچار استرس می‌شویم یا به آن‌ها می‌رسیم اما می‌بینیم که هنوز شادبودن در ما اتفاق نیفتاده. زمانی دیگر ما آنقدر بر روی هدفی که فکر می‌کنیم موجب شاد بودن ما می‌شود، متمرکز می‌شویم، که دیگر وقتی برای بقیه کارهایی که ما را به شادی حقیقی می‌رسانند در زندگیمان باقی نمی‌ماند. ( باید مدیریت زمان داشته باشیم. ) این می‌تواند باعث سردرگمی ما شود و این سوال را به وجود می‌آورد که چگونه کسی می‌تواند به خوشبختی برسد؟ در واقع شادمانی می‌تواند به چندین روش بدست بیاید. به علاوه بدست آوردن شادمانی به جزئیات در سبک زندگی شما بستگی دارد. همچنین شما می‌توانید روی الگوهای تفکری در مورد عادت‌هایتان کار کنید.

مشاهده این ویدیو در این زمینه به شما کمک خواهد کرد

2- به زندگی خود بنگرید: آیا سبک زندگیتان باعث شاد بودن در زندگی می‌شود؟

کارشناسان روانشناسی مثبت گرا که بر روی شادمانی بشر و عوامل مشتمل بر آن مطالعه می‌کنند، چندین جنبه کلیدی از زندگی را تعیین کرده‌اند که به نظر می‌رسد با شادمانی درونی مرتبط باشد.

در حالی که قطعی گفته نشده که رضایت از یک یا سه جنبه زندگی به ناخشنودی شخص منجر می‌شود یا اینکه رضایت در بیشتر جنبه‌ها به طور خودکار منجر به سعادت خواهد شد، در نهایت یک همبستگی در آیت بین وجود دارد : اگر شما در سه حوزه از زندگی‌تان رضایت بیشتری داشته باشید به طور کلی گرایش به شادمانی بیشتر دارید. سوال این است که چه چیزهایی در زندگی با شادمانی درونی مرتبط است ؟ برخی از آنها چیزهایی هستند که شما انتظار دارید : پول ، دوستان ، سلامتی ، شرایط زندگی و چیزهای دیگری که ممکن است شما در طول روز به آنها فکر نکنید ، به عنوان مثال معنویت ، همسایه‌هایتان ، درگیری اجتماعی و حس معنا در زندگی . همچنین نقشی که اینها در زندگی شما بازی می‌کنند بر روی شادمانی شما تاثیر می‌گذارد.

اگرچه سبک زندگی تنها بخشی از معادله شادمانی است. نگرش شما به زندگی و آنچه که هر روز برای شما اتفاق می‌افتد نیز می‌تواند بر روی سطح کلی شادمانی و رضایت از زندگی تاثیر زیادی داشته باشد.

در همین زمینه کارگاه روانشناسی اکت به شما بسیار کمک خواهد کرد:

روانشناسی اکت
همایش اکسیژن مبتنی بر روانشناسی اکت
همایش اکسیژن به شما در شاد بودن و شاد زیستن کمک می‌کند . همچنین با کمک این همایش می‌توانید انگیزه خود را پیدا کنید تا با این نیروی محرکه قوی به سمت اهداف بزرگ خود حرکت کنید و در طول مسیر امید خود را از دست ندهید.

در صورتی که امکان شرکت در دوره را ندارید کتاب زیر را بخوانید :

کتاب تله شادمانی
کتاب ‌تله شادمانی اثر راس هریس
تله شادمانی یا دست از تقلا کردن بردار و زندگی کن
نوشته شده بر پایه درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش
.

3- به نگرش خود توجه کنید: آیا افکارتان باعث شاد بودن در زندگی می‌شود؟

همانگونه که در بخش قبل گفته شد ویژگی‌های سبک زندگی تاثیر قابل توجه‌ای در سطح شاد بودن ما دارد. اما نکته‌ی قابل توجه این معادله نگرش ما نسبت به زندگی است. احتمالا پوشیده نیست که افراد خوش بین تمایل دارند که شادتر باشند. اما شما ممکن است تشخیص ندهید که آنچه بیشتر از خوش بینی وجود دارد " داشتن چهره‌ای شاد " یا " دیدن نیمه‌ی پر لیوان " است. افراد خوش بین ویژگی‌های خاصی دارند، روش‌های تفکری که به طور دلپذیر تحریف شده که موجب می‌شود این افراد خوش بین موفقیت و سلامت بیشتر داشته باشند و میزان رضایتمندی آنها از زندگی و دیگر چیزهای خوب به طور منظم بیشتر باشد.

پرورش ذهن یک فرد خوش بین تنها به معنی ارتقا شادمانی نیست، بلکه صرفه نظر از موقعیت شما ، این می‌تواند چیزهای زیادی را که موجب شادی بیشتر می‌شوند به زندگی شما وارد کند.

علاوه بر خوش بینی ، افراد شاد به کنترل درون تمایل دارند، به عبارت ساده‌تر، آنها بیشتر از آنکه قربانی شرایط باشند عقیده دارند که ارباب سرنوشت خود هستند. زمانی که شما عوامل استرس‌زای زندگی‌تان را به عنوان یک چالش می‌بینید تا تهدید ، همانگونه که با این شرایط مقابله می‌کنید، تمایل دارید که راه حل‌های موثرتری بیابید و احساس هیجان بیشتری کنید.

تعیین اهداف مناسب برای شاد بودن در زندگی چگونه است ؟

4- تعیین کردن اهداف مناسب برای رسیدن به شاد بودن در زندگی

همانگونه که قبلا اشاره شد ، بسیاری از مردم اهدافی را دنبال می‌کنند که انتظار دارند آنها را به شادمانی برسانند، اما شادمانی همیشه نتیجه آخر نیست. همه ما افرادی را می‌شناسیم که هر آنچه دارند حتی به قیمت نابودی زندگی شخصی خود، برای موفقیت در شغلشان قربانی می‌کنند، فقط عجیب است که چرا با وجود اینکه فرد موفقی هستند هنوز احساس شاد بودن نمی‌کنند. بسیار معمول است که مردم خود را در خانه‌ای زیبا ، ماشین‌های گران قیمت ، لباس‌های طراحی شده ( و گاهی اوقات بدهی ) محصور می‌کنند و هنوز نسبت به کسانی که هیچ یک از این موارد را ندارند رضایت درونی کمتری در زندگی دارند. چگونه می‌توان فهمید که چه اهدافی به شادمانی درونی منجر می‌شوند و چه اهدافی نمی‌شود ؟

نگاهی اجمالی به فهرست عواملی که باعث ارتقا شادی می‌شود، نشان می‌دهد که چیزهای زیادی در شادمانی درونی مشارکت دارند. یافتن سبک زندگی متعادل به طوری که شما بتوانید حمایت اجتماعی ، توسعه فردی ، سلامت فیزیکی و پیگیری‌های معنادار داشته باشید ، به علاوه موفقیت شغلی و امنیت مالی ( ویژگی‌هایی که اکثر اوقات تمرکز را از بین می‌برند ) بسیار بیشتر محتمل است که منجر به شادمانی شود تا سبک زندگی که فقط به یک یا دو جنبه از زندگی توجه دارد که اتفاقا همه انرژی و منابع شما را می‌گیرند، به استثنای برخی عوامل مهم زندگی .

هنگامی که اهدافتان را تعیین می‌کنید، به خاطر داشته باشید همه جنبه‌های زندگی برای شما مهم هستند. شرح مفصلی را تهیه کنید از اینکه می‌خواهید زنگی‌تان چگونه به نظر برسد. برای نشان دادن زندگی خود از یک نمودار استفاده کنید و اهدافتان را در جنبه‌های مختلف زندگی در بخش‌های متفاوت قرار دهید یا هر ماه اهداف و عادتهای سالم در یک زمینه متفاوت زندگی تعیین کرده و آن را پرورش دهید. می‌توانید عادتهای سالم را برای تعادل در سبک زندگیتان ایجاد کنید و البته اهمیت توانایی " نه گفتن " به بسیاری از فعالیت‌ها را در زندگی فراموش نکنید.

5- عمل کردن به روش هوشمندانه برای رسیدن به اهداف و شاد بودن در زندگی

بسیاری از مردم با انتظارات بیش از حد ، خود را به نابودی می‌کشانند و خود را در آستانه شکست قرار می‌دهند، چه اهدافی که تعیین می‌کنند در زمینه‌ی تصمیماتی در سال جدید باشد یا قسمتی از یک مهمانی برای ارتقا زندگی . برای مثال افراد زیادی از خودشان انتظار دارند که به سرعت عادت‌هایشان را بدون اراده محض تغییر دهند. هر گونه لغزشی را به عنوان تجربه شکست می‌بینند و این بیشتر اوقات باعث می‌شود که هدفشان را رها کنند و احساس شکست داشته باشند.

اگر شما تلاش می‌کنید که در زندگی تغییرات مثبت ایجاد کنید، مهم است که خود را به موفقیت برسانید :

3 گام برای رسیدن به اهداف و شاد بودن در زندگی به روش هوشمندانه

1- ابتدا اهداف کوچک و قابل دستیابی را تعیین کنید .

به این روش که به یک عادت جدید با قدمهای کوچک عمل کنید به این ترتیب در هر مرحله احساس موفقیت بیشتری خواهید داشت و احتمال اینکه هدف در زندگی را رها کنید کمتر خواهد شد.

2- بعد از آن به پیشرفت هایتان جایزه دهید .

برای هر هدف کوچکی که به آن می‌رسید، به خودتان اجازه دهید که احساس غرور کنید و ترجیحا به خود یک جایزه کوچک دهید.

3- حمایت اجتماعی را فراموش نکنید .

به افرادی که در زندگی حامی شما هستند بگویید که در حال تلاش کردن برای دستیابی به هدفی هستید و به آنها از موفقیت هایتان بگویید. این کار به شما قدرت مضاعف خواهد داد و جاذبه رها کردن هدفتان را کم می‌کند. باید خود را برای افراد نزدیک تان توضیح دهید.

چگونه شادی بیشتری در زندگی داشته باشیم؟

در زیر لیستی از جنبه‌های مختلفی از زندگی آمده است که به شما کمک می‌کند تا برای افزایش شادمانی درونی‌تان آنها را در زندگی خود بگنجانید.

سلامتی : شما با حفظ سلامتی‌تان در واقع به حفظ شادی خود کمک می‌کنید. مشکلات مربوط به سلامتی باعث افزایش استرس در شما می‌شود و می‌تواند در انجام برخی کارهایی که شما را به شادی می‌رساند و استرس را کاهش می‌دهد، مشکل ایجاد کند.

اعتماد به نفس : احساس خوبی که شما نسبت به اینکه چه کسی هستید، دارید، فقط یک حس خوب عاطفی و قابل لمس مثل نگرانی در مورد فرزندتان نیست. بسیار مهم است که شما آن شخصی را که در حال حاضر هستید، دوست داشته باشید. به نظر می‌رسد کمبود اعتماد به نفس تاثیر به سزایی بر روی جنبه‌های مختلف زندگی می‌گذارد.

اهداف ، ارزش‌ها و زندگی معنوی : اینها سه چیز متفاوت هستند. اما همه انها یک طبقه بندی مهمی می‌سازند که شامل تمرکز مثبت و درونی است بر روی چیزی فراتر از آنچه که شما در حال حاضر هستید. این‌ها هستند که موجب می‌شوند زندگی شما معنا داشته باشد و این ارتباط نزدیکی با شادمانی شما دارد.

پول و کار و تاثیر آن بر شاد بودن در زندگی

پول و کار : این یک حقیقت است که پول بیشتر موجب شادی بیشتر نمی‌شود. همچنین این نیز درست است که مقدار کم پول استرس ایجاد می‌کند و چالش‌هایی را برای شادمانی به وجود می آورد. در واقع داشتن پول کافی برای زندگی راحت مفید است. داشتن شغلی که نیازهای شما را برآوده کند ، ایده‌آل است. البته شغلی که موجب بدبختی شما نشود ضروی است.

آموزش ، خلاقیت و بازی : آموختن مهارت‌های جدید و رشد شخصی موجب رضایتمندی می‌شود و می‌تواند منابع بیشتری را در زندگی در اختیار شما قرار دهد که هم برای کاهش استرس و هم شادمانی عالی است. همین مسئله در بیان خلاقیت شما صادق است. در واقع نشان داده شده است که فعالیت‌های هنری که تمرین خلاقیت هستند، برای سلامتی و شادمانی کسانی که خود را در هر زمینه‌ای بدون خلاقیت می‌دانند ، خوب هستند. اوقات فراغت ، تفریح ، رها کردن برای شادمانی و کاهش سطح استرس مهم هستند. نیاز نیست که وقت زیادی را برای بازی و تفریح بگذارید ، اما شما واقعا نیاز دارید که زمانی را برای تفریح در زندگی داشته باشید.

کمک رساندن :مشخص است که ما به عنوان انسان واقعا دوست داریم که برای دیگران مفید باشیم. پیدا کردن روش‌هایی برای اینکه نوع دوستی را تمرین کنید می‌تواند شما را شاد نگه دارد و استرس را کاهش دهد.

عشق : با اینکه کمی غیر عقلانی به نظر می‌رسد اما داشتن عشق در زندگی شما ، برای اینکه در وجودتان احساس شادی را نگه دارید، مفید است.

دوستان و خویشاوندان : حفظ چرخه حمایتی حتی اگر این چرخه کوچک باشد می‌تواند به شما در احساس شادی بیشتر ، تقریبا در هر جنبه‌ای از زندگی ، کمک کند و حائلی بسیار خوب در مقابل استرس است. نزدیک خانواده ماندن می‌تواند زندگی شما را شاد ، حمایتی و معنی دار نگه ‌دارد، مگر اینکه شما از یک خانواده به شدت در هم تنیده باشید. یافتن روش‌هایی که استرس را کاهش می‌دهند ضمن برقراری ارتباط با خانواده بسیار مهم است.

یک پیشنهاد برای شما خوانندگان این مقاله دارم

این سریال با متد CBT طراحی شده و با تغییر افکار شما ، رفتار شما را تغییر می دهد . با تکنیک های این سریال می توانید به لذت،شادی و خوشبختی و موفقیت برسید.

نکته این سریال این است که باید هر روز قسمتی از آن را ببینید.

خانه ، همسایه و اجتماع : نگهداشتن خانه‌ای که به عنوان پناهگاهی در برابر استرس در پایان روز عمل می‌کند ، بسیار مهم است. زندگی کردن در همسایگی کسانی که نزدیک و حمایتگر باشند یا دست کم با شما دشمنی نداشته و خطری ایجاد نکنند، می‌تواند با شادمانی و کاهش استرس در ارتباط باشد. بخشی از اجتماع باشید چه جامعه ورزشی باشد یا اجتماعی از دوستانی که با هم دیدگاه معنوی مشترک یا اهداف زندگی مشترک و یا دیگر نقاط مشترک دارند.

نظرات کاربران
محمد رضا

مرسی از اقای میر صادقی با نشر دادن این کلیپ ها و داستان های خوب و بجا حال دل همه رو خوب میکنه
ارزوی موفقیت برای همه میکنم امیدوارم حال دل همه همراه با موفقیت خوب خوب خوب باشه. خداروشکر

0 0

محسن

واقعا ازین مقاله کلی چیز یاد گرفتم و فکر میکنم کلی از غم هام دیگه تبدیل به انگیزه و شادی و هدف شده

2 0

مدير سيستم

خدا رو شکر . خوشحالیم رضایت داشتید

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.