شکست عاطفی و ۶ راهکار مفید برای رهایی از آن

شکست عاطفی

شکست عشقی اتفاقی دردناک و ناراحت‌کننده است که استرس و اضطراب‌های زیادی را برای ما به همراه دارد. این شکست نوعی تحقیر شدگی و سرخوردگی و طرد شدن است که کیفیت زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد ، از جمله نشانه‌های هیجانی آن اختلال خواب ، عصبی بودن ، عذاب کشیدن بر اثر مرور خاطرات ، احساس غم ، ناامیدی ، شرم ، احساس خشم ، درماندگی ،  خودکشی و ... است. در واقع فرد بعد از تمام شدن رابطه و  شکست عاطفی دچار پریشانی هیجانی می‌شود و احساس می‌کند که هیچ کنترلی بر اتفاقات زندگی‌اش ندارد ! علاوه بر آن نشانه‌های فیزیکی از جمله تهوع ، لرز ، سرگیجه ، بیقراری ، گرفتگی و... در او بروز پیدا می‌کند.

شکست عاطفی موضوعی است که ممکن است افرادی با سنین مختلف آن را تجربه کننند و می‌تواند طیف گسترده‌ای از انسان‌ها را تحت تاثیر قرار دهد اما موضوع مهم پس از تجربه‌ی شکست عاطفی و شکست عشقی نحوه‌ی بازسازی روحی و روانی شخص آسیب دیده از این اتفاق است. او باید بتواند به روال عادی زندگی خود بازگردد و در ادامه بفهمد که تمام شدن یک رابطه، آخر دنیا نیست و در آینده می‌تواند یک رابطه جدید و موفق داشته باشد. تا انتهای مقاله با ما همراه شوید تا با یکسری از این راهکارهای درمان شکست عاطفی آشنا شوید.

 

از جمله رفتارها و مکانیسم‌های دفاعی که افراد بعد از تمام شدن رابطه برای کاهش احساس درد از آن استفاده می‌کنند، انکار و نپذیرفتن تمام شدن رابطه، عادی جلوه دادن شکست عاطفی ، حذف کردن جنبه‌های عاطفی رابطه و نگاه کردن به آن با منطق و استدلال، خشم، انتقام جویی و پرخوری کردن است. باید توجه داشت که این رفتارها در طولانی مدت مشکلات زیادی را برای فرد به همراه خواهد داشت. پس هر چه سریع‌تر باید به فکر درمان شکست عاطفی باشید.

اگر رابطه سالم میخواهید عادت‌های مخرب زیر را ترک کنید :

هیچ مسئله ای خود به خود حل نمی شود. صادقانه با مشکلاتتان مواجه شوید، چرا که شفافیت رابطه را نجات میدهد.

تلاش برای برنده شدن را متوقف کنید. به جای اینکه تلاش کنید که چه کسی راست می‌گوید و حق با کیست، به دنبال راه حل باشید.

انکار یا ندیدن احساسات طرف مقابل را متوقف کنید. همانطور که احساسات شما با ارزش هستند احساسات طرف مقابل نیز ارزشمند هستند.

از این که دیگران هم باید مثل شما فکر کنند، دست بردارید. تا زمانی که کسی به شما بی احترامی نکند یا آسیبی نزند مجبور نیست دقیقا مانند شما در مورد هر موضوعی فکر کند.

این ذهنیت را که دیگران باید ذهن شما را بخوانند، یا نیازهای شما را حدس بزنند کنار بگذارید. ساده است دیگران نمی دانند که شما چه چیزی می خواهید چون شما به آنها نگفتید.

این انتظار که طرف مقابل همه نیازهای شما را باید برآورده کند را فراموش کنید. هیچ فردی نمی‌تواند و نباید برای شما همه چیز باشد حتی از نظر عاطفی.

این انتظار که طرف مقابل باید به مرزهای شما احترام بگذارد، زمانی که شما خودتان این کار را نمی کنید، کنار بگذارید.

احترام به مرزها به معنی کنترل نکردن یک وجه بسیار با اهمیت برای حفظ یک رابطه سالم است.

ویدیو مربوط به ترم پنجم دوره جامع خودشکوفایی به نام روابط مثبت است. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

درمان شکست عاطفی :

میزان ناراحتی افراد و واکنش آن‌ها به تمام شدن رابطه بنا بر شخصیت، جنسیت و نوع رابطه متفاوت است. به طور مثال شکست عاطفی ، زنان را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد و احتمال به وجود آمدن افسردگی در زنان پس از این تجربه بیشتر است. روان شناسان جدایی از همسر را شبیه به مردن و از دست دادن فرد مقابل می‌دانند زیرا فرد با یک فقدان روبرو می‌شود و باید مراحل سوگواری را پشت سر بگذارد تا سلامت روان او دچار خدشه نشود و از این درد رهایی پیدا کند. این اتفاقات ظرف شش ماه پس از جدایی می‌افتد و به واکنش ((سوگ)) معروف است. به خودتان اجازه دهید که درد این فقدان را احساس کنید حتی اگر باید به سختی آن را تحمل کنید یا مدتی در آن اندوه باقی بمانید.

کلیک کنید

شکست عشقی را درمان کن!

مرحله فقدان یا سوگ در شکست عاطفی

1 - انکار (شکست نخورده ام):

بعد از تمام شدن رابطه، فرد هنوز برای پذیرش جدایی آمادگی ندارد و فکر می‌کند با صحبت نکردن در مورد آن می‌تواند از وقوع آن جلوگیری کند اما در نهایت انکارش به پایان می‌رسد و مجبور می‌شود باور کند.

مراحل فقدان در شکست عاطفی

2 - خشم و خشونت پس از شکست:

هنگامی که فرد با واقعیت شکست عاطفی روبرو می‌شود، درد و غم آن می‌تواند بیش از حد تحمل او باشد، در این زمان او دچار خشم می‌شود و خودش و دیگران را سرزنش می‌کند. احساس خشم اگر اشتباه جهت‌دهی شود می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

3- چانه زنی:

در این هنگام فرد شکست خورده در رابطه احساس ناتوانی دارد و چانه‌زنی به او کمک می‌کند که موقعیت را از موضع انفعال کنترل کند و افکاری مانند اگر این طور بود، اگر آن طور بود در ذهن او شکل می‌گیرد اما حقیقت آن است که هر فرد فقط می‌تواند خودش را کنترل کند و بقیه اتفاقات خارج از کنترل اوست.

اینستاگرام علی میرصادقی

4- افسردگی:

پس از تمام شدن رابطه ممکن است علائم افسردگی در فرد  پدید آید. در این مرحله او بسیار ناامید و غمگین می‌شود و باور می‌کند که دیگر هیچ کاری از دستش برنمی‌آید و نمی‌تواند جلوی اتفاقات ناخوشایند زندگی را بگیرد! در طی گذر از این دوران، نکته‌ی مهم این است که او این ناراحتی را کاملا احساس کند و بداند که می‌تواند هرقدر که دلش می‌خواهد گریه کند زیرا پس از آن احساس رهایی و آرامش خواهد داشت. در این مرحله، فرد به مراقبت بیشتری احتیاج دارد و نیاز به دوستانی حمایتگر دارد. دکتر علی میرصادقی در یکی از همایش‌های اکسیژن در مورد گریه کردن می‌گوید " یک وقت‌هایی باید خوب گریه کرد، مرد و زن ندارد. خود من بارها شکسته شده‌ام و گریه کرده‌ام ولی من افتخار می‌کنم به آن گریه‌ها چون اساسا فلسفه‌ی روانشناسی اکت نیز همین است؛ پذیرش دردهای زندگی. زندگی ما از روز اول با درد همراه بوده و تا امروز هم دردها ادامه دارند. به دنیا آمدن و آغاز  زندگی ما با جیغ آغاز می‌شود و در ادامه‌ی زندگی هم در نوجوانی با دردهای درس خواندن و در جوانی با درد پیدا کردن شریک زندگی و شغل مواجه می‌شویم. حتی ممکن است که دردهای روزهای سخت شکست عاطفی و ترد شدن را هم در همان جوانی تجربه کنیم. اکت از ما می‌خواهد که درد زندگی، جدایی، فقدان و سوگواری زندگی را بپذیریم و نخواهیم دردها را به پایان برسانیم. زندگی ما وقتی تغییر می‌کند که دردهای ما تغییر کنند نه اینکه دردهای ما از بین بروند چون دردها به پایان نخواهند رسید."

شکست عاطفی و افسردگی

در واقع این جملات بدین معنا هستند که حتی درصورتی که فرد بتواند از این بحران روحی و عاطفی خارج شود و در آینده نیز یک رابطه جدید را آغاز کند، دردهای زندگی به طور مطلق از بین نخواهند رفت. پس اتفاقا او باید بیاموزد که از این فرصت پیش آمده استفاده کند و قدرت ذهن آگاهی و پذیرش خود را بالا ببرد زیرا دردها فقط از شکلی به شکل دیگر در می‌آیند و از بین نمی‌روند. از همین رو نام دیگر  روانشناسی اکت، درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش است.

5- پذیرش:

فردی که شکست عاطفی را تجربه کرده سرانجام به مرحله پذیرش می‌رسد و تمام شدن رابطه قبلی و شروع زندگی جدیدش را می‌پذیرد البته همه‌ی افراد این مرحله را تجربه نمی‌کنند اما کسی که به این مرحله می‌رسد، احساس مسولیت پذیری‌اش با این پذیرش افزایش پیدا می‌کند و برای زندگی جدیدش تصمیم‌های تازه‌ای می‌گیرد و به گونه‌ای که حتی بعد از این مرحله می‌تواند یک رابطه جدید را شروع کند و با آگاهی داشتن از  اشتباهاتی که در رابطه قبلی‌اش مرتکب شده بود، سعی می‌کند آن‌ها را تکرار نکند. در نتیجه می‌تواند چیزهایی را تجربه کند که در رابطه قبلی‌اش از آن‌ها بی‌بهره بوده است!

درمان شکست عاطفی

چه چیزهایی می‌تواند به درمان شکست عاطفی کمک کند؟

1. کمک گرفتن: کمک گرفتن از کسانی که شما را حمایت می‌کنند و یا تجربه‌ای مشابه تجربه شما را داشته‌اند، می‌تواند برای درمان شکست عاطفی شما مفید باشد. مهم این است که شما جایی را داشته باشید تا بتوانید بدون ترس از قضاوت شدن به راحتی خودتان را بروز دهید.
2. نجنگیدن با احساسات خود: با احساسات خود نجنگید، طبیعی است که  بعد از تمام شدن رابطه احساسات متناقض زیادی را تجربه کنید ولی نباید با  آن‌ها مقابله کنید و به دنبال سرکوب آن‌ها باشید. نوشتن احساسات مثل خاطره نویسی نیز می‌تواند راه حل خوبی باشد تا شما احساس بهتری داشته باشید.

3. صبوری کردن: صبر پیشه کنید و به سرعت وارد یک رابطه جدید نشوید، به خودتان اجازه دهید تا التیام روحی پیدا کنید، درمان شکست عاطفی قبلی تکمیل شود و  آمادگی لازم برای شروع یک رابطه جدید را به دست آورید.
4. کمک گرفتن از مشاور: از خودتان مراقبت کنید. از مشاور و متخصص کمک بگیرید، آموزش ببینید زیرا  اگر تغییرات جدیدی را ایجاد نکنید ممکن است در رابطه‌ی آینده خود نیز نتوانید موفق عمل کنید. از جدایی و شکست عاطفی که تجربه کردید، درس بگیرید تا پس از التیام و شروع یک رابطه جدید آن‌ها را تکرار نکنید و رابطه بهتری را تجربه کنید.  
5. انجام فعالیت‌های اجتماعی: به کارهایی که به آن‌ها علاقه دارید بپردازید و فعالیت‌های اجتماعی انجام دهید زیرا پرداختن به این کارها به مرور می‌تواند به بازسازی فکری روانی و بهبود اعتماد به نفس و در نهایت درمان شکست عاطفی شما کمک کند.

6. تمرینات ذهن: تمرینات ذهن مانند مدیتیشن و یوگا می‌توانند به شما کمک کنند تا ذهنتان را آرام کرده و به تمرکز بر روی خودتان و روند شفایی کمک کنند.

7. تغذیه سالم و ورزش منظم: غذاهای سالم و ورزش منظم می‌توانند به افزایش سطح انرژی و بهبود وضعیت روحی شما کمک کنند.

8. پذیرش و پایان دادن به گذشته: پذیرش واقعیت شکست عاطفی و گذشته می‌تواند به شما کمک کند تا از آن عبور کرده و به زندگی خود ادامه دهید.

9. تمرکز بر رشد شخصی: انگیزه برای رشد و پیشرفت شخصی می‌تواند به شما کمک کند تا از تجربه شکست عاطفی به عنوان یک فرصت برای یادگیری استفاده کنید.

10. پیدا کردن معنی و هدف: سعی کنید به دنبال معنا و هدف درونی زندگی‌تان بگردید. این کمک می‌کند تاه ارزش‌هایتان  را بازنگری کنید و زندگی را به شیوه‌ای معنا‌دارتر تجربه کنید.

11. آموزش و یادگیری: انگیزه‌ داشتن برای یادگیری و رشد شخصی می‌تواند به شما کمک کند تا از شکست عاطفی تجربه کسب کنید و بهترین راه‌حل‌ها را برای پیشرفت پیدا کنید.

12. استفاده از هنر و خلاقیت: هنر و خلاقیت می‌توانند به شما کمک کنند تا احساسات خود را بهبود ببخشید و از روان‌شناسی مثبتی برخوردار شوید.

13. داشتن تعادل زندگی: تلاش کنید برای داشتن تعادل بین کار و زندگی شخصی، تعامل اجتماعی و وقت برای استراحت و بازی داشته باشید. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا احساساتتان را مدیریت کرده و بعد از شکست عاطفی  بهبود یابید.

و در آخر به شما پیشنهاد می‌شود تا پادکست ۶ فعل رابطه خراب کن را در همین باب بشنوید.

پیشنهاد ویژه ما، دوره شکوفایی به همراه ۱۰ جلسه مشاوره:

دوره ۸۰ ساعته شکوفایی
دوره هشتاد ساعته غیرحضوری در ۸ ترم | شکوفایی
این دوره مبتنی بر روانشناسی مثبت‌نگر و بر اساس آموزه‌های رئیس سابق انجمن روانشناسی آمریکا و پدر روانشناسی مثبت‌نگر (دکتر مارتین سلیگمن) می‌باشد و اکثر درس‌های آن توسط پژوهش‌های فرا تحلیل و دانشگاهی به اثبات رسیده است.

در صورتی که امکان شرکت در دوره را ندارید کتاب زیر را بخوانید :

کتاب شکست عشقی
کتاب شکست عشقی
در کتاب شکست عشقی دکتر ریچارد بی. راس به طور دقیق نشانه‌های تشخیص این سندرم، هیجانات و عواطف و رفتارهای فرد مبتلا به آن را توصیف کرده و روش‌های درمان این سندرم خاص و متمایز از اختلالات خلقی یا اضطرابی را به خوبی بیان کرده است.
نظرات کاربران
ناشناس

و وارد نشدن به رابطه جدید

0 0

الناز

لطفا تا زمانی که دوران سوگ را که حداقل خوش بینانه ترین زمانش یکسال پس از جدایی اعم از طلاق یا شکست عشقی از رابطه قبلتون هست وارد به هیچ عنوان وارد هیچ رابطه جدیدی نشید چون بدون شناخت منطقی وارد رابطه جدید شدید و معیارهای انتخابتون کاملا تحت تاثیر هیجانات و احساسات منفی رابطه قبلیتونه حالا یا بخاطر خلاء عاطفی یا ترس از تنهایی یا ترس از آینده مبهم و... وارد رابطه جدید شدید و قطعا عشقی نسبت به پارتنر جدیدتون ندارید و صرفا بخاطر فرار از ناکامی و محرومیت و احساساتی مثل طرد شدگی و حس بی ارزشی و عدم وجود عزت نفستون وارد این رابطه ناسالم و سمی شدید پس بهترین کار اینه که بجای فرار از شکست با پارتنر قبلیتون حضورا صحبت کنید و سریعا از رابطه ناسالمی که داخلش هستید خارج بشید چون قطعا در آینده نه چندان دور خودتون متوجه رابطه اشتباهتون میشد لطمات ماندن در چنین رابطه ناسالمی به مراتب بیشتر از صدمات تنهاییه و اگه میبینید تصمیم به جدایی عجولانه بوده و بر مبنای احساسات منفی چنین تصمیمی گرفته بودید با پارتنر قبلیتون رو راست باشید و مجددا به آرزوی قلبیتون برسید و در جهت کسب مهارت و ارتقای رابطتون اقدام کن

3 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.