گذراندن روزهای سخت

تاب آوری چگونه است

تاب آوری مجموعه‌ای از ظرفیت‌های فردی و روانی است که به فرد جهت گذراندن روزهای سخت کمک می‌کند و می‌تواند در موقعیت‌های سخت و دشوار مقاومت کند و به خود و دیگران آسیب نزند، تاب آوری افراد را توانمند می‌کند تا بتوانند با ناملایمات زندگی و شغلی خود کنار بیایند تا آسیب کمتر بخورند و حتی از این شرایط برای شکوفایی و رشد خود بهره ببرند.

آیا شما به هنگام مشکلات و بحران‌ها توانایی حل مسئله دارید ؟ آیا در فشار‌های روزانه شما انعطاف لازم را دارید ؟ آیا به هنگام شرایط سخت خوش بین هستید ؟ آیا سختی‌ها باعث رشد شما می‌شوند ؟ افراد تاب آور چگونه رفتار می‌کنند ؟ شما برای گذراندن روزهای سخت خود چه می‌کنید؟ ما در این مقاله سعی بر آن داریم تا روزهای سخت زندگی‌تان را به بهترین و راحت‌ترین روز زندگیتان تبدیل کنیم.

 در بعضی از افراد گنجایش‌های فردی ، شخصیتی و روانی وجود دارد که به آنها در تجربه کردن شرایط سخت و تنش زا کمک می‌کند به طوری که هر چقدر شرایط استرس زا و سخت بیشتر شود ، باز این افراد توانایی بیرون کشیدن خودشان از بحران و سختی‌ها و ناملایمات را دارند. افراد در زندگی روزمره خود ، خواه ناخواه ، دچار مشکل و سختی می‌شوند ، طوری که ممکن است سلامت روان‌شان به خطر بیفتد.

تاب آوری ( گذراندن روزهای سخت چیست ؟ )

روانشناسی دو رویکرد دارد. 1. درمان مشکلات 2. جلوگیری از بروز مشکلات ( روانشناسی مثبت نگر ). یکی از مهمترین شاخص‌های روانشناسی مثبت گرا ، تاب آوری است. روانشناسی مثبت گرا به جای ناهنجاری‌ها و اختلالات توجه بیشتر به توانمندی‌ها و استعداد‌های انسان کار دارد. مارتین سیلیگمن می‌گوید : شیوه فکر کردن یک عادت است قرار نیست ، همیشه گرفتار آن باقی بمانیم. شاید یکی از مهمترین دستاورد‌های روانشناسی در بیست سال اخیر این بوده است که، انسان‌ها می‌توانند شیوه فکر کردن خود را تغییر دهند.

تاب آور بودن به این معنا نیست که بتوانید یک زندگی بدون استرس و درد را داشته باشید ، بلکه تاب آوری منجربه رشد افراد می‌شود. برای بدست آوردن تفکر و مهارت‌های خود مدیریتی بهتر ( خود تنظیمی ) که می‌تواند آموخته شود . تاب آوری به معنای توانایی مقابله با شرایط دشوار و پاسخ انعطاف پذیر به فشار‌های زندگی روزانه است به افراد قدرت می‌دهد تا با مشکلات مقابله سالم داشته باشند. تاب آوری به معنای توانایی مقابله با شرایط دشوار و پاسخ انعطاف پذیر به فشار‌های زندگی روزانه است ،  به افراد قدرت می دهد تا با مشکلات مقابله سالم داشته باشند.

ویژگی افراد تاب آور ( برای گذراندن روزهای سخت | تاب آوری )

- آگاهانه و هوشیار عمل می کنند

افراد تاب آور از احساسات خود با خبر هستند .آنها را می‌شناسند و هیجان‌های خودشان را به شیوه سالم مدیریت می‌کنند. همچنین آنها احساسات و رفتار‌های نزدیکان و اطرافیان خود را نیز درک می‌کنند . می‌توانند بر محیط و اطرافیان خود تاثیر مثبتی بگذارند .

- می دانند و می پذیرند که موانع هم بخش از زندگی انسان ها است

یکی دیگر از ویژگی افراد تاب آور این است، که باور دارند که زندگی پر از سختی و چالش است. آنها می‌دانند که آنها نمی‌توانند از  مشکلات اجتناب یا فرار کنند ولی می‌توانند در برابر آنها انعطاف داشته باشند و خود را در برابر سازگار شدن با تغییرات حفظ کنند. تاب آوری را فرآیند یا توانایی انطباق دادن خود با چالش‌ها ، تهدید‌ها و غلبه بر آنها می دانند ، آنها این سه ویژگی را مد نظر قرار می‌دهند اینکه ، یک مشکل آنها را زمین گیر نکند ، ( آسیب نبیند ). دوم ، رفتار مقابله‌ای مطلوب داشته باشند و سوم ، در آن مشکل متوقف نشوند. پس گذراندن روزهای سخت برای آن‌ها ساده است.

پیشنهاد می شود بخوانید

همه‌ی انسان‌ها حق دارند شکست بخورند ، اما وقتی یک انسان ذاتا شکست خورده ، زمین می‌خورد ، توان برخاستن دوباره را پیدا نمی‌کند ، او همان‌جا می‌ماند و به تدریج خرد می‌شود اما چرا برخی مردم هنگامی که زمین می‌خورند، به روش دیگری عمل می‌کنند ؟ سریعا بلند می‌شوند درسی می‌گیرند ، به سمت جایگاهی بلندتر حرکت می‌کنند و در نهایت شاهکار زندگی خود را می‌آفرینند و به اهداف خود می‌رسند.

موفقیت در زندگی

- منبع کنترل درونی دارند

آنها خودشان را مسئول شرایط خود می‌دانند و برای هر مشکل یا مسئله منابع بیرونی را سرزنش نمی‌کنند . سهم خود را در امور زندگی  همراه با مسؤولیت پذیرفته‌اند و اعتقاد دارند ، که هر عملی که انجام می‌دهند ، بر زندگی شان تاثیر می‌گذارد . غیر از بعضی  امور که از کنترل ما خارج است مثل سیل و زلزله و غیره. این افراد می‌توانند علت مسائل را تشخیص داده و با پیدا کردن راه حل ، بر موقعیت فعلی و آینده خود تاثیر مثبت بگذارند.

- قادر هستند با توجه به موقعیت ، درخواست کمک کنند

منابع حمایتی یکی از اجزای تاب آوری است. افراد تاب آور هر گاه احساس کنند و ضرورت ایجاب کند  از این منابع در خواست کمک می‌کنند. منابع حمایتی تخصصی شامل مشاور ، کتاب مطالعه زندگی افراد مهم و موفق و خانواده و دوستان.

- افرادی سرسخت هستند

افراد تاب آور توانایی درگیر شدن عمیق با فعالیت‌ها و رویدادهای زندگی را دارند. معتقدند که می‌توانند بر روی رویدادهای زندگی خود کنترل داشته تا بتوانند بر روی آنها تاثیر بگذارند. و در حین اینکه با تغییرات زیادی در زندگی مواجه می‌شوند ، می‌توانند به رشد خودشان ادامه دهند.

تاب آوری چیست

- احساس ارزشمندی نسبت به خود دارند

خودشان را به عنوان فردی ارزشمند و قابل احترام  می‌دانند. با توجه به توانایی که دارند ، به نقاط ضعف و مثبت خود آگاهی دارند و سعی می‌کنند نارسایی‌ها و کمبود‌ها را با واقع بینی حل کنند ، اگر نشد با آنها کنار بیایند.

- مهارت حل مسئله دارند

افراد تاب آور توانایی به خصوصی در تجزیه و تحلیل واقع بینانه مشکلات شخصی و پیدا کردن راه حل‌های آنی و راهبرد‌های طولانی مدت برای حل و فصل مشکلاتی که به آسانی  و به سرعت حل نمی‌شوند را دارند.

- از کفایت اجتماعی بر خوردار هستند

 افراد تاب آور از مهارت‌های ارتباطی خوبی برخور دارند. آنها حتی در شرایط سخت شوخ طبعی دارند و می‌توانند با دیگران صمیمی شوند و در شرایط بحرانی از حمایت اجتماعی دیگران بهره ببرند .همچنین می‌توانند سنگ صبور خوبی باشند و به خوبی به حرف افراد گوش دهند و با آنها همدلی کنند. آنها شبکه حمایتی و عاطفی محکمی دارند. با مشورت و همراهی افراد می‌توانند برای مشکلات شان راه حل‌های جدیدی را کشف کنند و از لحاظ روانی احساس امنیت و قدرت می‌کنند.

- خوش بینی دارند

 افراد تاب آور امید به آینده دارند و امید به اینکه می‌توانند زندگی و آینده خود را کنترل کنند و در حال گذراندن روزهای سخت هستند و موانع نمی‌توانند جلوی آنها را سد کنند. فرد تاب آور نحوه نگرش و استدلال متفاوتی با شرایط سخت و ناگوار انتخاب می‌کند و به جای فاجعه ساختن مشکل و گرفتار شدن در تبعات آن به خود و توانمندی‌هایش توجه می‌کند. تاب آوری باعث سازگاری مناسب هنگام روبرو شدن با مشکلات می‌شود. افراد تاب آور بطور خلاقانه‌ای شرایط ناگوار را حذف و با یک تغییر جدید رابطه رشد و بالندگی را جایگزین آن می‌کنند. در اصل تاب آورها ذهن‌شان را طوری برنامه ریزی می‌کنند که بعد از هر موقعیت استرس زا به دنبال رشد خود هستند و تسلیم آسیب‌های روانی نمی‌شوند. یعنی در معرض خطر قرار می‌گیرند ولی دچار اختلالات زمانی نمی‌شوند.

توصیه هایی جهت تاب آوری

1. هدف مشخص داشته باشید :

افرادی که هدف مشخصی ندارند، آنها معنای زندگی را به خوبی نفهمیده‌اند و در مقابل هر سختی و مشکلی طاقت و انگیزه خود را از دست می‌دهند.

حتما بخوانید

تعیین هدف در زندگی یکی از مهم‌ترین کا‌رهایی است که هر شخصی برای داشتن یک زندگی موفق باید انجام دهد که موجب می‌شود، انسان‌ها انگیزه بیشتری داشته باشند و موفق‌تر عمل کنند.

هدف در زندگی

2. نسبت به تغییرات انعطاف پذیر باشید

در زندگی همیشه تغییراتی بوجود می‌آید، به آن تغییرات انعطاف نشان دهید تا توانایی مواجهه با آنها را بدست بیاورید.

3. مهارت های زندگی را بیاموزید

اگر مهارت‌های مسئله مدار و هیجان مدار را بیاموزید به هنگام مواجهه با مشکلات زندگی ، آماده‌اید و ذهن شما پر از راهکارهای مفید است، که به هنگام روبرو شدن با مشکل می‌توانید آنها را بکار بگیرید.

4. دلبستگی های مثبت ایجاد کنید

در فعالیت‌های سرگرم کننده سالم ، در گروه‌های معنوی ، حضور در کلاس‌های ورزشی و هنری و علمی شرکت کنید که به هنگام مواجهه با مشکل بتوانید با آرامش از پس مشکلات برآیید.

5. ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهید.

داشتن روابط اجتماعی و عاطفی محکم کمک می‌کند در سلامتی روان شما و هنگام بروز مشکلات و بحران‌های زندگی پشتوانه محکمی برای شما محسوب شود ، تا می‌توانید روابط دوستانه و خانوادگی و اجتماعی خود را تقویت کنید.

6. معنویت خود را تقویت کنید

افرادی که به معنویت می‌پردازند ایمان  قوی‌تری دارند . به هنگام بروز مشکلات و سختی‌ها ضمن اینکه تلاش  و تعقل می‌کنند، از آرامش و امنیت بیشتری برخوردارند. 

7. عزت نفس خود را تقویت کنید.

عزت نفس نقش مهمی در کنار آمدن با استرس دارد. افراد دارای عزت نفس بالا ، شخصیت های مقاوم در برابر استرس هستند. آنها درس‌های ارزشمندی از تجارب سخت زندگی خود می گیرند. در مجموع می‌توان گفت ، که تاب آوری فرآیندی پویا است. که در آن تاثیرات محیطی و شخصیتی در تعاملی متقابل بر یکدیگر اثر می‌گذارند.

عوامل تاثیر گذار در تاب آوری

عوامل تاثیر گذار در تاب آوری

عامل مذهبی

معنویت عامل مهمی برای پرورش تاب آوری است در مطالعات زیادی  که در این مورد صورت گرفته است مشخص شده که معنویت به افراد کمک می‌کند، که بتوانند هیجانات منفی خود را کاهش دهند. باعث می‌شود که از تنش و اضطراب خود بکاهند و بهتر بتوانند مشکلات زندگی خود را مدیریت کنند و بهتر بتوانند از راه‌های مناسبی برای کاهش استرس خود استفاده کنند ، در همین حین می‌توانند سلامت روان خود را نیز حفظ کنند. زیرا وجود افسردگی و اضطراب به عنوان یک عامل خطر می‌تواند مشکلات جسمی و روانی را فراهم کند.

افراد تاب آور وقتی در شرایط سخت و ناگوار قرار می‌‌گیرند. در جست و جوی معنا هستند. داشتن ایمان تحمل افراد را در برابر سختی‌ها  افزایش می‌دهد. اعتقادات مذهبی به عنوان  یک  تکیه گاه و پشتیبان برای سازگاری بیشتر فرد کمک می‌کند. 

عامل نظم دهی هیجانی

افراد همانطور که رشد می‌کنند ، یاد می‌گیرند ، که چگونه بتوانند هیجانات خود را هم کنترل کنند و یاد می‌گیرند که تعادل هیجانی و انگیختگی پیدا کنند ، تا با تاب آوری بتوانند ، لذت را به تعویق بیندازند. همچنین بتوانند تکانه‌های خود را نیز کنترل کنند و اگر در موقعیت‌های استرس زا قرار گیرند ، بتوانند بهتر و درست فکر کنند.
مادرهایی که می‌توانند هیجانات خود را کنترل کنند. فرزندان آنها نمرات ریاضی و شفاهی بالایی دارند . همچنین فرزندانی که کنترل هیجان داشتند توجه بیشتری از افراد را به خود جذب می‌کردند و روابط اجتماعی شایسته‌ای داشتند . از خود صلاحیت شناختی ، اجتماعی – هیجانی مثبتی را ارائه می‌دادند. دوره 10ماهه اسطوره های زندگی وسازمان می‌تواند کمک شایانی را به شما بکند.

ویژگی های فردی ، خانوادگی ، اجتماعی

در تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که ویژگی‌های فردی ، خانوادگی ، اجتماعی می‌تواند در تاب آوری کودکان نقش مهمی را ایفا کند که به این ویژگی‌ها ، عوامل محافظتی می‌گویند . که شامل مهارت‌های حل مسئله ، آینده نگری ، اعتماد به نفس ، خود تنظیمی و شایستگی و توانمندی اجتماعی فرد است. عوامل محیطی محافظتی شامل ، فرزند پروری مقتدرانه ، ویژگی‌های مثبت پدر و مادر و پیوند‌های محبت آمیز، ایجاد فرصت‌هایی برای همکاری درون خانواده ، ارتباط با بزرگسالان حمایت‌گر و شایسته در خارج از خانواده ، ارتباط مثبت با همسالان ، همکاری با سازمان‌های اجتماعی مثل مدارس و شرکت در گروه‌ها ، و کانون‌ها و اورژانس اجتماعی است. طبق پژوهش‌های جدید انجام شده توسط اکسنچرنشان داد، که زنان تاب آوری بیشتری نسبت به مردان دارند.

* پیشنهاد ویژه ما همایش اکسیژن *

اگر می‌خواهی روزهای سخت زندگیت را با قدرت و با تمام نیرو بگذرانی در همایش اکسیژن حتما شرکت کن !

در مورد همایش اکسیژن بیشتر بدانید

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

کسب اطلاعات تلفنی درباره دوره ها

پرفروش ترین محصول غیرحضوری

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.